A gyerekek és az idő
Életmód |
gyermekek
Ezio Aceti
„Hároméves kisfiam időnként úgy sír, mintha a világ összedőlt volna, aztán hirtelen abbahagyja, és elkezd nevetni valami apróságon… Mikor rá figyelek, akkor érzem, hogy igazán élek. Miért?”
aláírt levél
Meg kellene tanulnunk a gyermekektől, hogyan lehet megélni az időt, jobban mondva teljesen az időben élni. A kora gyermekkorról szóló tanulmányok azt bizonyítják, hogy a kicsik teljesen belemerülnek és belegyökereznek a jelen pillanatba. Az előtte és az utána számukra annyit ér, amennyire a most zajló pillanatban átélik. Az idő, ahogy a kisbaba átéli, szorosan kapcsolódik azokhoz a primer szeretetválaszokhoz, amelyeket az anya nyújt. A híres gyermekpszichológus, Donald Winnicott, „első alap-aggodalomnak” hívja azt, ahogy az anya a gyermek nevetésére vagy sírására reagál, mondván, hogy ez a baba tetteire adott közvetlen válasz.
Sokszor látunk olyan jelenetet, hogy egy gyermek reményvesztetten zokog az eltört játék miatt, de egy fél percre rá már tiszta szívből kacag, mert anyukája megcsiklandozta a talpát. A pici képtelen még arra, hogy összekösse a történéseket, nincsenek emlékei, és teljesen a felnőttre van utalva. Így az eseményeket öröknek, végtelennek, állandónak érzékeli, azokat teljes lényével és a dolgokat megillető komolysággal éli át.
Igaza van Simone Weilnek, a híres francia filozófusnak, mikor megállapítja, hogy az emberi lény legintelligensebb tette az odafigyelés, mert így mindig önmagán kívül él, a jelenre, az abban szereplő emberekre és dolgokra összpontosít. A nagy óvodapedagógus, Maria Montessori szemléletében a gyermek az emberiség atyja, mert arra kényszerít minket, hogy igazak, hitelesek legyünk, és készségesen fogadjuk be ártatlanságát, melyet teljesen a jelenben él meg.
Mivel a gyermek képes arra, hogy végtelennek és mindenhatónak élje meg az időt, könnyebben megy neki a kreatív és varázslatos gondolkodás, mely mindannyiunk életének részévé válik. Winnicott hívja fel figyelmünket arra is, hogy „a kreativitással megőrzünk valamit abból, ami a gyermekkori élettapasztalatunkhoz tartozott, azt a képességet, hogy mindig újrateremtsük a világot”, mintegy bebizonyítva, hogy az idő lehet örök.
Így megértjük, milyen fontos, hogy ne vesztegessük el, hanem inkább igyekezzünk önajándékozással kitölteni életünket, hogy megvalósítsuk a fő célt, építsük az egyetemes testvériséget.
Forrás: CN 2014/4.
Fordította és szerkesztette: Prokopp Katalin
Új Város – 2014. április