Jé, most megbocsátottam
Fókuszban A BEFOGADÁS MÓDSZERE
Tóth Judit
Jánoshalmán, a bácska gyöngyének nevezett napsütötte város egyik közterén nem mindennapi tárgy került elhelyezésre. |
Az ötletet, hogy az észak-olaszországi Trentóban található kockát továbbfejlesztve, a világon elsőként egy forgatható szeretet dobókocka kerüljön a dél-alföldi városban felállításra, a közgyűlés egyhangúan elfogadta. Az átadó ünnepséget Czeller Zoltán polgármester és dr. Király Ibolya az Összefogás Jánoshalmáért Egyesület tagja nyitották meg. Több mint százötvenen voltak jelen, köztük szép számmal általános iskolások és óvodások is.
Az ötlet tehát Trentóból érkezett, de nem váratlanul, hiszen a szeretet dobókockának már múltja van a városban, igaz?
Király Ibolya: Nálunk Jánoshalmán egyáltalán nem ismeretlen a dobókocka. Az óvodában és a katolikus iskolában is több csoportban használják már évek óta. Reggel dobnak vele, és aztán egész nap megpróbálják azt a mondatot élni. Volt olyan kisgyerek, aki azt mondta, nem kezdődhet el a nap úgy, hogy előbb nem dob a kockával, mert akkor nem tudja, hogyan éljen aznap. Egy másik azt emelte ki, hogy amikor nem tudja, mit tegyen, dob a kockával.
Egy következőnek az oviban kocka volt a jele, és bevitte az óvodába a szeretet dobókockát, hogy megismertesse a többiekkel is.
Csupán egy játékról van szó?
Király Ibolya: Nem, mert akinek kezébe kerül a kocka, indíttatást érez, hogy továbbadja a környezetében. Így tett már számos tanító, óvónő és hitoktató. Mert a kocka befogadásra, kapcsolatteremtésre, szocializációra segít. Szeretnénk, ha a most felállított kocka egy folyamat elindítója lenne, és sokak örömére szolgálna.
Az avatón ott voltak szülők, gyerekek, és persze pedagógusok is, akik a munkájuk során, a gyakorlatban próbálták ki és használják azóta is a kockát.
Anett, óvónő: A csoportban mi is gurítunk a kockával, ami nem csak azért jó, mert az adott együttlétre van egy cél, amit közösen tudunk megvalósítani, hanem azért is, mert ezeknek a mondatoknak a gyakorlattá váltása során a gyerekek észreveszik: Jé, én most megbocsátottam a másiknak, jé, én most elsőként szeretek, vagyis nyitottá válnak arra, hogy felismerjék a szeretetnek ezen megnyilvánulásait. Jelen pillanatban nem nagyon tudok olyan játékról vagy fejlesztő eszközről, ami ezt el tudja érni. Örülünk annak, hogy most felállították ezt a kockát a parkban, amit meg tudunk pörgetni.
Judit, tanítónő: Az első és második osztályban rendszeresen használjuk a gyerekekkel a kockát, és valóban azt tapasztaltam én is, hogy életté tudják váltani a szeretetet, és ez a lényeg.
Az óvodások is hozzáfűzik azt, amit megéltek:
Flóra: Amikor anyuéknak volt a szülinapja, felkeltem s csináltam nekik reggelit.
Blanka: Mama kórházban van és segítettem anyáéknak fát rakni.
Timi: Mi a barátnőimmel sokszor összeveszünk, de aztán mindig kibékülünk és néha én is kezdeményezem.
Peti: Anyák napja volt és csináltam anyukámnak ajándékot. Nagyon korán felkeltem, hogy meglepjem vele.
Csizovszki Lászlóné, óvodapedagógus így foglalja össze a szeretet dobókocka jelentőségét:
Nagy örömmel tölt el, hogy olyan köztéri eszközzel gazdagodott Jánoshalma, ami látványos, figyelemfelkel-tő és mindenki számára megvalósítható cselekedetekre ösztönöz.
Tíz évvel ezelőtt ismertem meg a szeretet dobókockát. Azóta a katolikus óvoda minden csoportjában megtalálható olyan központi helyen, ahol a nap folyamán megakad rajta mindenki tekintete. Tehát ez a köztéri szeretet dobókocka ismerős mindazon gyermekeknek, akik a katolikus óvodába jártak és járnak. A város központjában tartott ünnepélyes avatón a hivatalos és vidám pillanatok egymást követték..
Fotó: Berndt Mihály A dobókocka felállítása azért valósulhatott meg, mert az Összefogás Jánoshalmáért Egyesület megálmodta és felajánlotta a városnak, majd egy jótékonysági bált szervezett, melynek bevételét erre a fordította, a Bácsgépker cég tulajdonosa, Andris József és felesége Ildikó megalkották a kocka vázát, a Városgazda Kft. munkatársai, előkészítették a terepet, a betonozást, a rögzítést és Nagycirok Jenő kiskunhalasi vállalkozó elkészítette a kocka oldalait borító képeket. |
Óvodapedagógusként nagyon sok jó tapasztalatot gyűjtöttem a szeretet dobókocka hatásáról. A gyermekekben játékos módszerrel olyan jó tulajdonságokat alakítunk ki és mélyítünk el, amelyekkel a közösségi életünket tesszük boldogabbá. Nap mint nap reggelente körbeülünk, beszélgetünk arról, hogyan tudunk egymásra figyelni, hogyan tudunk szeretettel fordulni egymás felé. Egy gyermek dob, és amikor megáll a kocka, a többiek kórusban mondják, ami a felső oldalán látható. pl. „jó szívvel odaadom a játékomat”, vagy „megvigasztalom azt, aki szomorú”. Aznap arra figyelünk, hogy megvalósuljon az, amit a kockával dobtunk. A gyermekekbe mindez bevésődik, és alkalmazzák is a nap folyamán. Számtalanszor előfordult, hogy amikor sír valamelyik kisgyermek, egy másik odafordul hozzám, és azt mondja: „Óvónéni, megvigasztalom, mert szomorú”, vagy egyszerűen odamegy a síró gyermekhez és megsimogatja.
Bizony előfordulnak konfliktusok is játék közben, és nem egyszerű a megbékélés. Ebben is segít a dobókocka, mert emlékezteti a gyermeket arra, hogy „elsőként szeretek”, azaz megbocsátok a másiknak. Napok múlva is emlegetik, hogy „tudod azt, dobtuk, hogy…” Így el tudjuk érni azt, hogy nem csak a napi dobott jó cselekedetet valósítjuk meg, hanem a helyzetnek megfelelően felidézzük, és emlékeztetjük a gyermekeket a megfelelő viselkedésre. A jó tapasztalataim arra inspiráltak, hogy az ország más részein működő katolikus óvodáknak is ajánljam ezt a kiváló eredményeket hozó kockát. Visszajelzések alapján azt is elmondhatom, hogy nem csak katolikus óvodákban sikeres. De nem lehet megmondani, hova fog még eljutni, ezért is gondolom azt, hogy nem lehetett volna jobb helyet találni, mint itt, a játszótér mellett.
Amikor szülők gyermekeikkel, nagyszülők unokáikkal eljönnek ide, nem csak a gyermekeknek, de a felnőtteknek is jó alkalmat ad arra, hogy a szeretet gyakorlására irányítsa a figyelmet.
Mi motivál egy vállalkozót arra, hogy egy ilyen történetben részt vegyen?
Andris József, a dobókocka vázát megalkotó vállalkozó rádióinterjút ad. |
Andris József: A kocka egy olyan tárgy, ami az egész világon ismert, akár a Rubik kockáról van szó, akár a szeretet kockáról, mert ebben a formában sok minden elmondható, gondolkodhatunk, érzéseket fejezhetünk ki. Azáltal, hogy dobunk vele, megmutat egy mondatot, ami egész nap végigkísérheti tevékenységünket, törekedhetünk arra, hogy segítsen bennünket és másokat, és ennél nagyobb dolgot nem tudok elképzelni, ezért vállaltam, hogy cégemmel elkészítem a kocka vázát.
És személyesen is kötődöm hozzá, mert a kocka hat oldala a fejemben van, és egy konkrét helyzetben eszembe jut, és akkor aszerint cselekszem.
Mit hozhat a kocka a város életében?
Czeller Zoltánné, a polgárhogymester felesége: A gyermekeken túl a felnőtteket is bíztatjuk, hogy dobjanak. A buszpályaudvar közelében van a kocka és a munkába indulás előtt lehetőség van arra, hogy bárki megforgassa. A nagylányom például minden nap busszal megy a közeli városba iskolába és mondta, milyen jó, hogy itt a kocka, mert minden reggel itt dob, és ez számára.
A KOCKA HASZNÁLATA: Forgassuk meg a kockát és a hozzánk legközelebb eső oldalát olvassuk el. A rajta lévő tanácsot idézzük fel többször a nap folyamán és próbáljuk meg tettekre váltani. A tanácsok a szeretet hat aspektusát emelik ki: mindenkire irányuló, elsőként lépő, a másikat elfogadó, a hibákat megbocsátó, a jót meglátó, a viszontszeretet által kölcsönössé váló. Ezek a nap mint nap megélt rövid mondatok segítenek bennünket abban, hogy növekedjen bennünk a szeretet, és így a családban, valamint szűkebb és tágabb környezetünkben is a béke építői lehessünk. |
Új Város – 2014. december