A keresztények és az ukrán válság
A k t u á l i s |
HAGYJUK ABBA! |
Massimo Toschi
A keresztények és az ukrán válság
Európa szívében fegyvert fogtak, és nyoma sincs a párbeszédnek. Ferenc pápa az I. világháború kirobbanásának 100. évfordulóján hangsúlyozta, hogy „…milliók halálát és óriási pusztítást okozott ez a konfliktus, amit XV. Benedek pápa »hasztalan vérontásnak« nevezett, s amely négy hosszú év után egy nagyon sérülékeny békéhez vezetett. (…) Miközben erre a tragikus eseményre emlékszünk, reménykedünk, hogy nem ismétlődnek meg a múlt hibái, hanem figyelembe vesszük a történelem tanítását, és mindig érvényre juttatjuk a béke létjogosultságát a türelmes és bátor párbeszéden keresztül. Most különösen is a Közel-Kelet országaira, Irakra és Ukrajnára gondolok.” (…)
A pápa azt is hangsúlyozta a háborúval kapcsolatban, hogy tanítványnak, az evangélium tanúságtevőinek lenni a konfliktusok közepette azt jelenti, hogy az áldozatok ügyvédei vagyunk. Végül egy erőteljes kéréssel fordult a világ felé: „Testvéreim, soha ne legyen háború! Soha! Mindenekelőtt a gyermekekre gondolok, akiktől elveszik a méltóságteljes élet reményét, mert megölik, megsebesítik, megcsonkítják őket, árván maradnak, és a háborúból megmaradt fegyverekkel játszanak. Olyan gyermekek ezek, akik nem tudnak mosolyogni. Kérem, hagyjátok abba! Teljes szívemből kérem, itt az ideje, hogy abbahagyjátok! Kérem, hogy vessetek véget a háborúnak!”
Az egyik Úrangyalán a pápa Ukrajnáért imádkozott és azt mondta: „Gondolataim ma különösen is a szeretett Ukrajna felé irányulnak, ahol ma nemzeti ünnep van. Gondolok minden lakójára, a béke és a nyugalom iránti vágyukra, melyet a szűnni nem akaró feszültség és konfliktus fenyeget és nagyon sok szenvedést okoz a civil lakosság körében. Bízzuk az Úr Jézusra és a Szűzanyára az egész nemzetet, és imádkozzunk együtt mindenekelőtt az áldozatokért, családjukért és minden szenvedőért!” (…)
Az imádságban Ferenc pápa pontosan az ellenkezőjét teszi annak, amit a keresztények tesznek a frontvonalon, ahol lőnek. A sebesültekről, a halottakról, a pusztításról szóló adatok ijesztőek. A keresztények nem harcolhatnak, és nem lehetnek kívülállók sem, de nem vonhatják ki magukat a keresztények között zajló háború tragikus felelőssége alól sem. Az áldozatoknak – a minden megerőszakolt és megsebesített gyermek édesanyjához, Máriához intézett – ima adja meg az erőt a merész és megújulni képes párbeszédhez, mely az igazság és nem a kétszínűség nyelvén zajlik.
Európa a keresztények közötti konfliktus színhelye volt nem csak az első és a második világháborúban, hanem a kilencvenes évek végén a Balkánon zajló háborúban is. A keresztények úgy tűnik, a múlt foglyai, és olyan viselkedésformák rögzültek bennük, amik újra és újra ismétlődnek. (…)
Mint mindig, a fegyverekkel a politikában levő űrt töltik ki. És a keresztények? És az egyházak? Megnyugtat bennünket, ha jó fegyvereink vannak, amint azt a NATO csúcstalálkozón felsorakoztatták? Ferenc pápa más utat mutat: az imádság, az áldozatvállalás, a párbeszéd és a kibékülés útját. Az imát, mint Isten uralmának forrását. Az áldozatvállalást, mint a béke igazi tanítómesterét. A párbeszédet és a kibékülést, mint a békét célul kitűző bátor és megújulni képes politika eszközét. Itt ér össze az evangélium igazi realizmusa és a politika.
Létezik a béke ökumenizmusa, amelyen fáradhatatlanul dolgoznunk kell. Olyan ökumenizmus ez, mely közbenjár és közvetít a felek között. Ferenc pápának, Bartolomaiosz konstantinápolyi pátriárkának és Kyrill moszkvai pátriárkának a béke közös szavaival és tetteivel kell mutatniuk Izaiás új útját. Az idő valóban lerövidült. A béke sürget Európában és a Földközi-tenger térségében. A keresztények nem szégyellhetik az evangéliumot, amely boldognak hirdeti a békességeseket, a békességszerzőket.
Forrás: www.cittanuova.it
Fordította: Tóth Judit
Fotó: www.cittanuova.it
Új Város – 2014. október