Olimpia előtt
Folyton újabb és újabb világcsúcsok születnek a különböző sportágakban. Ezeknek van közük az engedélyezett (és a tiltott) izomtömeg-növelő, erősítő szerek használatához?
Aktuális ez a téma, mert hamarosan itt a londoni olimpia! Minden versenyen felmerül a kérdés, hogy a tudományos edzésen, a technika csiszolásán és a sportszerek fejlődésén kívül minek köszönhetők az egyre elképesztőbb világcsúcsok?
Régóta ismert, hogy a fehérjében gazdag táplálkozás fokozza a fizikai teljesítményt. Elfogadott és engedélyezett a sportolók számára a fehérjekoncentrátumok fogyasztása, de ezekről a készítményekről is tudni kell, hogy nagyobb mennyiségük esetleg vese-, máj- és izombántalmakat idézhet elő. Jelentősebb mértékben növelik a teljesítőképességet, de sokkal veszélyesebbek a doppingszerek, mint például a mostanában leginkább alkalmazott hormonkészítmények. Legismertebbek az anabolikus szteroidok, az agyalapi mirigy növekedési hormonja, a vese vértermelést serkentő hormonja és az inzulin. Ezek maradandó károsodásokat okozhatnak, felborítják a szervezet saját hormonjainak egyensúlyát, sőt halál is előfordult már a használatuk miatt.
A doppingellenőrzésben részt vevő szakemberek igyekeznek követni az új szerek megjelenését, és próbálják tökéletesíteni a kimutatási eljárásokat. Már a felkészülés időszakában szúrópróbaszerűen vizsgálják a sportolókat, a világversenyeken az első három helyezettet kötelezően ellenőrzik, a többiek közül pedig sorsolással döntik el, hogy kiket vizsgálnak meg.
Szeretem a sportot, én is várom az olimpiát, de az új csúcsok láttán sokszor inkább aggodalmat érzek: féltem a verseny tisztaságát és a sportolókat, mert sajnos előfordulnak olyanok, akik nem tudnak ellenállni a kísértésnek, elvakítja őket a doppingszerektől várható előny. Igaz, hogy a versenyzők felé óriásiak az elvárások, talán azért nem gondolnak arra, hogy a szerek beszedésével tönkreteszik egészségüket, megalázzák emberi méltóságukat. Jó lenne, ha az élsport is egészség- és örömforrás lenne, nem pedig olyan, mint egy üzleti vállalkozás, amit csak siker esetén ismernek el.
Nagy Márta
Fotó: CN
Új Város – 2012 május
életmód – megkérdeztük – Egészségünk
OLIMPIA ELŐTT