A Szentírás válaszol
Lelkiség ÚJDONSÁG AZ ÉLET IGÉJE KÖRÜL
Michele Zanzucchi
Az élet igéje ebben az évben Fabio Ciardi, OMI szerzetes magyarázataival jelenik meg. |
Meglepve látjuk, hogy a havi életigét, 2015. januártól Fabio Ciardi magyarázza. Korábban mindig Chiara Lubich, a Fokoláre alapítójának gondolatait olvashattuk a havi életige kapcsán. Kérdéseket tettünk fel Fabio atyának, hogy jobban megértsük a változást.
Miért volt szükség sok év után erre az újdonságra?
Azért, mert Isten igéje mindig új és aktuális. Évszázadokon keresztül a keresztény nemzedékek újra és újra az igét olvasták, és mindig újabb gazdagságokat fedeztek fel benne. Nagy Szent Gergely is megállapította, hogy a Szentírás magyarázata kimeríthetetlen. Természetes, hogy hat évvel Chiara Lubich halála után új igemagyarázatok készülnek. Chiara sem fáradt bele soha, hogy újabb és újabb módon kommentálja az élet igéjét. Ez bátorít minket arra, hogy hozzá hasonlóan továbbra is az igéhez forduljunk tanácsért, mert a Szentírásnak mindig új válaszai vannak a különböző helyzetekre.
|
|
Az ige, ha tettekre váltjuk, a bennünk és a köztünk élő Jézus jelenlétét biztosítja minden helyzetben, és táplálja közösségeink életét. Fent: Guatemalában. Középen: A Fülöp-szigeteken és Magyarországon. |
Miért kell élni Jézus igéit ahhoz, hogy megértsük emberi és isteni természetét?
Ha jól megnézzük, akkor azt látjuk, hogy még mielőtt élnénk az igét, az ige éltet bennünket. Jézus nyilvános működésének egy válságos időszakában – amikor a tanítványai közül sokan visszahúzódtak –, az apostolok megerősítették, hogy soha nem fogják elhagyni, mert „az örök élet igéi” nála vannak (vö. Jn 6,68). Ezzel kifejezték, hogy megértették, mi „az élet igéje”: szó szerint olyan szó, olyan ige, amely életet ad.
Az Eucharisztiához hasonlóan, az igével találkozva is Jézust vesszük magunkhoz. Az igének – ahogy Chiara Lubich is írta –, az a rendeltetése, hogy „megegyék”, azért, hogy életet adjon a bennünk és a köztünk élő Krisztusnak. Sőt még több is, mint étel, ha szabad így mondani, olyan, mint a levegő, ami nélkül nem lehet élni. Chiara ezzel kapcsolatban aláhúzta: „Életünk minden pillanatában az igéből táplálkoztunk. Ahogyan a test lélegzik, hogy élni tudjon, úgy a lélek azért, hogy élni tudjon, élte az igét.”
A keresztények évszázadokon keresztül élték az igét. Mi Chiara újdonsága ezzel kapcsolatban?
Sokan megállnak ott, hogy elmélkedjenek az igéről vagy imába foglalják. Itt viszont arról van szó, hogy gyakorlattá és életté váltsuk, ahogyan Szent Jakab is figyelmeztet: „A tanítást váltsátok tettekre, ne csak hallgassátok…” (vö. Jak 1,22) Az ige hiteles meghallgatása nem csak a fülünkkel, hanem a szívünkkel is, azt jelenti, hogy oly módon magunkévá tesszük, hogy egész keresztény létünket áthassa. Chiara felhívta a figyelmünket Isten igéjének társadalmi dimenziójára is: létre kell hozni a keresztény közösséget. Ebben segít az élet igéjével kapcsolatos megosztás, vagyis az igéhez fűződő kommunikáció azok között, akik élik, valamint az ige által kifejtett hatások megbeszélése, mert így felfedezzük az ige hatalmas erejét.”
Miért épp rád bízták a havi életigék magyarázatainak megírását?
Talán azért, mert éveken át Chiara mellett éltem, együtt dolgoztunk, főleg a spirituális teológia területén. Életének utolsó időszakában, amikor már beteg volt, besegíthettem neki Az élet igéje magyarázatainak előkészítésébe is. Sok éve az Abba iskola tagja vagyok, abban a csoportban dolgozom, mely tanulmányozza az egység karizmájának „alapító szövegeit”. Remélem, hogy sikerült a karizma bölcsességét legalább egy kicsit magamba szívnom, és ez majd a magyarázatokban is kifejezésre jut. Mivel engem kértek fel, ez azt is jelenti, szabadon fejezem ki magam, saját érzékenységemmel és saját stílusomban. Azt is tudom, hogy ez csak egy rövid bevezetés lesz Isten igéjének olvasásába, és nem a magyarázat, hanem ez utóbbi fog megmaradni és gyümölcsöt hozni az olvasóban.
Új Város – 2015. január