Pályán a jövő
Lezajlott a harmadik Run4Unity. Tizenévesek óráról órára egy jelképes stafétával az egész világot körbeölelték. Felhívták a figyelmet kb. 80 nemzet 120 városában arra, hogy új alapokon szeretnék építeni jövőjüket, és ezt készek már most elkezdeni.
Elmentem és belevetettem magam! Az akadályversenyen végigcsináltam egy akadályt – bár nem szándékosan –, szendvicseket kentem világmegváltó gondolatokat cserélve egy testvéremmel, lányaim lelkesen vettek részt a bolgár táncban, és hősiesen lefutottam a távot, staféta helyett egy-két ziháló, ám csillogó szemű, büszke fiatal kezével kezemben! Belemerültem, hogy érezhessem az ízét!
Közben lépten-nyomon kérdéseket tettem fel a fiataloknak, és amilyen válaszokat kaptam, azon magam is meglepődtem. Megvilágosodott előttem, hogyan kapcsolódhat össze egy budapesti X. kerületi gimnázium udvarán rendezett sportnap, a szívünkbe kódolt egyesült világ utáni vágyunk konkrét megvalósításának lépcsőfokaival!
Először Mórász Julcsival és barátnőjével beszélgettem, akik kisgimnazista korúak. Meséljetek a délelőtti programotokról! – kértem őket. „Nagyon jó volt az idősek otthonába elmenni, mert nekik nincsenek családtagjaik, és amikor beléptünk, örültek, így színesebbé tettük a mai napjukat. Segítettünk, kértek kávét, és fölvittük nekik az automatából. Boldogok voltak! Beszélgettünk velük az életükről, ez jót tett nekik, mert látszott rajtuk, hogy nem sokan látogatják őket. Örültek, hogy fiatalabbak vagyunk, mint a rokonaik, például az egyik néni meg is kért, hogy segítsünk felhívni a húgát, mert nem tudta kezelni a telefonját, és mi segítettünk neki a barátnőmmel. Mi is nagyon örültünk, hogy elmehettünk, így ők is adtak nekünk örömöt és az egyik nénitől kaptunk nápolyit is. Volt egy vetélkedő a teraszon, kivittük oda az időseket, és ott játszottunk velük. Több téma volt, például sütés-főzés, film vagy zene, és ezekből választhattak, mindig megbeszélték közösen, és aztán mondták a válaszokat. Szeretnénk menni hozzájuk minden héten, már van két néni, akit külön kiszemeltünk, mert nagyon egyedül vannak ott, és gondoltuk, hogy majd látogatjuk őket mi.”
Később a hatodikos Barlay Annát faggattam az akadályversenyről. Megkérdeztem, miben különbözik ez a nap egy átlagos sportnaptól, mire azt válaszolta, színesebb, és az állomásokon a ’6 igen’ volt a téma, ami köré rendeződtek a feladatok, az egy pluszt adott a sport mellé.
A 15 éves Kókai Márktól azt kérdeztem, mi a lényege annak, hogy az egész világon megy körbe ez a program óráról-órára. „Szerintem az, hogy a nemzetek valamilyen szinten egyesülni tudnak legalábbis a mostani futás által, időzónákon át továbbadva ezt a stafétát. Ez tényleg tök jó dolog.”
Ez kihat a te életedre? „Én annak is örülök, hogy tudhatom, ezen az országon kívül vannak hasonló gyerekek, akik ugyanazt az elvet vallják, mint én. Az mégiscsak jó, megerősít a hitben. Nemcsak én vagyok, aki kitart a hit mellett, hanem vannak mások is.”
Barlay Vince és Edöcsény Csenge volt a két tizenéves műsorvezető a nap folyamán. Nagyon érdekelt, mi motivál két fiatalt, hogy áldozatot nem sajnálva előkészületi feladatokat is vállalva konkrét építői legyenek ennek a napnak.
A bejáratnál ki volt írva „Run4unity for a united world”. Megkérdeztem Vincét, ez a nap miben építi az egyesült világot? „Eljövünk és mindenkit a barátunknak tekintve építjük egymást, építjük ezt a kapcsolatot tovább, és ha ezt továbbadjuk, akkor tényleg létrejön az egyesült világ.”
Csenge, mit jelent neked ez a rendezvény, mi motivált, hogy építő tagja legyél? „Annyira örültem, hogy eljöhetek, egyrészt azért, mert együtt sportolhatunk, találkozhatok azokkal a barátaimmal, akik az ország másik szélén élnek. A másik, hogy ez egy nagyobb rendezvény, és nagyon jó dolog egy ilyenben részt venni, nem látom, ahogy a többi országokban futnak, de jó érzés tudni, hogy most én részese vagyok egy hatalmas dolognak, amibe több tízezren részt vesznek a világ minden táján. Ráadásul amikor itt sportolunk, akkor az teljesen más! Sokkal jobb a csapatjáték, és jobban lehet játszani, mindenkiből kijön az, hogy mennyire jó! Tényleg, – valamelyik nap jöttem rá – érzem a különbséget a kétféle játék között. Mennyivel jobb egy ilyen közösségben sportolni, és mennyiben más egy iskolai programon részt venni.”
Túl azon, hogy bátorít téged, mit jelent számodra, hogy ez a rendezvény nemzetközi? „Hatalmas dolog, hogy igazából egy programon keresztül, közel száz nemzet kapcsolódik össze. Én úgy gondolom, hogy például egy szegényebb országban, ahol a gyerekeknek nincs annyi lehetősége együtt lenni, nagyobb programokon részt venni, ott egy ilyen méretű rendezvény, hogy több száz fiatal összegyűlik mondjuk Indiában vagy Afrikában, az megdobja az ő életüket. Szerintem annyira jó, hogy egy ilyen hatalmas élményben lehet részük. Ezért ez egy fontos dolog.”
Nem álltam meg, hogy ne tegyem fel ismét, korábban Vincének szegezett kérdésemet. Milyen szerepe van a mai rendezvénynek az egyesült világ előmozdításában? „Mindig elmondják, hogy a fiatalok a jövő nemzedéke, de ahhoz, hogy igazán a jövő nemzedéke lehessünk, ahhoz szükség van olyan programokra, ahol megismerjük, milyennek kéne lennie a jövőnek. Az által, hogy megtanulunk egymással élni a sportban, hogy hogyan tudunk szeretettel sportolni, egymással kapcsolatot tudunk létesíteni, tehát ismerkedhetünk olyan fiatalokkal, akik velünk egy értékrendet képviselnek és támogatnak minket abban, hogy ezt a hétköznapjainkban éljük. Ha én hazamegyek a baráti körömbe, ahol eltérő értékrendű fiatalok is vannak, akkor én ezt tudom élni, és ezáltal terjed a szeretet a többiek között!”
Fehérpataky Rita
Fotó: Papp Gábor (3), Fotó: Aradi Rita
Új Város – 2012 június
társadalom – kultúra – run4unity
PÁLYÁN A JÖVŐ