Gondolkodom, ha már vagyok?
Nézőpont – Tájékoztatás

Használ-e az info, ami kényelmesen eljut hozzám?
Sudár Balázs
Hogy mit hiszünk el és mit nem, ami a digitális világban érkezik hozzánk, sok tényezőn múlhat. Ugyanis az információ hatalom, nagyobb hatalom, mint a pénz. Mert a pénzügyi döntéseinket is információkra alapozzuk. Mégis úgy tűnik, hogy míg a pénzért mindent megteszünk, hasznos információkért sokszor a kisujjunkat sem mozdítjuk. Végiggondoltuk-e, hogy az információ, amit kényelmesen beszerezhetünk, vajon nekünk használ, vagy annak, akitől kapjuk?
A médiában döntő fontosságú az ún. kapuőr szerepe: ez az újságíró, aki eldönti, minek van hírértéke, mi felel meg annyira az elvárásoknak (akár politikai, gazdasági), hogy érdemes legyen megjelentetni. Bármit olvasunk, nézünk, szűrt információkat kapunk. És a szűrés szempontja véletlenül sem az, hogy az információ nekünk, mint befogadónak hasznos-e. Sőt, sok információt kifejezetten azért kapunk, hogy akár szándékunkkal ellentétes fogyasztásra, választásra ösztönözzenek minket. Hírértéke is főleg a negatív eseményeknek van, de ezek legtöbbször nem másról szólnak, mint a mások szenvedésében gyönyörködő „régi ember” kiszolgálásáról. Ma ezt objektív tájékoztatás fedőnéven legálisan a címlapra lehet tenni. Gondoljunk csak a bulvárlapokra, ahol a megcsonkított holttest képe mellett adott esetben még a név is ott szerepel… Ugyanis a kereskedelmi média egyetlen szempontja – ne legyenek illúzióink – az eladhatóság.
Minden cikk, minden tévéműsor, még egy híradó is, habarcs, a reklámok hordozóanyaga.
Hogy mennyire tud befolyásolni minket a kapuőr – minden tudásunk és meggyőződésünk ellenére –, arra példaként hadd említsem egy saját magamon végzett „kísérletemet”: reggelente a kávé melletti hírolvasásnál a híreket szándékosan szűrtem: pár hétig kifejezetten baloldali, majd egy darabig jobboldali lapokat olvastam. Persze ez ahhoz kevés, hogy valakit elköteleződésre bírjon, de egy idő után minden fogódzót elvesztettem.
Felelősen kellene tehát megválogatni az információkat, amelyeket befogadunk és továbbadunk.
Fotó: Pixabay.com
Új Város – 2016. június