Párbeszéd az Olvasóval – 2012. július-augusztus
CSAK AZ IGAZSÁGOT HAGYJA MEG
Kézbe vettem a júniusi számot és elolvastam Fábián Zsuzsa írását a nevelésről. Már az elején szeretném leszögezni, egyetértek: sok szülő helytelenül értelmezi gyereke szabadságát, személyiségi jogait. Így fordulhat elő, hogy a boltban megkérdezi a kétévestől, hogy milyen ennivalót szeretne a polcról; a szomszéd anyuka nem tanítja meg a lábtörlőt használni, hisz ő maga is úgy vágtat fel a lakásába kettesével szedve a lépcsőfokokat. Különösen értelmezi a szabadságot az az ismerős édesanya is, aki főzni sem hajlandó. Valójában ezek vadhajtások.
Egyik nap egy konferencián vettem részt, amely egy világszerte elismert kanadai filozófus, a magát katolikusnak mondó Charles Taylor munkásságával foglalkozott. Ő maga is jelen volt, előadást is tartott a modern korról. Elgondolkodtam rajta, és talán jobban megértettem, miben is élünk ma, mi ez a posztmodern. Két dolgot emelt ki: az emberi szabadságjogok nyilatkozatait Amerikában és Franciaországban, amelyek többé nem teszik lehetővé, hogy valakit hátrány érjen a bőrszíne, származása miatt. „Nem a cigányokat, az embereket” – írja az Új Város is. Szervesen kapcsolódik ez ahhoz, amit Maria Voce témájának hetedik részében ugyanitt olvashatunk a modern humanizmus jogos törekvéseiről.
Korunkra jellemző másik fontos dolog, hogy olyan népcsoportok, akik régen alig hallottak egymásról, most kapcsolatba kerülnek, kulturálisan érintkeznek, szokásokat tanulnak egymástól, ami átmenetileg vagy esetleg végleg is meggyengíthet évszázados cselekvésmintákat. „Bízhatunk Jézus szavában, amely lerombol mindent, ami esendő, ami hiábavaló, és csak az igazságot hagyja meg” – olvassuk a májusi életigében. Még akkor is így van ez, ha úgy látjuk, meghal valami, ami jó. Sok régi szokás, hagyomány úgy tűnt, hogy elveszett. Jó, hogy napjainkban születnek hagyományőrző egyesületek, csoportok – és nemcsak Magyarországon, hanem szerte Európában –, de ennél is jobb, hogy már nem egymás ellenségeiként, elképzelhetetlennek tartva, hogy valaki másképpen főzze a babot, „mint ahogy édesanyám”, hanem egymás értékeit megbecsülve.
Előbb-utóbb talán sikerül Isten látásmódjával közelíteni a történelemhez, és meg tudjuk majd érteni korunk lényegét, hogy felismerve a vadhajtásokat, biztos kézzel tudjunk metszeni.
Egy hűséges olvasó
Budapest
MIT FŐZZEK?
Amikor itthon vagyok, központi kérdés családom részéről, hogy mi finomat fogok nekik főzni. Egyik alkalommal jól kitaláltam, hogy mi legyen, amit gyorsan el is tudok készíteni, finom is, mindenki szereti.
Aztán többen nyafogni kezdtek, hogy most inkább mást ennének. Jöttek a "jobbnál-jobb" ötletek. Végül egyezségre jutottunk egy másik ételt illetően, amit ugyan bonyolultabbnak, időigényesebbnek gondoltam, de ha annyira ez a kívánságuk… Megcsináltam, igen jól sikerült, ráadásul semmi perc alatt elfogyott. Lehet, hogy nem is került nagyobb erőfeszítésbe, mint a másik étel. Családtagjaim roppant elégedettek és hálásak voltak, de én magam is. Örültem, hogy sikerült összehozni!
T. Teri
Budapest
AMIKOR EGY EGÉSZ OSZTÁLY VISZONTSZERET
Tanár vagyok, a napjaim fiatalok között telnek. Kapcsolatokat építek tizenévesekkel. Előfordul, hogy „első látásra” rokonszenves vagyok, megkedvelik az általam tanított tantárgyat, vagy a stílusom tetszik nekik, ahogy vezetem az órát. Ez a könnyebbik eset. Vannak tanítványok, akiket hosszabb ideig kell ébresztgetni az együttműködésre, közös gondolkodásra. A tanítás-tanulás a bizalmon, kooperáción alapul, és kölcsönhatásként működik. Rengeteg viszontszeretet érkezik hozzám a tanítványaimtól.
Az év vége egyben a búcsúzás ideje is, az elballagók jövőre már nem az én diákjaim lesznek. Az egyik búcsúzó osztályban történt, hogy az iskolánkban szokásos öt évenkénti ellenőrzés május végére esett. Egyik napról a másikra derült ki, hogy hozzám is jönnek órát látogatni. A gyerekek csak aznap reggel szereztek tudomást róla, hogy a hatodik órában vendégünk lesz. Fergeteges óra volt, egymást taposták a táblánál, hogy ki írja fel a helyes egyenletet. A végén az ellenőrzést végző kolléganő azt kérdezte tőlük: „Ti tényleg ennyire szeretitek a kémiát?” Majd az óramegbeszélésen engem is azzal fogadott, hogy most rögtön áruljam el a titkomat. Év vége előtt, egy végzős osztályban – akiknek már nincs vesztenivalójuk – hatodik órában, kémiából hogyhogy ilyen jó hangulatú munka folyt? A személyes kapcsolatról beszéltem neki, amely a négy év alatt kialakult a tanulók és közöttem. Ennek a kapcsolatnak éltető ereje a szeretet, nem pedig a kémia.
Hát így történt, hogy nemcsak néhányan igyekeztek, hanem húsz szívből áradt felém a szeretet a kémián keresztül.
D. E.
Budapest
EGY LÉPÉSSEL A TESTVÉRISÉG FELÉ
A gödöllői Szent Imre Katolikus Általános Iskola és Óvoda hetedik osztályos tanulóival ez év májusában négy napig Kárpátalján jártunk. A készület hetei jellem- és szellemformáló feladatokkal, ismerkedéssel teltek. Hová megyünk, kikkel találkozunk a határon túl, Kárpátokon innen?
Mi pedagógusok, ez idő alatt jobban figyeltünk egymásra, többet beszélgettünk, hogy majd a gyerekeket a Jézus által létrehozott egységben élve tudjuk vezetni.
A 35 diák és 4 pedagógus már a felkészülés alatt négy családot alkotott. A hosszú út során lehetőség nyílt egymást mélyebben megismerni és megérteni. Minden reggel a napi evangélium elolvasása és megbeszélése után dobtunk a Fokoláre Mozgalomból ismert „szeretet-dobókockával”. Megtapasztaltuk, hogy nem is olyan könnyű Jézust szeretni a másikban, különösen, ha az a másik nem szimpatikus nekem, vagy túl sokat beszél, nem azt szeretné csinálni, amihez épp nekem is kedvem van. Elsőként szeretni az idegenvezető bácsit, amikor mesél a hazáért, a magyarságért életüket adó őseinkről. Krisztusi módon igyekeztünk szeretni egymást, mert nem is olyan egyszerű megérteni, életté váltani, hogy a saját akaratomról mondjak le a másik szeretete miatt, pláne 13 évesen. Lassan ugyan, de formálódtunk.
Mindannyiunk számára fordulópontot jelentett a vasárnapi szentmise Munkácson, amit Majnek Antal püspök atya celebrált. Határokon át ívelt az Eucharisztia közös ünneplése, mert megtapasztalhattuk a nemzeti és keresztény egységet. A mise után találkoztunk a cserkészekkel, velük néztük meg a város nevezetességeit és a Munkácsi Szent István Katolikus Líceumot. Diákjaink között is vannak cserkészek, így ez a találkozás megerősítő volt elköteleződésükben.
Felejthetetlen volt a nagydobronyi árvaház lakóival való focimeccs és közös játék. Mélyen belénk égett a szolyvai emlékparkban tett látogatás, ahol a felügyelő idős bácsi elmesélte, hogy édesapja az internálótáborban vesztette életét. A történelmi tanulmányokból ismert események ilyen testközelben ritkán tapasztalhatóak, ezért még inkább megrendítőek voltak számunkra.
Bízunk benne, hogy ezek a gyermekek, akikkel mindezt megtapasztaltuk, egy igazságosabb, Krisztusban testvériesebb világot fognak majd építeni.
Hálát adunk Istennek ezért az útért, és kérjük kegyelmeit, hogy a látottak, hallottak mindannyiunk számára segítsenek minket jobb, krisztusibb emberré válni.
Bedőné Grébel Anita
Gödöllő
MINT RÉGI JÓ BARÁTOK
Úgy alakult, hogy taxival kellett hazautaznom. Bemondtam a címet és a sofőr egy szó nélkül elindult. Feszültnek tűnt. Gyenge próbálkozást tettem párbeszéd kezdeményezésére, amit ő kurtán-furcsán visszautasított, így nem háborgattam többé.
A rádióban szörnyű betelefonálós műsor ment, a taxis pedig minden egyes piros lámpánál elővette a mobilját és tetrixet játszott rajta. Szinte fel sem nézett, mégis pontosan tudta, mikor vált a lámpa zöldre. Nahát!
Egy pláza előtt haladtunk el, s megsajnáltam ezt a személytelen világot, amelyben élünk…
Lakhelyemhez közeledve egyre érdekesebb kis utcákon száguldoztunk, kikerülve a forgalmasabb csomópontokat. Nem tudtam megállni, hogy meg ne dicsérjem helyismeretét. Felnevetett, kedvesen válaszolt és kikapcsolta a rádiót. Azt hiszem, ekkor szállt be az autóba Jézus. A hátralévő három perc egész más hangulatban telt. Szinte úgy váltunk el, mint régi jó barátok és nem hiszem, hogy csak a borravaló reményében változott meg. Ez másfajta átalakulás volt.
A. Erika
Budapest
Új Város – 2012. július-augusztus
Párbeszéd az Olvasóval – 2012. július-augusztus