A megújulás titka
A vendégeket arra kérték, hogy hozzanak egy kis bort az esküvőre, amit aztán érkezéskor egy közös hordóba kellett önteni. Amikor a vacsoránál felszolgálták a bort, mindenki óriási megrökönyödésére a poharakban víz volt. Talán sokan ismerik ezt a tanmesét és a folytatását is. Azért történhetett így, mert mindenkinek „egy srófra járt az agya”, vagyis azt gondolta, hogy ha ő bor helyett vizet visz, azt senki sem fogja észrevenni.
Vajon mi mit viszünk a „közös hordóba”? Vajon arra gondolunk, hogy mi már eleget „tettünk, hittünk, reméltünk”, és különben is, mit számíthat egyetlen ember! Ezt az országot úgyis „ott fönn” irányítják, mit tehetek én, na meg hát az egyik tizenkilenc, a másik egy híján húsz… S amikor a bor helyett vizet szolgálnak fel, elsőként vagyunk felháborodva…
A kérdés, amit ezekben a hetekben fel kell tennünk magunknak, így hangzik: „Vajon kinek kell elkezdenie bort vinni a közös hordóba?”
Helytelen volna arra a következtetésre jutni, hogy mert a politikai színtér napjainkban ennyire elsötétült, a keresztények jobb, ha tisztes távolból figyelik a dolgokat, és nem ártják bele magukat, hogy megőrizzék lelkük tisztaságát.
Ki fog új tartalmat adni a politikának, hogy az egyre növekvő társadalmi kihívásokkal legyen ereje megbirkózni? Ki fog tenni azért, hogy felnövekedjék egy új generáció, amely tudja, hogy építeni csak szilárd alapokra, értékekre lehet, hogy új társadalmat csakis új emberek építhetnek, akik a birtoklás kultúrája helyett az adás kultúráját részesítik előnyben, az erkölcstelenség helyett a tisztaságot, a hitetlenség helyett a hitet.
Akarjuk-e, hogy politikusok új nemzedéke új utakat keressen az egész társadalom érdekében?
Ha a válaszunk igen, akkor a megoldás az egyes szám első személyben rejlik. Vagyis ÉN, ott, ahol vagyok, helyzetem, beosztásom, tehetségem, lehetőségem szerint tegyek, lépjek, szóljak, vállaljak felelősséget azért, hogy „vizünk” egyre inkább „borrá változzon”.
A XX. századi politikában mindenestül elkötelezett, a közösségi életre példát mutató olasz író és politikus, Igino Giordani – akinek a boldoggá avatása küszöbön áll – azt javasolja, hogy „ha lélektelen világban élünk, adjunk mi neki lelket.” Az evangéliumról nekünk kell tanúságot tennünk, és össze kell fognunk minden jóakaratú emberrel egy igazságosabb társadalomért, a békéért és a szolidaritásért a különböző társadalmi rétegek, etnikumok és népek között.
Nem utópia összeegyeztetni a politikát a kereszténységgel, mint ahogy sokan gondolják. Igaz, nem is olyan egyszerű, mint ahogy azt sokan gondolják: mindannyiunktól komoly erőfeszítést igényel. Ha dolgozni szeretnénk az egységért, az egyetemes testvériségért, részt kell vennünk a közügyekben. Ehhez türelemre, időre, áldozatvállalásra van szükség. Csak így remélhetjük, hogy a valóság holnap más lesz! Pál apostol mondja, és a mi esetünkben is érvényes: „Újuljatok meg gondolkodástok szellemében, s öltsétek magatokra az új embert” (vö. Ef 4,23).
Krisztus keresztáldozata egyszer s mindenkorra mindent megújított. Legyenek hozzá „húsvéti szemeink” és bátorságunk – ezt kívánjuk minden Olvasónknak.
A szerkesztők
Új Város – 2010 március-április
előszó
A megújulás titka