Létünk és szavaink
Tiszteletteljes hírüladás
Körmendy Imre, tudományos munkatárs
Erős benyomást tesz rám a teremtett világ egysége: az emberi élet egymástól távol álló területein való össze-csengés.
Lux Elvira a két ember közötti kapcsolat építéséről és a gyengédség kifejezéséről írva idézi Vörösmarty sorát: „A látni vágyó napba nem tekint.” Aláhúzva ezzel az általa mondottakat: „A túl intenzív inger minden vonatkozásban távolodást, a gyenge inger közeledést mozgósít abban, akit ér. Túl erős fénytől önvédelemből önkéntelenül is becsukódik a szemünk. A gyenge fényforráshoz közelebb húzódunk.”
Így van sok ember, amikor Istenről beszélünk neki: túl erős számára az „inger”, túl intenzív a fény, túl hatalmas számukra a Teremtő.
A kicsiny gyermeket nem zavarja a hozzá képest óriási anya vagy apa. Később, amikor már önállósuló személyiség, a túlzott erőfölény inkább elriasztja, félelmet kelt benne, távolságtartásra ösztönzi. Tanárként is azt tapasztalom, hogy a „mindent tudó” tanártól nehezen kérdeznek a diákok. Ez a nagyságbeli különbség lehet kulturális, képzettségbeli vagy társadalmi rangbéli különbség is. Sokszor tapasztaltuk, hogy gyermekeinknek milyen fontos volt kicsit nagyobb gyerekeket, idősebb testvért, ifjakat látni maguk előtt, akiket könnyebben utánoztak, mint az „elérhetetlen” felnőtteket.
Ezért ajánlja nekünk Chiara Lubich, hogy ne Istenről beszéljünk a mellettünk élőnek, hanem szeressük egészen egyszerű gesztusokkal, konkrét tettekkel, meghallgatással és befogadással. A szeretetből indulva jutunk el vele – érdeklődésének függvényében – Istenhez. Ezt erősítette meg II. János Pál pápa, amikor a tiszteletteljes hírüladásról beszélt, ma pedig Ferenc pápa buzdít bennünket: „a mindig tiszteletteljes és udvarias igehirdetésben az első mozzanat a személyes párbeszéd, melyben a másik kifejezi és megosztja örömeit, reményeit, aggodalmait szeretteiért és sok egyéb dolgot, ami betölti a szívét. Csak e beszélgetés után lehet bemutatni az igét…”
Új Város – 2014. április