Öregség a láthatáron
Kollektív illúzió
Mindannyiunkat váratlanul ért és meglep a tény, hogy a hosszú élet általános jelenséggé válik. Kaptunk még 20 vagy 30 évet, a nyugdíjazás utáni élet reményét. Létezésünket elkezdtük úgy elképzelni, mint amely több életet is magába foglal. Mintha egy laboratórium lenne, ahol újból és újból feltalálhatjuk magunkat, leváltva párunkat, munkánkat, barátainkat, és kísérletezhetünk a lehetőségekkel. Elfelejtkezünk arról, hogy előbb vagy utóbb meg kell halnunk. Az örök ifjúság mítosza ez, amely szerint az élet állandó próbálkozás, döntések és végérvényes választások nélkül. Ez nem pusztán az egyes ember elképzelése, hanem civilizációnk általános jelensége: a társadalom gazdasági hajtóereje, az úgynevezett fősodor (mainstream) is az ifjúság életstílusát próbálja ránk kényszeríteni, amely jelentheti az esztétikus külsőt, a kozmetikát, a fittséget, szépséget, az egészséget. A legnagyobb sértés, amivel valakit illethetünk, ha megkérdezzük, hány éves. Egyfajta kollektív illúzióban élünk, amelyben már nem létezik az érettség (az úgynevezett felnőttség), és tilos megemlíteni az öregséget vagy a halált, pedig azok is az élet részét képezik. amelyben már nem létezik az érettség (az úgynevezett felnőttség), és tilos megemlíteni az öregséget vagy a halált, pedig azok is az élet részét képezik. A statisztikák alapján a nyugati társadalmakban még sohasem volt annyi idős ember, mint ma, de közben az öregkort kitörölték a természetes dolgok tárházából. A lehető legnagyobb tabuként kezeljük ezt az időszakot. Ez pedig zavart okoz mindazokban, akik ténylegesen megöregednek, mert ebben az állapotukban nem találják a helyüket a társadalomban. Csak akkor tudsz értelmet adni az életednek, még ha meg is öregedtél, ha azt mutatod magadról, hogy formában vagy. Példaképp elég a Viagra sikerére gondolni a férfiak körében.
Egy időben a házassággal váltak felnőtté az emberek, manapság már nem. Napjainkban már nincs meg az a természetes generációváltás sem, ami régen, amikor még fiatalabban haltak meg…
A cikk teljes terjedelmében az Új Város nyomtatott változatában olvasható. A lapszámot rendelje meg a terjesztes@ujvaros.eu emailcímen, vagy fizessen elő folyóiratunkra az Új Város lap / Előfizetés oldalon.
Fotó: CN (1)
2017. Január-február Körbejáró
Szerző neve: Armando Matteo
Forrás: CN / Fordította: Szeles Ági