Gyógyítás közösségben
A Bethesda Gyermekkórház főigazgatóját kérdeztük a keresztény egészségügyről, a jó csapatmunka titkáról és orvosi hivatásáról.
Miben nyilvánul meg az, hogy a Bethesda nem állami kórház?
Amikor a Bethesda 1992-es újraindul-ásakor a Református Egyház magára vállalta a kórház fenntartását – amely egyben komoly anyagi kihívást is jelentett –, az a határozott szándék fogalmazódott meg, hogy csak akkor szabad egyházi kórházat létrehozni, ha élő a küldetéstudat, amely mélyen összefügg a kórházat üzemeltető keresztény közösség meggyőződésével. Ennek a szellemiségnek az alapjait az akkori főigazgató, Dizseri Tamás rakta le, és büszkén mondhatom, hogy ez a Bethesda arculatának máig meghatározó eleme. A kórház különlegességének a krisztusi küldetés tudatos teljesítése ad mély értelmet. Külsőleg ez egy emberbarátibb és emberségesebb ellátást jelent, hiszen a gyógyítás a humánus emberi közösség cselekedete. A szolgáltatás mellett megjelenik a szolgálat is: ez a két aspektus egymás mellett, egymást erősítve működik igazán. Tehát a kórház keresztény identitástudatát nem más intézményekkel szemben, hanem inkább azokat kiegészítve és egy mélyebb életformába beágyazva tudjuk értelmezni. Azt gondolom, hogy ez ugyanígy érvényes lehet az egyházi iskolarendszerre vagy a szociális ellátásrendszerre.
Ebből a szemléletmódból következik, hogy a Bethesdában nem végeznek abortuszt és nincs lombikbébi program?
Mindeddig nem kerültünk olyan éles dilemma elé, amikor valamire határozottan nemet kellett volna mondanunk: a kórház az előírt protokollok és a szakma mindenhol elfogadott szabályai szerint működik. Jelen pillanatban ennek az a nagyon egyszerű magyarázata, hogy egyelőre nincs szülészet-nőgyógyászatunk. Vannak erre vonatkozó terveink, amelynek kapcsán az abortusz kérdése előtérbe fog kerülni. A lombikkérdés sokkal inkább nőgyógyászati téma, amely valószínűleg nem fog minket közvetlenül érinteni.
A kórház dolgozói hogyan tudnak azonosulni a keresztény szemléletmóddal?
A Bethesda nem törekszik arra, hogy csak reformátusokat vagy csak keresztényeket foglalkoztasson, hanem felvesz bármilyen felekezethez tartozó vagy egyházhoz egyáltalán nem kötődő embereket is. Arra figyelünk, hogy olyan munkatársak dolgozzanak a Bethesdában, akik azt nem pusztán egy munkahelynek fogják fel, hanem közösségnek is. Annál, hogy valaki definiált vallásos ember legyen, számunkra fontosabb, hogy nyitott, és szeretetet adni akaró, szakmailag igényes legyen. Sőt, néha azt tapasztaljuk – némileg csalódottan –, hogy sokan már annyira beágyazódtak a saját egyházukba, gyülekezetükbe, hogy így nincs szabad kapacitásuk arra, hogy ezt a közösséget is építsék. Azt mindenesetre feltétlenül elvárjuk, hogy ne legyen úgymond hivatásos ateista, tehát ne legyen intoleráns azokkal szemben, akiknek megvan a szókészletük és a rendezett gondolatviláguk, amelyben a saját istenkapcsolatukat ki tudják fejezni, meg tudják élni. De be tudok számolni olyanokról is, akiket az itteni közösség indított el a hit felé. Nem kevés olyan kollégám van, akik korábban nem tartoztak kifejezetten semmilyen egyházhoz, keresőként vagy egyszerűen nyitott emberként kerültek ide, és az itteni légkör vezette el őket a kereszténységhez.
Miért ilyen fontos a szakma mellett a közösségi élet is a Bethesdában?
Tudatos ars poeticánk, hogy gyógyítani, ápolni csak közösségben lehet. Ez a szakma működéséből is következik: a gyógyítás nagyon erős csapatmunka. Az egy nagyon téves kép, hogy a mindentudó orvos egyedül elvégzi a nagyműtétet, letörli az izzadtságot a homlokáról, hazamegy, és a betegség meg is van oldva – ez nagyon távol áll a valóságtól. A minőségirányítási szemlélet nyelvezetével élve azt mondhatjuk, hogy alapvetően teamek gyógyítanak, és a teamek együttműködésén múlik a gyógyítási folyamat hatékonysága és eredményessége is. Ezekben a teamekben nagyon sok interakció van, és a gyakorlatban jól ismerjük az emberek egymáshoz való viszonyrendszerét: akkor működik jól, ha jó személyes kapcsolatra épül. Egy team egymást ismerő, elfogadó és segíteni szándékozó személyekből áll. Ha ezt létre akarjuk hozni, ahhoz közösség kell. Sőt, szeretetközösség: a nehézségeket közösen átszenvedett, mély krisztusi közösség. Nagyon fontos, hogy az egészségügyi működéshez feltétlenül szükséges hierarchikus kapcsolati modell mellett párhuzamosan és hitelesen működjön az egyenrangú kapcsolatrendszer. Hozzám, mint főigazgatóhoz szeretném, hogy bármikor bejöhessen bármelyik munkatárs, kellően fajsúlyos, de akár egészen emberi, személyes nehézséggel is. Ez vezetéselméletileg sajátos, de számunkra jól működő modell.
A cikk teljes terjedelmében az Új Város nyomtatott változatában olvasható. A lapszámot rendelje meg a terjesztes@ujvaros.eu emailcímen, vagy fizessen elő folyóiratunkra az Új Város lap / Előfizetés oldalon.
Fotók: noklapjacafe/nlcafe.hu (1) szabadradio.hu (1)
Interjút készítette: Kovács Bertalan
Rovat: Arckép
2017. november- december