Maga a találkozás értékes
Velünk történt ÖKUMENIZMUS
Nagy Károly
A felekezetileg sokszínű városligeti ökumenikus lelkészkör tagjai vallanak az évek óta testvériesen működő közösségről.
Emberi örömök és fájdalmak
Nagy Károly, római katolikus: „Ne azt nézzük, ami elválaszt, hanem azt, ami összeköt bennünket” (XXIII. János pápa). Ez a mondat motivált az elmúlt negyven évben előző helyeimen is, amikor mindig megkerestem a különböző keresztény egyházak pásztorait, és így tettem akkor is, amikor Zuglóba kerültem. Közel kétórásak összejöveteleink. Kötetlen beszélgetés, majd ezt követi a „házigazda” által választott ige meghallgatása a felvezető elmélkedéssel. Így elő szokott kerülni a havi életige is. Átelmélkedjük, átbeszéljük, majd saját szavainkkal átimádkozzuk a hallottakat (egymásért is), sőt még énekelni is szoktuk. Tapasztaljuk, hogy sok közös, hasonló örömünk és fájdalmunk van, hiszen ugyanabban a világban élünk. Öröm az utcán is találkozni egymással, írni egy-egy e-mailt, ápolva a testvéri szeretetet. Hitvitákba direkt nem megyünk bele, de ha előkerül, tiszteletben tartjuk a „másság”-ot. Olykor meghívjuk egymást saját programjainkra, hangversenyre, egyébre.
A testvéri kapcsolat tovább erősödik a törvényi megkülönböztetés ellenére, és vonzó példa a hívek előtt. |
ÖKUMENIKUS ÉNEK
Forrás: Evangélikus énekes könyv Szerző: Samo Chalupka szlovák lelkész (1812–1883) |
Megváltozott státusban változatlan szeretet
Kovács György, Mahanaim Gyülekezet: Amikor évekkel ezelőtt bekapcsolódtam a lelkészkörbe, kicsit hivatalosnak éreztem a légkört. Friss voltam, még nem ismertem a résztvevőket. Most szeretetteli, baráti a találkozó. Szeretjük egymást és imádkozunk egymásért. Közben egy megváltozott státusba kerültünk a 2012-es egyházi törvény kapcsán. A lelkészkörben megmaradtunk, a testvéri kapcsolat nem változott. Én itt az lehetek, aki vagyok a Krisztusban. És testvéreim is azok lehetnek. Elfogadást tapasztalunk egymás felé, és tiszteletet, érdeklődést, barátságot. Ez érték egy szeretethiányos világban. És annak felmutatása is, hogy az Úr Jézus Krisztus eggyé tett bennünket, a Krisztus Teste egy, s mindazok beletartoznak, akik újjászülettek, és az Urat imádják.
Barátságban együtt
Bagi László, református: Az ökumenikus lelkészkörünkre egyszerűen szükség van, mert jó közösségben lenni egymással. Megoszthatjuk örömeinket, ha a gyülekezeteinkben történt felemelő, jó dolog. Meg szoktuk beszélni, ha egyéni, családi életünkben van öröm vagy betegség. Számon tartjuk egymást. Tudunk vidámak lenni, kötetlenül beszélgetni, de amikor áhítatot tartunk, akkor komolyan vesszük Isten igéjét és mindenki igyekszik lelki kincseit megosztani, hogy így építsük egymás hitét. Híveink is tudnak összejöveteleinkről és örömmel tölti el őket, hogy lelkipásztoraik szeretik egymást és békességben élnek.
Pelikán András, evangélikus: A lelkészköri találkozások számomra barátságot jelentenek. Az önmagáért jó találkozást. Fontosak az ige körüli közös gondolkodások, és fontosak az éppen aktuális élményeink vagy a hitvallásainkba foglalt tanítások átbeszélése is. De a legfontosabb számomra mindig maga a találkozás. Az, hogy újra és újra kezet fogunk, egymásra nézünk és örülünk annak, hogy együtt lehetünk.
A megosztás ereje
Pataky Albert, Agapé Pünkösdi Gyülekezet: Az ökumenikus lelkészkörben először testvérekre találtam. Újra és újra megerősödhet bennem az a felismerés, hogy Krisztus Teste, az Egyház egy, ehhez az egyhez tartozunk, még ha más-más felekezetben is. A bennünk lakozó Krisztust ismerhetjük fel egymásban. Nagy áldás együtt imádni ebben a közösségben az Urat. Aztán barátokra találtam, akik közösségében felszabadultan és jól érezhetem magam. Végül, de nem utolsó sorban szolgatársak vagyunk, akik ugyanazt az Urat és népét szolgáljuk. Megoszthatjuk egymással a szolgálat felemelő időinek boldogságát és a terheket is. Imádságban hordozzuk egymást és gyülekezeteinket. Nagyon fontosnak tartom még, hogy testvéri, baráti és szolgatársi közösségünk vonzó és követendő példa a hívek előtt.
Képek: Nagy Károly fotóalbumából (2)
Ökumené otthon Alakulóban levő csoportunk olyan házaspárokat fog össze, akiknek a felekezeti különbözőségéből adódóan fontos az ökumené. Korábban több kérdés érkezett hozzánk fiataloktól illetve szülőktől, akiknek gyermekei ökumenikus házasságra készülnek, hogy miként élhetik meg a felekezeti különbözőséget a házasságban, családban. Úgy éreztük, hogy több házaspárral – gyakorlottabbakkal is – közösen előbbre juthatunk az útkeresésben. Nagy segítséget nyújtanak nekünk a Fokoláre Mozgalom tapasztaltabb tagjai. Egyik találkozónk alkalmával szimbolikus jelentőségű kirándulást tettünk Nagybörzsöny Árpád-kori templomához, amely az egyházszakadás előtti időbe vezet minket. Ez arra figyelmeztetett, hogy nagy a feladatunk, mert most egy másik mozaikot kell összeraknunk: a különbözőség egységét. Farkas Géza és Enikő Fotó: Farkas Géza fotóalbumából |
Új Város – 2015. január