Hamis optimizmus
Életmód PSZICHOLÓGIA
Pasquale Ionata
Egy kollégám, véleményem szerint „vak optimizmusban” szenved. Figyelmét kizárólag az élet jó oldalára, a pozitív eredményekre irányítja. Úgy tesz, mintha nem látná a valóságban meglévő nehézségeket, és ezért gyakran meglepetés éri, amikor egyértelműen negatív eseményekkel találkozik. Emiatt a rózsaszín szemüveg miatt, mellyel az életet szemléli, ilyen helyzetekben felkészületlennek és alkalmatlannak tartja magát. Hogyan tudnám őt segíteni?
Martin Seligman, az Amerikai Pszichológiai Társaság első számú kiváló pszichológus kutatója és elnöke, tudományosan kimutatta, hogy az „optimizmus” az érzelmi jólétnek egy alapvető eleme. De nagy különbség van az egészséges optimizmus és a pozitív gondolkodás „minden csodálatos” stílusú változata között, amely manapság nagyon vonzó a tömegek számára.
A New Age által ajánlott együgyű pozitivizmus azt javasolja nekünk, hogy mindig és csakis a dolgok vidám oldalát lássuk. Az unos-untalan ismételt szidások például gyakran ellentétes hatást váltanak ki, másokban haragot és elszigeteltséget okoznak. Igaz, hogy azok, akik a „minden csodálatos” játékot játsszák, nemcsak elhanyagolják a problémákat és konkrét kérdéseket, amelyekkel szembesülniük kellene, de megakadályoznak másokat abban, hogy kifejezhessék a fájdalmat, szenvedést, haragot, magányt vagy félelmet. Az örökösen pozitív emberek társaságában nehéz, majdnem lehetetlen, hogy kifejezzük negatív érzéseinket, mert szerintük mi magunk vagyunk a hibásak a tényért, hogy negatív érzelmeink vannak.
A reális optimisták viszont, ha szembe kerülnek valóságosan negatív vagy kellemetlen eseményekkel, nem beszélnek arról, hogy az élet mennyire csodálatos, és minden csodálatosan fog menni. Aki azt hiszi, hogy jó arcot kell vágni a rosszjátékhoz, és folytonosan azt kell ismételni, hogy minden remekül fog menni, gyakran még súlyosabb problémákkal fogja szembetalálni magát. A kis problémáknak, ha nem veszünk tudomást róluk, az a tendenciájuk, hogy kiterjeszkednek és növekednek egészen addig, hogy súlyos problémákká válnak. A különbséget a hamis és a reális optimizmus között, két különböző állításban lehet kifejezni. „Nincs semmi, ami miatt aggódni kellene, egyszerűen minden csodálatos.” Ez a hamis optimizmus. A második állítás egy reális optimizmust tükröz: „Nagy bajban vagyunk, úgy tűnik, nem mennek jól a dolgok, de ha szembe nézünk a helyzettel, az ügyet lépésről lépésre sikerül orvosolni.”
Fontos tudomásul venni azt, hogy bizonyos szituációkban nem lehet változást elérni, és ilyenkor az elfogadás, és nem az optimizmus lesz az, ami segít abban, hogy elkerüljön minket a depresszió, és a véget nem érő frusztrációk sorozata.
Forrás: CN
Fordította: Bodnár Sándor
Fotó: Piaxabay (2)
Új Város – 2016. május