Ferenc pápa Strasbourgban
Hozzászólhatok? FERENC PÁPA STRASBOURGBAN
Tóth Pál
EGYSÉGTEREMTŐ SZAVAK
„Az ön szavainak hatalmas súlya van – köszöntötte Martin Schulz, az Európai Parlament szocialista elnöke a pápát november 25-én. – A témák, amelyekről ön beszél, mindenkihez szólnak, egyeteme
sek, és mindnyájunkra érvényesek. Tanácsot adnak és irányt mutatnak a felfordulásban.” Tekinthetjük-e Martin Schulz szavait fordulatnak a kereszténység megítélésben Európában? Tény az, hogy a pápa beszédét állva tapsolták meg. A katolikus egyházfő kifejtette, hogy a kereszténység közéleti szerepvállalása nem veszélyezteti az államok világi berendezkedését, vagy az Európai Unió intézményeinek függetlenségét, hanem inkább gazdagítja őket. „Bizonyíték erre az összes közös eszme, amelyek Európát a kezdetektől fogva formálták: a béke, a kölcsönös szolidaritás és a humanizmus, amelynek középpontjában az ember méltósága áll.” Rámutatott arra, hogy a kontinens problémáira az ember méltóságának keresztény gyökerekből táplálkozó helyreállítása jelenthet megoldást. Hangsúlyozta, hogy az ember transzcendens méltóságát és elidegeníthetetlen értékeit a gazdasági érdekek elé kell helyezni, a reményt és a bizalmat kell helyreállítani, csak így lehet legyőzni az unió jelenlegi nehézségeit. A személy méltóságának előmozdítása azt jelenti, hogy elismerjük: elidegeníthetetlen jogokkal rendelkezik, amelyektől nem foszthatja meg semmiféle önkényuralom, még kevésbé a gazdasági érdekek előtérbe helyezése. Az emberi jogok olyan kultúráját kell azonban szorgalmazni, amely bölcsen képes arra, hogy a személyes, egyéni dimenziót a közjóval összhangba hozza, és az embert nem egyedülálló individuumnak, hanem kapcsolati lénynek tekinti. A pápa arra bátorította az Európai Parlament tagjait, hogy térjenek vissza az Európai Unió alapító atyáinak szilárd meggyőződéséhez, akik olyan jövőt képzeltek el, amely a megosztottságokat leküzdő, a földrész népei közötti békét megvalósító együttműködésen alapul.
Fotó: Magyar Kurír
Az alapító atyákhoz hasonlóan, Ferenc pápa is a békét megvalósító együttműködésen alapuló Európa Uniót szorgalmaz. |
Az Európa Tanács előtt mondott beszédében azt is kifejtette, hogy többpólusú Európára van szükség, amelyben nem egyetlen hatalmi központ irányít, hanem több központ áll párbeszédben egymással. Aláhúzta azonban a közös problémakezelés fontosságát is, hiszen az egyik ország problémái érintik a többi országot is, és senki nem mondhatja, hogy nem érdekli a mások baja. Az Európai Parlament mottója az „Egység a sokféleségben”. Az egység azonban nem a politika, a gazdaság, a kultúra vagy a gondolkodás uniformizálását jelenti. Minden valódi egység a különféle alkotórészek gazdagságából tevődik össze. Ahogy a családban, úgy az Európai Unióban is el kell fogadni egymás hagyományait, történelmét és gyökereit, meg kell szabadulni a manipulálástól és fóbiáktól. Úgy tűnik, hogy Ferenc pápa megtalálja a hangot Európával, anélkül hogy kompromisszumokba bocsátkozna. Követhetjük őt mi is, saját környeztünkben.
Új Város – 2014. december