Misszionáriusok 2014-ben
Nézőpont EVANGÉLIUM
Misszionáriusok 2014-ben
Giulio Albanese
Ferenc pápának van egy vesszőparipája, amire mindig visszatér prédikációiban: a perifériák, a távoli helyek, mindaz, ami messze van tőlünk, nemcsak fizikailag, hanem egzisztenciálisan is. Hogyan is ne adnánk igazat a pápának? Ha Krisztus ma élne társadalmunkban, akkor biztos, hogy pontosan ezeken a helyeken kezdené küldetésének teljesítését. Márk evangéliumában ez áll, hogy Jézus
Galileába ment (1,14) és itt, a zsidó központoktól távol eső helyen kezdte meg nyilvános megváltói működését. (…)
Mindannyian meghívást kaptunk, hogy ezt az új küldetést tudatosan is megéljük, kilépjünk közösségeink bezártságából, és eljussunk mindenhová, ami jelenleg távol van tőlünk.
Lényegében arról van szó, hogy megváltoztassuk életünket, és a szegények, a legutolsók, a társadalom legmélyén élők mellé álljunk.
Hívőnek lenni ma azt jelenti, hogy teljes mértékben vállaljuk a felelősségünket: szívünk mélyén megtérünk, megosztjuk javainkat, dolgozunk a békéért, az igazságosságért, a megbékélésért és a teremtett világ védelméért. Elindulhatunk azokról a területekről, ahol ma háborúk dúlnak. Kevés jelentősége van, hogy ezt tradicionális vagy modern eszközökkel vívják-e. Így eljuthatunk a latin-amerikai, ázsiai vagy afrikai nyomornegyedekbe, de ott vannak az egzisztenciális nyomorúság területei is, melyek nem földrajzi jellegűek. Gondoljuk csak meg, hogy a gazdasági válság számtalan embert sújt, hiszen sokaknak nem jut munkahely. Maga a pápa említette többször ezeket a példákat és emlékeztetett, hogy az emberi méltóság összefügg azzal, hogy Isten saját képére és hasonlatosságára teremtett bennünket.
Nem tagadhatjuk, a vallást a mai globalizált társadalomban sokan csak járulékos, vagy egyenesen elidegenítő dolognak tekintik. Ez többek között azért történhet meg, mert mi nem értjük még eléggé, hogy vallásos létünknek ki kell lépnie a sekrestyéből és át kell ölelnie az egész világot. (…)
Forrás: CN 2014/19