Helyzetbe hozni egymást
Beszélgettem néhány fiatallal. Megyesi Dóri (17) hat évig kajakozott versenyszinten, Antalóczy Zsóci (17) harmadik éve röplabdázik a gimnáziumi csapatban, Mórász Andris (17) idén kezdett kajakozni, Böjthe Peti (18) második éve tollaslabdázik, Fábri Peti (17) öt évig focizott korosztályának élvonalában. Szóba került a sport, ezen keresztül pedig az életük.
Ha sport, akkor…
F. Peti: „Szerintem a sportban az a legjobb, hogy mindenkinek egyaránt óriási örömöt tud szerezni, különösebb indok nélkül, a maga egyszerűségével. Azt hiszem, hogy a fociban és a csapatsportokban is a legvonzóbb a közösség, hogy másokkal együtt játszhatsz, örülhetsz.”
B. Peti: „Nekem fontos, hogy adrenalint ad, felpörget, még jobban is tanulok tőle. Élvezem az egészséges, kapacitáló versenyszellemet, ez néha abban nyilvánul meg, hogy utolérjek nálam rutinosabbakat.”
Andris: „Egyéni sportnál el tudok magamban mélyülni, az evezésnél például a szép környezet sem elhanyagolható szempont.”
Zsóci: „Jó hangulat, játék. A keményebb edzések pedig feszültség levezetők és lehiggasztanak.”
![]() Dóri |
![]() Zsóci |
![]() Andris |
![]() B. Peti |
![]() F. Peti |
Gondolom, valamilyen módon alakít is benneteket…
Zsóci: „Egészséges önértékeléssel tudok a tükörbe vagy mások szemébe nézni, ahelyett, hogy szétfolynék. Ez kihat a közérzetemre, a többiekkel való kapcsolatomra. Ha önmagammal rendben vagyok, több kapacitással tudok mások felé fordulni, mert már nem a saját sebeimet nyalogatom.”
Dóri: „Más lett a kiállásom az emberek előtt, a sport önbizalmat ad. Ha nem is kerül szóba, mit csinálok, tudom, hogy valamit leteszek az asztalra, nap mint nap. A sport megtanít célokért küzdeni. Szép lassan megismerem a korlátaimat, megtanulom elfogadni – másként nem tudnék dolgozni rajtuk –, és felülmúlni azokat. Felkészülni egy versenyre, nagyon komoly befektetést igényel időben, energiában. Ha fejben nem vagyok jelen, nem tudok összpontosítani, nem tudom kihozni magamból a legjobbat. Előrébb kell tekinteni annál, hogy most épp mit csinálok, hiszen ez készület – mondjuk egy erősítés – aminek szerepe lesz hónapokkal később a versenyen.”
F. Peti: „Azt hiszem, különleges tapasztalatokat szereztem és sok mindent megtanultam a sportnak köszönhetően, ebben kiemelném az edzőim szerepét, mindegyiktől külön-külön kaptam valamit, amit a hétköznapokban is tudok kamatoztatni. Csak hogy néhányat említsek: kitartás, lemondás, játék, öröm, nehézség, küzdés, nevetés, ezekkel a mindennapokban is találkozunk. Igaz a mondás, hogy olyan vagy az életben, amilyen a játékban.”
Milyen szerep jut a kapcsolatoknak a sportban?
Zsóci: „Például a röplabdában, minden a játékosok közti kapcsolaton múlik. Figyelni kell egymásra, fontos észrevenni, milyen formában van a másik és attól függően helyzetbe hozni, vagy kiegészíteni őt. Meg lehet valósítani olyat, ami lehetetlennek tűnik – engem ez hajt!”
Dóri: „Egyéni versenysport esetében az edzővel kell létrehozni olyan kapcsolatot, melyben hol alázatból, hol törődésből születik az eredmény. Hosszútávon akkor lehet együttműködni, ha kölcsönösen becsüljük egymást. A páros evezés az összhangra épül, nagyon jól kell ismerni egymást ahhoz, hogy jól tudjunk együttműködni.”
Andris: „Kitartásra tanított, életem egyéb területein is. Például van némi hasonlóság a között, hogy végigcsinálok egy kemény edzést anélkül, hogy feladnám, vagy megtanulok egy nehéz verset.”
B. Peti: „Korábban nem tudtam, hogy nyugodt természetem ellenére a verseny hevében én is dühbe tudok gurulni. Megtanultam, hogyan tudom dühömet levezetni, hogyan lehet ezt egészségesen, normálisan kiadni magamból.”
Zsóci: „Nekem meglepetést tartogatott a sport. Megtudtam, hogy nem vagyok összeszedett, hanem inkább kiszámíthatatlan a természetem, ezért nem vagyok csapatjátékos típus… Ez új volt. Anélkül, hogy felhagynék a játékkal, segít fejleszteni magamat, hogy sokkal inkább csapatban gondolkodjak. Utóbbi időben azt vettem észre, segít többfelé figyelnem, jobban forog az agyam, vajon hogyan kellene megoldanom helyzeteket és kreatívabb vagyok, mint régebben.”
A nyilvánvaló előnyök mellett mi okoz nehézséget?
Zsóci: „Néha nehéz leküzdeni a saját kényelmemet, vagy nehéz elfogadni, hogy beleadok mindent és úgy sem sikerül, ahogy szeretném. Ennek legtöbbször lelki, hangulati okai vannak. A válaszom a kérdésre, egyértelműen az idő hiánya. Későn érek haza, fáradtan, és sokszor a barátaim programjaiból, szórakozásaiból is kimaradok.”
Dóri: „Versenyszerű sportnál, az edzőtáborok miatt olykor csak két hét marad igazán szabadon a nyárból, és nem egyszer csábítóbbnak tűnik fennmaradni éjszaka, mint Hamupipőkeként korán, fegyelmezetten nyugovóra térni.”
Andris: „Ennek előnyei is vannak! Meg kell tanulni beosztani az időt, amit én irányítok és nem az ujjaim közül folyik ki – mondjuk a gép előtt ülve. Amióta sportolok, a tanulásban, illetve az arra szánt időben fegyelmezettebb vagyok, és jobbak az eredményeim is, pedig előtte szabad volt az egész délutánom!”
F. Peti: „Sokszor azt diktálják, hogy akkor vagy valaki, ha a másikat legyőzöd, ha a másiknál jobb vagy. És hogy mindent meg kell és lehet tenni ennek a sikernek az érdekében. Mint ahogyan az életben is a kapcsolatokon keresztül szerezzük a legtöbb sebet, úgy a csapatsportokban is pont az lehet a legveszélyesebb, ami a legszebb, hogy másokkal együtt játszol. Mert ha nem vagy elég ügyes, akkor csupán hátrányt, terhet jelentesz, s kirekesztődsz.”
A sporttársak hatnak rátok és ti is rájuk…
Dóri: „Katolikus családban és iskolában nőttem föl. Az edzőtársaim olyan társaságot alkotnak, ami különbözik az én eddigi környezetemről. Ők nem hívők. Tudják rólam, hogy én keresztény vagyok, kérdezgetnek róla, és néha mesélek is arról, ami érdekli őket. Ami bennem új azóta, hogy őket közelebbről megismertem, nincs csőlátásom, miszerint vannak a keresztények meg a nem keresztények; ők is a társaim, mint egy második család.”
Andris: „Felelős vagyok értük, építhetem a csapatot a jelenlétemmel, azzal, hogy mindenkire odafigyelek, és igyekszem a többieket pozitív irányba befolyásolni. Nekem nagyon fontos az a hat kis támpont, ami az aranyszabály dobókockán szerepel. Ennek az a lényege, hogy úgy tudjak sportolni, hogy az a többieknek is öröm legyen.”
Fehérpataky Rita
Fotók: Papp Gábor
Új Város – 2012 április
társadalom – kultúra
sport és fiatalok
HELYZETBE HOZNI EGYMÁST