Jó reggelt, „gyengédség”!
CSALÁD
Maria és Raimondo Scotto
Jó reggelt, „gyengédség”!
Minden nap meg kell küzdenem a férjem és a gyerekeim hibáival, és már eléggé ki vagyok merülve. Dühös vagyok, mert azt érzem, hogy közömbösek szemrehányásaimra. Szeretnék valamilyen módot találni ennek a nyomasztó helyzetnek a könnyítésére, amiben reggeltől-estig nyakig benne vagyunk.
aláírt levél
A folyamatos szemrehányás általában nem igazán hatásos. A velünk élők elkerülhetetlen hibáiról könnyen elhamarkodott ítéletet mondunk, kritikát fogalmazunk meg, azt, hogy a másikat nem tudjuk elviselni. Ebből logikusan adódik, hogy kialakul az érzelmi távolságtartás, hogy magunkba fordulunk, és eltölt minket a magány érzése. Gyakran ezek a tipikus dominó jelenségek jellemzik kapcsolatainkat. Mégis van módszer, mely megakadályozhatja a nyomasztó légkör kialakulását. Hatoljon be a másik „zavaró” hibáinak gyökerébe, értse meg azok okait, és reagáljon gyengédséggel! Néhány nappal ezelőtt egy barátnőm bizalmasan ezt mondta: „A gyengédség nem adódik spontán a természetemből. Családomban a gyengédség egyenlő volt a gyengeséggel, gyerekességgel. De amikor megtapasztaltam, hogy mégis milyen fontos, elengedhetetlen része a kapcsolatoknak, félretettem minden előítéletemet, és én is alkalmazni kezdtem.” A gyengédség valóban nem a gyengeség szinonimája, nem is negédesség, inkább egyfajta erő. A gyengédség választása valóban bátorságot kér, határozott döntést, hogy ne a hirtelen behatások, a negatív érzések vezéreljenek a másik emberhez való közeledésben, hanem a tisztelet és a kedvesség. Alkalmanként, a megfelelő pillanatra figyelve viszont szükséges lehet iránymutatást adni, segítséget nyújtani annak, aki mellettünk van, azért, hogy javítson. Ha szavaink nem haragosak és hevesek, ha nincsenek elvárásaink, hogy gyors változások következzenek be, hanem inkább bátorítunk, akkor nem fogunk korlátokba és közönybe ütközni. Chantal Szent Franciska írta: „Hatásosabb a komoly és szerető kedvességgel elmondott helyreigazítás, mert kitágítja a szívét annak, aki beszél, és annak is, aki hallgatja,: vidámsággal tölti el, és a jóra bátorítja.”
Jó lenne, ha napjainkat derűs, biztató hangú „jó reggelt!”-tel tudnánk kezdeni, és új módon tekintenénk a másikra! Nagyon sokat segít, ha az ember a gyengédséget látja a másik tekintetében! Létezik a közönyös, csak a saját napi gondjain merengő pillantás, és létezik a magáról megfeledkező nézés is, ami átölel, és azt érezteti veled, hogy különleges vagy, hogy bizalommal van irántad és hisz benned. Ha képessé válunk egyre inkább pozitívan tekinteni másokra, kapcsolatainak fogaskerekei is gördülékenyebben forognak majd.
Forrás: CN
Fordította: Szeles Ági
Fotó: Fotó: CN
Új Város – 2015. február