Békére várva
Aktuális
|
Szíria
Maddalena Maltese
|
A Genf-2-n kormány és ellenzék nem lép párbeszédbe egymással. Nem törődnek a tönkretett országgal, a hatmillió kitelepülttel és a több mint százharmincezer halottal.
Tudod mi a Genf-2 célja? lHogy előkészítse a Genf-3-at.” Így kommentálták a Damaszkuszban élő szírek a békekonferenciát, mely a három éve tartó konfliktusoktól teljesen szétzilált ország békefolyamatának elindítását tűzte ki célul. A nemzet százharmincezer áldozatot gyászol, és ez a szám napról napra nő. Ártatlanok vagy vétkesek? Civilek vagy katonák? Nem ez a kérdés. Ezeket az életeket mind egy olyan háború törte derékba, mely a demokrácia helyreállítását tűzte zászlajára, de végül a katonaság és a lázadók közti összecsapás vérfürdővé vált. Tényleg kellett ez?
Néhány szíriai nő távozni készül egy Damaszkusz melletti menekülttáborból.
Néhány szír barátunk így ír erről: „A halottak között sok a hozzánk közelálló személy: A szomszédom gázárus, behívták a seregbe, és nem jött vissza a frontról, vagy a kolléganőm 18 éves fia, aki Aleppóban az iskolabuszt várta, és egy aknavető végzett vele. A lázadók csapdába szorultak, a zsoldos katonák halált és rettegést hintenek a nép körében. Rengeteg minden ösz-szedőlt, megsemmisült, de a legfélelmetesebb az erőszak és az azt követő bosszú, mely olyan színben tűnik fel, mintha a végső megoldás, az elkövetetett bűntettekre adható egyedüli lehetséges válasz lenne.” A Genf-2 konferencia alatt az aleppói Caritas tetejét bomba szakította át. Szerencsére senki sem sérült meg, mert az utak járhatatlanok voltak és a tömegközlekedés sem működött, ezért aznap késve érkezett az épülethez a személyzet, és az a több száz ember is, akik mióta mindenüket elvesztették, naponta sorban állnak egy-egy zacskó élelemért. Meddig tart még ez? Mit várhatunk a külső békéltető egyeztetésektől? Ali Hajdar, a nemzeti megbékélésért felelős szíriai miniszter azt modja „Sem a Genf-2, sem a Genf-3, sem a Genf-akárhány nem fogja megoldani a szíriai válságot.” Hajdar a nemzetközi közösséget tartja felelősnek a vérontásért. „A külföldi hatalmak meg akarják fosztani a szíriai népet attól a jogától, hogy saját sorsáról döntsön. Ne nyúljanak Szíriához, Szíria rendben lesz!” – mondta egy damaszkuszi tanácskozáson januárban.
Matteo Luigi Napolitano, a Római Mar-coni Egyetem nemzetközi kapcsolatok tanszékének tanára különös figyelemmel kíséri a szíriai konfliktust és a béketárgyalásokat.
Tanár úr, mivel magyarázza a második szíriai békekonferencia kudarcát?
Véleményem szerint van néhány tényező, mely mindenféle rendezési kísérletet megakaszt. Az első a leendő Aszad-vezette átmeneti kormány. Mit akar tenni konkrétan? Megpróbálnak ellenzékieket tenni a kormányba? Vagy a kormányalakítást az ellenzékre bízzák és Aszadnak más titulusa lesz? Azért is rekedt meg az ENSZ közvetítés, mert nem érthető, hogy a szétforgácsolódott belpolitikai panorámában, milyen ellenzékről is van szó. További akadály az olyan országok negatív jelenléte, amelyek a közel-keleti térségben korábban valamiféle protektorátust gyakoroltak, mint az USA, Izrael nagy barátja és Oroszország, Szíria pártfogója. A Genf-1 záródo
kumentumában Aszad arra kérte Szaúd-Arábiát, Törökországot és Qatart, hogy ne pénzeljék az ellenzéket. A többi országot pedig arra hívták fel, hogy ne finanszírozzák a terroristákat. Ez is mutatja, hogy a szíriaiak önállóan szeretnék kialakítani új belső politikai elrendeződésüket.
Többezren haltak meg 2014-ben. A humanitárius szükséghelyzet is folytatódik…
Homszban majdnem két éve tart a mindennapos vértanúság és alig-alig lehet bejuttatni segélyszállítmányokat, de a helyzet hasonlóan súlyos más városokban is. A kormány felügyelete alá vont területeken szabadon mozoghatnak az önkéntesek, az Unicef például gyermekbénulás elleni védőoltási kampányt indított. Az ellenzék területeire csak a Vörös Félhold önkéntesei léphetnek be. A szervezetet gyanakvással nézik, mert állítólag a volt rezsim támogatja, ráadásul az igazgatója egyben egy gyógyszercég vezetője, aki önkényesen jelöli ki, hol szabad segélyeket osztani. A Nemzetközi Vöröskereszt egyáltalán nem vesz részt a segítségnyújtásban.
Melyek a konfliktus okai és mik a tárgyalások további lehetőségei?
Az ellenzéken belül léteznek szélsőséges iszlamista nézetek, de azoknak a csoportoknak, akik próbálják Aszadot gyengíteni, a vallásos szempontoknál fontosabbak a geopolitikai és gazdasági érdekek. A fegyverek tovább ropognak, ezért nem szabad belefáradni, újabb kísérleteket kell tenni a párbeszédre a régió összes szereplőjével. Egy esetleges USA-Irán közeledés is fontos lenne. Oroszországnak is partnerként kellene bekapcsolódnia a tárgyalásokba az általa támogatott arab országokkal együtt.
Forrás: CN 2014/4. Fordította és szerkesztette: Prokopp Katalin
1944: Szíria kinyilvánítja függetlenségét Franciaországtól. 1963: A Baasz Párt veszi át a hatalmat az ország felett. 1970-2000: A síita alavita Háfez el-Aszad diktatórikus hatalma. 2000-2011: Fia, Bassár el-Aszad uralma, a diktatúra folytatása, enyhe gazdasági reformok. 2011. március: A szíriai polgárháború kezdete.
|
Békére várva
Új Város – 2014. április