Párbeszéd az olvasóval
CSÖPPET SEM BOTRÁNYOS PÉLDÁK
Maholnap minden egyházi kezd gyanússá válni. A hírközlés jóformán csak azzal foglalkozik, ami a végsőkig idegborzoló. Közben Böjte atyával sokan bizonyítják az ellenkezőjét. Szemem előtt is megelevenedik két emberalak.
Az ötvenes években voltam gyerek. Mindig nagy izgalommal vártuk a nővért, aki mesélt, bábozott, énekelt nekünk. Tanított, szelíd, anyáskodó türelemmel; a hősiességig menő szeretetre a szentek példáit hozta. Gizi néni átéléssel magyarázta a szentmisét, szavait máig őrzöm. A Szűzanya felé terelgetett minket, kislányokat. Mint elcsapott irgalmas nővér, egy textilgyárban volt segédmunkás, és csöndben házakhoz járt hittant tanítani. Egyszer csak kitudódott, mire szigorúan letiltották.
Serdülő voltam, amikor Detre atya elhívott egy társaságba. Ő, a kántor, akit csak Gyurinak szólíthattunk, a börtönviselt ciszterci sejtette, hogy nincs sok ideje: saját lábára akarta állítani a fogékony, keresgélő fiatalokat. A mozgalmasság: a kirándulás, filmek, zenehallgatás, mindez úgy zajlott, hogy a szívet táplálja. Már házaspárként tovább érlelődött a kapcsolatunk vele az újabb börtönévei után. Igazi lelki atyánk volt. Tőle hallottunk először a lelkiségekről, az egyházat fiatalító mozgalmakról…
Valami „botrányos” volt bennük mégiscsak: a következetes, tiszta, áldozatos viselkedés, és azt nem törhette meg semmi.
Amikor „pedofil pápát” emlegetnek, vagy az egyházról, mint szélhámosok és herék gyülekezetéről hallok, érzékelem én is, mennyire felbillent a mérleg nyelve. A Katolikus Egyházat épp a papság évében éri ilyen támadás. Vajon mit jelent ez? Igen, vannak bűnös papok, van megbotránkoztató viselkedés, és vannak szerencsétlen áldozatai az itt elszabadult emberi gonoszságnak. Azt a tényt viszont hangsúlyozni kell, hogy nem a cölibátusból származik a megrontó életforma! Bizonyítja többek közt, hogy egész iparágak épülnek a gyermekek megrontására, míg a pedofília haszonélvezői odáig merészkedtek, hogy európai parlamenti tagságot követeltek még nemrég. Mindeközben burjánzik az alig titkolt gyermekkereskedelem.
A pápa következetesen feltárva a bűnt személyes bocsánatkérésével is gyógyítani igyekszik a sebeket, amit az egyház papjai ejtettek az utóbbi harminc évben.
Az egyház tagjaiként valamit azért mi is tehetünk, ha tudunk nemet mondani környezetünk minden torz vagy erkölcstelen viselkedésére, szabados elvére, és elhatárolódunk minden kétértelműségtől, bárminek álcázza magát! Szükség lehet az erélyes cselekvésre is: a ránk bízottak felé áramló rossz hatásokat józanul és határozottan kell kivédenünk! Végül pedig elengedhetetlen a mi személyes megbocsátásunk, hogy tudjunk irgalommal tekinteni a megtévedtekre! Az imának pedig mindig megvan a maga hatalma. Hiszen csalódás, fájdalom, sőt botrány érhet bármelyikünket – habár nem ölt ilyen méreteket. És egymásért szintén jelen kell lennünk, mivel az egyház nemcsak a hierarchia. Azaz, felelősek is együtt vagyunk. Miért ne tanúsítsuk hát minél többen, hogy a papok közt ott vannak az áldozatos életű hétköznapi szentek?!
Hortoványi Emőke –
Nagymaros
HAZAÉRTEM
A metrón hazajövet este fél tizenegy tájban egy nagy csapat középiskolás randalírozott. Csavargatták a fogantyút. Egyikük mondta, neki nincs rá szüksége. Ránéztem: persze, mert magas vagy! Kihúzta magát. Nagyfiú lett, rendes. A többiek egyre vadabbul rángatták a fogantyút, s mire észbe kaptam, lecsavartak egyet. Kérdeztem a fiút: ittak? Igen. Rájuk mertem szólni, azonnal hagyják abba, itt a vezetőfülke, máris kopogok. Megszeppentek, de a bandaszellem, mint tudjuk…! A csőre próbáltak húzódzkodni. Egyszerűen olyan erőt, tekintélyt éreztem magamban, nyeszlett kis nő, hogy nem féltem. Mondtam, hagyják békén a fogantyút. Végállomás, kiszálltunk. Nézem a távozók kezét, dugdossák a fogantyút, lökdösik egymást. Tekintetemmel kísérem őket egy darabon, aztán megyek én is. Előttük megyek, és akkor látom, hogy nem is az első kocsiban voltunk. Mi lett volna, ha be kell kopognom? És még arra gondoltam, ha akarnak, most utánam jönnek. De béke volt bennem, mert Jézus(sal) voltam. Csak ezt tudom mondani, semmi mást. Tudtam, hogy kérdezgetném őket: Ne viccelj már! Mi a baj? Ki vagy? Mesélj magadról! Aztán nem jött senki, én meg hazaértem.
Horváth Viktória – Budapest
LAKÁSHOZ JUTOTTAK
Egy idős bácsi járt hozzám a munkahelyemre, a boltba. Minden reggel fél hatkor ott volt, és hozta a kávét meg a süteményt. Ernő bácsi nyugdíjas volt, Erdélyből települt át, és nem volt senkije. Próbáltam látogatni és segíteni, amivel tudtam, főleg a szeretetemmel. Ez éveken keresztül tartott így, hosszú éveken keresztül, és mély baráti, testvéri kapcsolat alakult ki közöttünk. Ernő bácsi nagyon szép lakásban lakott. Egyszer aztán eszembe jutott, hogy mivel nincsen senkije, jó lenne eltartási szerződést kötni vele, hogy a lakás így hasznosuljon. De Ernő bácsi nagyon finom lélek volt, nem akartam őt megbántani, és a kapcsolatunkat kockáztatni.
Meghalt Ernő bácsi. Akkoriban Zoliék albérletben laktak éppen, és arra gondoltam, hogy nekem nincs szükségem erre a lakásra, de milyen jó lenne, ha ők megkaphatnák, mint induló család. Kértem Ernő bácsit, hogy segítsen „odaátról”. Bementem a Polgármesteri Hivatalba, megyek a folyosón, és az egyik vevőm jön velem szembe, hozzám jár vásárolni. Őszintén elmondtam neki, hogy miről van szó. Kiderült, hogy hozzá tartozik az ügy, el is mondta, hogy mit kell tennem. Menjek el abba a házba, ahol Ernő bácsi lakott, hozzak egy nyilatkozatot az ottani lakóktól és a házfelügyelőtől, akik tanúsítják, hogy én segítettem rendszeresen Ernő bácsit.
Sikerrel jártam. Bár azt a lakást nem tudták kiutalni, helyette kaptak Zoliék egy másikat úgy, hogy ők vállalták Ernő bácsi temetését, meg az egyéb költségeket, amik felmerültek. Ebben az önkormányzattól bérelt saját kis lakásban már elindulhatott a családi életük végre.
Nagy Pál – Budapest
AZ EUTANÁZIA 3000 HALOTTJA
Egy régebbi Új Városban olvastam Dr. Veres András püspök válaszait az eutanáziáról (2009. március). Ezzel egy időben akadt kezembe a következő adat.
Az Egyesült Királyságban rendszeresen végeznek vizsgálatot az elhunyt emberek elhalálozási körülményeiről. A tavalyi vizsgálat során először gyűjtöttek hiteles adatokat az eutanáziáról. Eszerint közel 3000 végső stádiumban lévő beteg élete végződött „kegyes” halállal. Míg ezt 936-an maguk kérték, 1930 beteg anélkül halt meg, hogy egyértelműen kérte volna az eljárást. A második esetben olyan emberek halálát segítették elő, akik „csak néhány órával éltek volna tovább” – állítja a felmérést vezető egyetemi tanár.
A vizsgálat adatainak nyilvánosságra kerülésével egy időben néhány parlamenti képviselő törvényjavaslatot terjesztett elő: legyen térítésmentesen elérhető a fájdalomcsillapítóval történő kezelés a gyógyíthatatlan betegek esetében. Legalább ennyi erőfeszítésre futotta! Ki tudja, hova vezet egy ilyen társadalom jövője?!
S. D.
JÓ VISSZAEMLÉKEZNI RÁ
Édesanyám hat évig lakott nálunk. Egyik rosszulléte után, hosszabb kórházi ápolást követően derült ki, hogy egyedül nem tudja ellátni magát. Akkor kezdtünk férjemmel egy családi vállalkozásba. Mivel bármikor hazamehettem, megtehettük, hogy anyukám hozzánk költözzön. Ez újabb változást hozott az ő életében és a mi életünkben is. Nem vagyunk otthon ülő család, így meg kellett oldani, hogy csak rövid időre, illetve felváltva menjünk el itthonról. Azért, hogy férjemmel együtt tudjunk elmenni, gyermekeink segítettek, és felváltva vagy együtt is gondozták édesanyámat. Jó volt látni, hogy ezt önként vállalták. Nagy előrelépés volt lelkileg mindannyiunk számára: figyelemre, fegyelemre, önzetlenségre nevelt. Persze nem tudtunk mindent tökéletesen megtenni, többet és jobban is lehetett volna, ám biztos, hogy nagy ajándékot kaptunk Istentől: megtanított az elhagyott Jézus szeretetére, és együtt lenni a Feltámadottban, az imádságban. Ezek a pillanatok földi értelemben vissza nem térő pillanatok. Olyan, mint amikor látja a szülő, hogy először áll fel a gyermeke, vagy először mond ki egy szót. Közel éreztük magunkhoz Istent ezekben a pillanatokban, az imádságban, egy-egy ebéd alkalmával, fürdetéskor, a kapcsolatteremtés közben az első dédunokával… és ettől marad meg örökre mindez, amit együtt éltünk át, így ebben a szeretetben.
B. L.
Új Város – 2010 július-augusztus
párbeszéd az olvasóval