Anti panasz-kultusz
Nézőpont Életbátorság
Akit biztatunk, annak személyisége kiteljesedik. |
dr. Szalamin Edit
A néhány hónappal ezelőtt megjelent Elégedetlenség ezerrel c. cikk komolyan elgondolkodtatott társadalmi közérzetünkről. A cikk Magyarország virtuális valóságáról fest fájdalmasan lehangoló, de reális képet. És mi a helyzet a való világunkban?
Belegondolva a ténybe, hogy médiafüggő kultúrában élünk, nem számíthatunk sokkal vigasztalóbb képre mindennapi életünkben sem. A panaszkodás nálunk szinte nemzeti sport. Trendi panaszkodni, vég nélkül sorolni a problémákat, nehézségeket, sőt szidni mindezek általunk vélt okozóit. Egykori pedagógusi elkötelezettségem, a tanárképzésben szerzett tapasztalatom a nevelés-oktatás világához köt. Így spontán merült föl bennem a kérdés, mit tehet – s szerencsére már valamennyit tesz is – a pedagógia a társadalmi beállítódás egészségesebbé tételéért? A bátorító pedagógia a személyiség „életbátorságát” igyekszik megalapozni, amelynek fő pillérei az önismeret és az önbizalom.
A bátorító, pozitív megerősítő pedagógia eredményeivel bizonyítja, hogy akiben bíznak, az kivirul, a személyiségében rejlő lehetőségek kibontakoznak. E módszer három lépése a következő: szeretettel bátorítani, a teljesítményt elismerni és a végén erkölcsi jutalmat, dicséretet adni. Bátorítással és elismeréssel a felnőtt társadalomban is erősíteni tudjuk egymást a kihívásokkal való megküzdésben. Ne panaszkodjunk, mert az gyengít, mivel tehetetlenségi érzésünket erősíti.
Akkor lehetünk megalapozottan magabiztosak egy helyzetben, ha ismerjük és meg tudjuk jeleníteni az értékeinket. Embertársainktól úgy kaphatunk önerősítő, építő visszajelzéseket, ha kivívjuk elismerésüket és mi is elismerjük őket. Önelfogadásunk, pozitív énképünk egyik jele, hogy nem panaszkodunk és merünk másokat dicsérni. Tisztán kell látnunk, hogy magunk is erősödünk azáltal, hogy a körülöttünk lévőket támogatjuk. Tudatosítsuk magunkban, hogy a boldogsághoz vezető út a kölcsönösség felfedezése.
Ebben a kölcsönösségben erősítsen bennünket Mahatma Gandhi bölcs gondolata: „Légy te magad a változás, amit látni szeretnél a világban.”
Fotó: Flickr / Cristian V.
Új Város – 2015. március