Megújuló remény
A minap szüleimnél jártam, és mint mindig sokféle dologról beszélgettünk. Nagymamám, Annuska néni, aki végig csendben, de nagy figyelemmel hallgatta beszélgetésünket, egyszer csak felém fordulva megszólalt: „Fiaim, kisfiam, tudjuk, hogy más szelek fújnak ma, mint egykor. Én sok mindent megéltem már, sokkal rosszabbat is, mint amiben ma élünk. Szegénység, háború, erőszak, a szabadság hiánya.” Kicsi koromban, amikor egy szobában aludtunk, nagy mesélés folyt esténként a második világégésről, a megszállásról, amikor az állatokat és az élelmet dugdosták a fosztogató katonák elől, a sok más szenvedésről és nehézségről. „De nem adtuk fel, tovább mentünk, folytattuk. Ami nekem erőt adott a hétköznapokban, az a remény volt. A nehézségek mindig ott lesznek velünk, mint ahogy az örömök is. A legfontososabb gyermekeim az, hogy a remény életben maradjon.”
Ezek a szavak megmaradtak a szívemben, sokszor gondolok rájuk, újra és újra irányt mutatnak, hiszen mai világunk is számos okot kínál a reménytelenségre: a gazdasági válság, az ezzel kapcsolatos létbizonytalanság, a médiából áradó elbátortalanító hírek. Reménytelenségünk másik forrása kétség kívül emberi kapcsolatainkban rejlik. Nem hisszük, hogy a másik meg tud változni, hogy a válságból van kiút és újra lehet kezdeni, sőt meg lehet újulni.
Annuska néni életének a titka az volt, ahogyan elfogadta az élet különféle helyzeteit. A fájdalom pillanatában nem lázadt, hanem összeszedve minden erejét imádkozott. És megtapasztalta ennek gyümölcseit. Azt is megértettem, hogy a remény bennünk olyan, mint egy növény. Táplálni és óvni kell, ez pedig munkát kíván. Ez a kapcsolataink mélyén rejlő reménytelenség gyógyszere.
Először is megpróbálok a mellettem lévő társamban nem a negatívra fokuszálni, nem ítélkezni felette. Ettől a másik erőt kap arra, hogy a jobbik énjét hagyja érvényesülni. Ez nem könnyű, de azt tapasztalom, hogy elég elkezdeni, kis lépéseket tenni és a kapcsolatok előbb vagy utóbb megváltoznak.
A pápa üzenete a tömegtájékoztatás 46. világnapjára ezt húzza alá: „A csendben jobban meghalljuk, és jobban megismerjük önmagunkat, megszületik és elmélyül a gondolat, világosabban megértjük, mit is szeretnénk mondani, vagy mit várunk a másiktól és eldöntjük, hogyan fejezzük ki magunkat. Hallgatásunk lehetővé teszi a másik személynek, hogy beszéljen, hogy kifejezze önmagát, nekünk pedig azt, hogy ne ragadjunk le saját gondolatainknál és szavainknál a másikkal való véleménycsere híján. Így lehetőség nyílik egymás meghallgatására és teljesebb emberi kapcsolatok születhetnek.” Tehát tudnom kell meghallgatni a másikat.
Hasonlóképpen gondolkodik Chiara Lubich is, aki ezt javasolja: „Így szeressünk minden felebarátunkat, akivel a nap folyamán találkozunk! Képzeljük magunkat az ő helyzetébe, és úgy bánjunk vele, ahogy szeretnénk, ha velünk bánnának, ha a helyében lennénk. A bennünk lakozó hang, Isten hangja rávezet majd arra, hogyan találjuk meg a szeretet legalkalmasabb kifejezését.”
A remény gyökere Isten hangja bennünk, amely más módon, az Ő szemével láttatja az embereket, a kapcsolatainkat, az eseményeket. Annuska néni életbölcsességében ott rejlik egy fontos dolog megsejtése: a pozitív életszemlélet, a reménység a másikért való létben, a többiekért nap mint nap megújuló elköteleződésben gyökeredzik.
Farkas Ferenc
Illusztráció: Arcabas, Saint Hugues de Chartreuse
Új Város – 2012 június
az egység lelkisége – lelkiség + élet
Megújuló remény