A világ kezdete
tudomány
Kovács Bertalan
Henry Schaefer, világhírű amerikai elméleti kémikus hazánkban járt.
Június második felében Henry Schaefer, elméleti kémia professzor Budapestre látogatott. Az Akadémián megtartott szakmai bemutatkozását egy másik, világnézeti előadás követte az ELTÉ-n, Az ősrobbanás, Stephen Hawking és Isten címmel. Schaefer professzor amellett, hogy szakmájának egyik legnagyobbika – több mint 1500 publikációja jelent meg –, elkötelezett keresztény, amelyet büszkén vállal a tudományos közösség és minden ember előtt. Ezenkívül tudósként különösen szívügyének érzi, hogy a vallásos szemléletmódot és a tudományos gondolkodást közel hozza egymáshoz. Könyve is jelent meg ebben a témában Tudomány és kereszténység: ellentmondás vagy összefüggés? címmel.
Elméleti kémikusként alapos jártasságra tett szert a kozmológia területén, amely meggyőződése szerint nemcsak tudományos, hanem mély filozófiai tartalmat is hordoz. Milyen az univerzum szerkezete? A fizikai valóság öröktől fogva létezett, vagy volt kezdete? Ha volt kezdete, ki teremtette? Budapesti előadása alkalmával szenvedélyesen és meggyőzően állt ki amellett, hogy a modern fizika elméletei és az űrteleszkópok tapasztalatai az ősrobbanás elméletét igazolják, vagyis hogy az univerzumnak volt egy kezdete, amiből az is következik, hogy valaki teremtette. Számára ez a valaki a kereszténység Istene, aki Jézusban megtestesült és köztünk élt.
Szívmelengető volt ezt a hiteles tanúságtételt hallani, különösen egy olyan személytől, aki a tudományos életben is komoly kvalitással rendelkezik. Egy kutatónak azonban nem lenne szabad elfelejtkeznie a tudomány autonómiájáról a hitbéli kérdésekkel szemben, különösen akkor nem, ha olyan területet kutat, amely átvándorol a metafizika birodalmára is. Igen, kétségtelen, hogy a világ szépsége, rendezettsége egy szerető Teremtőre utal, ám ez nem egy tudományosan bizonyítható tény. A hit ajándék, amely különösképpen a szívünket veszi birtokba, szemben a józan ésszel, amelyhez az elménkre van szükség. E két tevékenység, mely igazán emberré tesz bennünket, bár egymással harmóniában áll, mégsem ugyanaz.
Fotó:commons.wikimedia.org
Új Város – 2016. július – augusztus