Influenza
Mindig kérdés, még az ismert és gyakori betegségek esetében is, hogy mit lehet tenni az elkerülésük érdekében, hogyan lehet alakítani a lefolyásukat. Előtte azonban szóljunk néhány szót a lelki vonatkozásokról is.
Orvos vagyok, az a hivatásom, hogy meggyógyítsam a betegeket, vagy segítsem megelőzni a betegségeket, de ha ez nem is mindig sikerül, próbáljam meghosszabbítani, jobbá tenni az emberek életét.
Munkám során látom, bár a betegség sokféle lehet, könnyű vagy súlyos, rövid vagy hosszan tartó, váratlan vagy előre megjósolható, valami azonban mindig közös marad: kizökkenti az életünket az addigi kerékvágásból. Ez a „zökkenés” néha fájdalommal, veszteséggel jár, elkeseredettséget vált ki bennünk, de sokszor a hasznunkra válik, lelki fejlődésünket szolgálhatja. Néha csak ilyenkor tudunk az életvitelünkben helyes fontossági sorrendet felállítani, jó elhatározásokat tenni, „új életet kezdeni”. Sokszor a gyógyulást – különösen akkor, ha súlyos bajunk volt – úgy tapasztaljuk meg, mint egy kis feltámadást, egy új lehetőséget az életben. A beteg ember kisebb-nagyobb mértékben kiszolgáltatottá válik, a családtagoknak alkalmuk nyílik arra, hogy szeretetüket, türelmüket megmutathassák. Ezek a próbatételek megerősíthetik a családi, baráti kötelékeket.
Hónapok óta rengeteget hallhattunk az új influenzáról. A védőoltással kapcsolatos vitába nem szeretnék beleszólni, bár szinte minden ismerős felteszi a kérdést, hogy mi a véleményem. Beoltottam magamat, és mindenkit, aki kérte, a régebbi és az új oltóanyaggal is. Eddig lényeges oltási szövődményről nem tudok, és remélem, később sem fordul elő. Az influenza-betegségek jelentős részét sikerül így megelőzni, de ehhez szükséges, hogy minél korábban, még a járvány előtt megtörténjen az oltás. Ha nem oltattuk be magunkat, jó, ha erősítjük immunrendszerünket C-vitaminnal, mozgással… és kerüljük a fertőzéshez vezető alkalmakat.
Ha mégis jelentkezne, az influenza tünetei: torokfájás, láz, izomfájdalmak, fejfájás, garatból, légcsőből való köhögés, égő fájdalom, esetenként nátha vagy hasmenés-hányinger. Fontos, hogy ne fertőzzünk másokat, pihenjünk, csillapítsuk a lázat (gyerekek szalicilt: Aspirint, Kalmopyrint ne kapjanak, mert ezek szedése ilyenkor súlyos szövődménnyel járhat). Bőven igyunk folyadékot (mézes tea, limonádé). A köptető kezdettől jó hatású, hasmenés esetén diétázzunk (laktóz tartalmú ételek – tej, tejföl, tejszín, juhtúró, stb. – egy hétig tilos!), és fogyasszunk könnyen emészthető ennivalót. Antibiotikum a vírusra nem hat, csak felülfertőződés esetén adjuk, (pl. egy-két nap láztalanság után visszatérő láz, sárgás, vagy sötétebb színű orrváladék, köpettel járó köhögés). Az első két-három napban a láz a vírus direkt hatása, nehezen csillapítható, gyorsan visszatérő, míg a felülfertőződésre utaló későbbi láz általában naponta csak egy-két alkalommal jelentkezik, lázcsillapítóra jól reagál. Ha addig nem tettük, vegyük fel a kapcsolatot az orvosunkkal, amikor felmerül bármilyen szövődményre utaló gyanú.
Nagy Márta
Új Város – 2010 január-február
életmód – betegek világnapja
INFLUENZA