Sophia kollégium egyetemistáknak
A Sophia Egyetemi Intézet hit és civil tudás, tettekre váltott vallásos élet és teológiai reflexió egysége. Tanúság a megújult felsőoktatásról, közös életről diákok és tanárok között, a párbeszédről, amely átjárja a tanulás, a kutatás hétköznapi gyakorlatát. A Sophia Egyetemi Intézet öt éve megvalósuló álom Loppianóban, a Fokoláre Mozgalom kis városában. A világ különböző országaiból érkező, vállalkozó kedvű egyetemisták felismerték, hogy a már megszerzett szaktudásukhoz képest kaphatnak még valami lényegeset, az egység kultúráját. Ez új képbe rendezi a korábban megszerzett ismereteket, új látásmódot és cselekvési stratégiát ad. Az első, úttörő évfolyamok osztoznak az újdonságot kezdeményezők örömteli felfedezéseiben, de bizonytalanságaiban is, hiszen a kívülállók közül sokan még nem teljesen értik, hogy miről is van szó, mire lehet az új diplomát használni. A végzős hallgatók közül azonban már jó páran a versenyszféra áhított helyein találtak állást, ami elgondolkodásra késztet.
A Sophia nem akar egyetemi mamuttá fejlődni, hanem inkább egyetemi intézetek világra kiterjedő, emberléptékű hálózatát kívánja fokozatosan kiépíteni, ahol egyre jobban kibontakozik a Fokoláre karizmájának sajátja intellektuális szinten is. Amióta tanárként három évet töltöttem a loppianói intézetben és részt vettem a kezdeti időszak emberi és intellektuális élményt nyújtó munkájában, sokszor azon jár az eszem, hogy hazánkban, a mi körülményeink között hogyan tudnánk kapcsolódni az ott folyó oktatási, nevelési, kutatási, útkereső munkához. Legszívesebben minden magyar egyetemista ismerősömet felpakolnám egy buszra, és legalább egy hétre elvinném Loppianóba. Néhányan közülük valóban el is jutottak a helyszínre, sőt, egyikük első magyar fecskeként el is végezte az új szakot.
Mit is tehetnék a Sophia megismertetése érdekében a magyar egyetemisták között, és hogyan kapcsolódhatnánk mi is ahhoz a hálózathoz, amely egészen különböző megnyilvánulási formákban, de kibontakozóban van több helyen is a világon? A Sophia egész valóságát nem tudjuk reprodukálni Magyarországon, ehhez több szempontból nincsenek meg a feltételeink, kis lépéseket azonban tehetünk.
A Sophia szakkollégium a loppianói intézményhez kapcsolódó, egyetemi szintű program, ahová vállalkozó kedvű egyetemistákat várunk szakirányra való megkötés nélkül, akik szívesen részt vesznek egy felfedező jellegű műhelymunka örömeiben és nehézségeiben. Budapest belvárosában, az év során nyolc alkalommal, hétfői napokon a közösség témaköréhez kapcsolódó kérdéseket fogjuk vizsgálni szakértő előadókkal. A szakmai párbeszéd szellemében több oldalról is megvilágítjuk majd ezt a témát, és terítékre kerülnek olyan kérdések, mint a települések közössége, a kulturális és politikai közösség, nemzetközi közösség, közösség és környezet, együttműködés és verseny, közösségi konfliktusok, közösségi gazdaság és közösségi média.
Tóth Pál
A programról részletesebb információ:
http://sophiakollegium.wordpress.com
Jelentkezés és további információ:
pal.toth@iu-sophia.org e-mail címen
2012. szeptember 10-ig.