Közösségben doktorálni
Munkahelyem, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Ének-zene Tanszéke megköveteli a tudományos minősítés megszerzését. Elkerülhetetlen feladat volt, hogy mielőbb PhD fokozatot szerezzek.
A feleségemmel megélt kölcsönös szeretet, a támogatás a közösségtől, a Doktori Iskola tanáraitól és hallgatóitól, valamint a munkahelyemtől nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy ez megvalósulhasson. Amikor például egy nemzetközi konferencián kellett volna részt vennem, doktorandusz társaim elvállalták, hogy felolvassák helyettem az általam megírt előadást és a konferenciaszervezők is úgy fogadták el, mintha ott lettem volna.
Amikor Budapesten elkezdtem a doktori iskolát, akkor már feleségem súlyos beteg volt, de sok szenvedése mellett is rendkívüli módon támogatott abban, hogy elvégezzem.
Nem sokkal később édesapám is kórházba került. Már nem csak feleségemet vittem kezelésekre a kórházba, hanem édesapámat is sokszor meglátogattam, aki néhány hónappal később meghalt. A lelki nehézségek ellenére a feladattudat miatt a kórházban is írogattam a disszertációmat, amíg a feleségem különböző kezeléseken volt.
A doktori iskolában új emberekkel kerültem személyes kapcsolatba, tanárokkal, kollégákkal, tanszékvezető professzorral. A tanulás és a tanulmányi konferenciák magas költségeit a kevés megtakarított pénzünk mellett édesanyámtól, az édesapám örökségéből, a fokolártól és a munkahelyről kapott támogatásból minden félévben sikerült kifizetni. Számomra beigazolódott az a szentírási mondat: „Hisz tudja mennyei Atyátok, hogy minderre szükségtek van. Ti keressétek elsősorban az Isten országát és annak igazságát, és a többit is mind hozzá kapjátok.”
Témám az ország különböző énektanárképző intézeteinek pedagógiatörténeti kutatása volt, mellyel a különböző, intézetek közti szakmai kapcsolat megerősítését is szolgálhattam. Ennek kapcsán a disszertációhoz körülbelül harminc neves oktatóval, vagy egykori hallgatóval készítettem interjút, akikkel azóta is tartom a kapcsolatot.
A védést megelőzte a műhelyvita, amelyet Szegeden és később Budapesten is megtartottunk. A családias hangulatú szegedi műhelyvitára sokan eljöttek, a közösségből is. Meglepetés volt számomra, hogy a budapesti doktori védésre a munkahelyem dékánja személyesen is eljött, és kényelmes szolgálati autót is biztosított számomra. A munkahelyi kollégáim eljöttek drukkolni. A védést úgy éltem meg, mint egy nagy családi ünnepet, amelyben a kölcsönös szeretet magasabb rangot kapott, mint a szakmai kritikák. Nagy öröm volt látni gyermekeimet, akik büszkék voltak az édesapjukra, és éreztem feleségem jelenlétét is, aki már nem lehetett fizikailag jelen, és akinek a betegségében is rengeteget köszönhettem, hogy eljutottam idáig.
Dr. Varjasi József Gyula
Fotó: bachelordegreeplus.com
Új Város – 2014. július-augusztus
Tapasztalat – Felejthetetlen pillanatok
Közösségben doktorálni