Evangélium a mindennapokban
Működik
Nem mostanában történt velem, de egy életre belém vésődött.
A mobiltelefonok akkoriban még messze nem voltak úgy elterjedve, mint manapság, de gyerekeim részéről felmerült az igény, hogy legyen nekik is, különösen kisebbik fiam erősködött. Mindenképpen kell neki, mert így tud majd egyetemi tanulmányai mellett munkát szerezni, leendő tanítványait becserkészni, kapcsolatokat tartani.
Igazából én nem annyira lelkesedtem ezért a technikai újdonságért, részint azért, mert nem mélyedtem el ismeretében, és amit hallottam róla inkább aggodalmat keltett bennem. De nem akartam gátja lenni egy új ötletnek, ezért leültünk férjemmel beszélgetni.
Úgy láttuk, ha jól tájékozódunk az előnyökről és hátrányokról, akkor tudunk jó döntést is hozni. Ezt megtettük és arra az elhatározásra jutottunk, hogy ezzel az eszközzel is meg kell tanulni gyerekeinknek bánni. Nem tarthatjuk őket üvegbura alatt, hanem arra kell megtanítani őket, hogy tudjanak felelősségteljes döntéseket hozni, ellenállni mindannak, ami nem segíti őket ebben.
Hajlottunk tehát a mobiltelefon felé, de világos volt, jelen pillanatban nem tudjuk magunknak megengedni, hogy megvegyük, még a születés- és névnapok vagy egyéb ünnepek kapcsán sem. Azt viszont megtehetjük, hogy közösen kérjük a mennyei Atyától. Ha érkezik valamilyen válasz, akkor azt jelnek fogjuk fel.
Egy ideig semmi nem mutatott ebbe az irányba, így lassan el is felejtettük, amikor férjem kapott egy telefonhívást, hogy egyik barátja munkahelyét felszámolják és ennek következtében egészen olcsón, szinte ingyen hozzá lehet jutni a mobiltelefonokhoz. Ekkor újból leültünk és mérlegeltünk, hogy mit tegyünk.
A favorizáló érvek csak úgy röpködtek és a kör egyre bővült, miért is kell feltétlenül a mobil. Férjemmel igyekeztünk megmaradni az objektivitásban. Aztán rábólintottunk. A fiúk szeme többször felcsillant és szinte igazolva látták magukat. Mintha ők fogalmazták volna meg: ugye, működik.
Számomra persze fontos volt az a tény, hogy gyerekeim örültek, de még fontosabbnak tűnt az a párbeszéd, amely köztem és Isten, köztünk zajlott, mert ezek a pillanatok is lehetővé tették a Gondviselés működését.
J. T.
Budapest
Komfort nélkül is
Volt egy időszak az életemben, amikor elég sok kritikát kaptam, valahogy nem sikerült a körülöttem élők kedvét eltalálnom, örömükre tennem, minden igyekezetem ellenére. Szinte állandósult ez a helyzet, egészen addig, amíg meg nem világosodott előttem, hogy Isten akar ezen keresztül mondani valamit. Az én részem nem annyira abban áll, hogy a komfort érzésre törekedjek, hanem abban, hogy megértsem az üzenetét. Ez nem volt egyszerű, mivel finoman és halkan közölte mondanivalóját. Jócskán oda kellett figyelnem.
Azon a reggelen -szokás szerint- rohantam a munkába. Akkoriban negyed 8-ra jártam, éppen elkéstem, már minden hallgató bent ült a tanteremben. Hogy teljes legyen a kép, főnököm is éppen arra járt és persze nem hagyta szó nélkül a látottakat. Ebben a helyzetben csak arra tudtam törekedni, hogy felejtsem el ezt a kellemetlenséget, helyezzem magamat a jelenbe és csináljam végig jól a tanítást, az előttem álló dupla órát. A téma sem volt egyszerű: a piacgazdaság előnyei és hátrányai, angolul.
A hallgatók valószínűleg valamit érzékeltek, azt is, hogy probléma van bennem, amit a késés csak tetézett. Segítőkésznek mutatkoztak, nekem csak össze kellett hangolnom az elemeket. Vidáman töltöttük el a kilencven percet. Közben néha eszembe jutottak az elmúlt időszak kudarcai, de igyekeztem túllépni rajtuk. Nem mindig sikerült.
A következő alkalommal az órámra csak egy hallgató jött el, mert a többiek egy konferenciára mentek, csak elfelejtettek szólni. Ezen kicsit felháborodtam, mert most pontosan érkeztem, jó csomót készültem is, különféle feladatokat állítottam össze és már előre örültem a „sikernek”. A fiú érdekes módon nem akart hazamenni, legalábbis nem hozta szóba, hogy ő miatta ne tartsak órát.
Elkezdtünk beszélgetni és jól belemelegedtünk, hiszen az anyagban nem lett volna érdemes előre haladni. Igen meglepett, amikor őszintén elmondta, hogy igazából az egész főiskolát utálja, nem szívesen jár ide, de már betyárbecsületből befejezi, hiszen utolsó éves. A végén pedig hozzátette, ez alól kivételt az angol órák képeznek, mert itt minden alkalommal egy emberrel találkozik, aki személyesen fordul az egyes hallgató és nem egy osztály felé.
Ha lesz állása, a munkahelyén ilyen stílusban akar majd dolgozni.
E. I.
Budapest