Nem a cigányokat, az embereket
Annak az emberképnek a megvalósítására törekszik egy katolikus lelkipásztor, társaival együtt közösen, mely az egyház sajátja.
Beszélgetés Dúl Gézával.
Menjünk vissza valamennyit a múltba
„A cigányság kb. öt-hatszáz évvel ezelőtt jelent meg Európában, sok évszázaddal az Indiából való kivándorlásuk után. Ha mi, Krisztus követői a cigányság kérdéséhez vagy „problémájához” közelíteni akarunk, akkor emlékeznünk kell arra, hogy a teremtés történetében Isten úgy indította a kinyilatkoztatást, hogy saját képére és hasonlatosságára teremtette az embert. És ezzel minden ember számára megalkotta az egyenlő emberi méltóságot. Ennek alapján folyik a párbeszéd Isten és minden ember között, és ez az alapja minden emberek közötti kapcsolatnak, ennek alapján működhet a társadalom.” Ezekkel a szavakkal indítja beszélgetésünket Dúl Géza atya, akit a MKPK több mint tíz évvel ezelőtt a cigánypasztoráció referensévé nevezett ki.
„A II. Vatikáni Zsinaton úgy határozta meg önmagát az egyház, mint az Isten és az ember bensőséges kapcsolatának, az egész emberi nem egységének jele és eszköze (vö. Lumen Gentium 1.). Számunkra ez a kiinduló pont. Ha viszont innen, az eszmék felől nézzük a kérdést, nem is létezik „cigányprobléma” sem, mert az egész emberi nem az Isten képiségre alapozott egységes, testvéri szövet. Mégis, ha a konkrétumok felől úgy szemléljük, ahogy a történelemben megjelent, a helyzet már sokkal összetettebb. Sokkal élesebben látszanak a cigányság és a társadalom, valamint a cigányság és az egyház kapcsolatának a nehézségei is.”
A mostani idők jellemzői
„A történelemből fakadó kulturális különbözőségeket, kisebb-nagyobb felszültségeket a gazdasági nehézségek ellentétekké élesítették. Az elmúlt tíz év története arról szól, hogy rájött a társadalom, ezeket a feszültségeket csupán financiális eszközökkel nem lehet megoldani. A magyar költségvetés tíz éves távlatban (1995-2005 között) 120 milliárd Ft-ot irányzott elő a cigányság integrálására, de semmiféle eredményt nem produkált és nem is tudjuk pontosan, mire folyt el ez az összeg. Ez a kudarc is mutatja, hogy a probléma gyökere egészen másutt van. Meggyőződésem, hogy a dolog az emberek közötti együttélésben gyökerezik, ezért a cigányság körüli problémahalmaz nem csupán gazdasági, financiális természetű. Le kell vonni a következtetést: a megoldás sem érhető el csupán anyagi természetű ráfordításokkal. Érvényes, amit a kinyilatkoztatás mond, ha ebből indulunk ki, és erre fűzzük rá az anyagi eszközöket, akkor történhet valami.”
És a keresztények…
„Nekünk keresztényeknek van egy óriási fegyverünk, a kinyilatkoztatás emberképe és az ebből fakadó kapcsolatok. Óvodákat, iskolákat más is tud működtetni, munkahelyet is lehet teremteni. De mi az, ami az egyház sajátossága, és amit csak az egyház tud kínálni, mint megoldást?
Mi a Ceferino Házban, a Váci Egyházmegye Evangelizációs Központjában Gyömrőn tudatosan és szándékosan nem csak a cigányokkal foglalkozunk, mert nem ez a megoldás kulcsa. Nem arról van szó, hogy mi magyar nem cigányok elkezdünk törődni velük, lehajolunk hozzájuk és majd a roma társadalom ennek következtében megváltozik, fejlődik, megtanul együtt élni a magyarokkal. Nem ilyen egyszerű a képlet. Törekvésünk, hogy egyfajta valódi testvériséget, szimmetrikus emberi kapcsolatokat valósítunk meg cigányok és nem cigányok egymás között, és ennek a mintájával állunk oda a társadalom elé, mert csak ez lehet segítség. Ezt céloztuk meg a Ceferino közösséggel, hogy valósággá váltsuk.
Mit tett a kereszténység az elmúlt századokban? Azt tette például az ókorban, hogy a római patríciusokból és a rabszolgákból lett keresztények testvéri közösségben, harmonikusan együtt tudtak élni. Ez olyan elemi vonzást gyakorolt a társadalomra, hogy 300 év alatt az 50 milliós római társadalomban kb. 10 millió volt a keresztény – üldözéses körülmények között. A tanúságtétel ereje formálta a társadalmat. Mi a magunk köreiben ezt a mintát építjük egymás között és törekszünk felmutatni, ahol az ember az embernek testvére. Ezt célozzák a lelkigyakorlatok, a közös táborok, nyaralások, a rendszeres lelki napok. Az egyház emberképéből, világképéből fakadóan az emberi méltóságot állítja helyre és krisztusarcúságból fakadó testvéri kapcsolat alapján rendezi az emberek közötti kapcsolatokat is. Ha ezt nem adjuk, akkor az egyház a legsajátosabb sajátjától fosztja meg az emberi társadalmat.”
|
Dúl Géza 1974-ben, 23 évesen szenteltek pappá és Valkón lettem plébános, ahol a lakosság 30%-a cigány. Mindig éreztem egy hívást, hogy a cigánysággal foglalkozzam, de jó, hogy nem ugrottam mindjárt neki ennek a feladatnak, mert munkatársakra volt szükségem, hogy egy közösséggel tudjak dolgozni, mely létre is jött még ott Valkón. |
Történt valami, ami meghatározó volt
„Valkó községben karácsonykor 1997 körül, a karitász csomagokat vitt rászoruló családoknak és volt 3-4 olyan család, akikkel kapcsolatban azt mondták, hogy oda nem mennek ki. Ekkor én indultam el hozzájuk és megrendítő volt számomra, hogy a plébániámon emberek ilyen körülmények között élnek a XX. század utolsó éveiben, Európa közepén. Nagyon rosszul éreztem magam, hogy nem tettem értük semmit.
Aztán kifejezték, hogy szeretnének „szent helyre zarándokolni”. „Rendben van – mondtam –, de erre fel kell készülni.” Összejártunk, ismerkedtünk Jézussal, imákat tanultunk, és megismertük a zarándokhely történetét, stb. Lassan-lassan egy felnőtt hittan kerekedett ki belőle. Csak hogy érezzük a légkörét: Jézus életével ismerkedve, egy alkalommal szóba került a megbocsátás, az evangélium alapján. Kérdésemre a következő alkalommal kiderült, hogy egyik is, másik is kibékült a szomszédjával, olyanok, akik eddig nem beszéltek egymással. Akkor azt mondtam, „Itt, most történt valami. Ebből még lesz valami!”
Az egyik cigány testvérem egyszer megkérdezte tőlem: „Géza atya, miért szereted te annyira a cigányokat?” Amikor az válaszoltam, hogy én nem a cigányokat szeretem, nagyra kerekedett a szeme. „Én az embereket szeretem, akár cigányok, akár nem.”, válaszoltam. Azóta is hálásan köszöni ezt a mondatomat, mert érti, hogy egyaránt Isten gyermekei vagyunk.”
![]() |
Rövid visszatekintés A cigánypasztoráció Magyarországon Sólya Miklós görög katolikus parókussal indult el Hodászon, aki 1941-ben került oda és most lenne 100 éves. A kommunista időkben egy-két helyen adódott néhány lelkipásztor, aki foglalkozott a cigányokkal. 1989 után gomba módon szaporodtak az ilyen kezdeményezések, most a katolikus egyházban 80 közösség, szerzetesház, plébánia van, ahol foglalkoznak a cigánypasztorációval. 2003-ban a Vatikán annak elismeréseként, hogy Magyarország Európa-szerte a cigánypasztoráció élvonalába tartozik, az első Vatikánon kívüli cigánypasztorációs világkonferenciát Budapest rendezhette meg. A roma szakkollégiumok is magyar sajátosságnak számítanak, számuk először négy volt és most még kettő indul. |
Tóth Judit
Fotók: Kováts Gábor
Új Város – 2012 június
társadalom – kultúra – kik vagyunk
NEM A CIGÁNYOKAT, AZ EMBEREKET