Mint egy kis laboratórium
Mindenki tudja, hogy ma a mezőgazdaság milyen helyzetben van, és mennyire kiábrándítóak, elkeserítőek a gazdák körülményei. Néhányan arra gondoltunk, hogy nincs ez jól. Nincs ez jól, mert hisszük, hogy Isten nagyon szeret bennünket, és az ő szeretettervében kell, hogy legyen erre is megoldás, hiszen Ő semmiképpen nem akar rosszat nekünk. Láttuk, hogy ha Isten maga a szeretet, akkor erre mi szeretettel és szeretetben tudunk válaszolni, így jött létre a kis gazdacsoportunk, amelynek az alaptörvénye, jelmondata, hogy hiszünk a szeretetben.
Talán ez a belépő is ebbe a közösségbe, mely ma 50- 60 főt számlál. Rendszeresen találkozunk, forgószínpadszerűen keressük föl egymást, mindenkit a saját településén, hogy jobban megismerkedjünk, és el tudjuk helyezni a másikat abban a környezetben, illetve olyan körülmények között, ahol éppen él és gazdálkodik. Nyitottak vagyunk bárkit befogadni, persze azzal a feltétellel, hogy magáénak vallja alapszabályunkat. Vannak határon túlra átívelő kapcsolataink is, néhány személy onnan is csatlakozott hozzánk, illetve elmondható az is, hogy ökumenikus jellege van, hisz egyik találkozónk alkalmával egy református házaspár tartott előadást nekünk a közösségi mezőgazdaságról és a biogazdálkodásról.
Rendszeres összejöveteleink két pilléren nyugszanak. Van egy lelki része, ahol az evangéliumról elmélkedünk, és van egy szakmai rész, ahol magát a szakmát meghívott előadók, szakemberek segítségével mélyítjük el. Kis csoportunk tagjai a mindennapokban is segítik egymást szaktanácsadással, gépek kölcsönzésével vagy kölcsönadásával, illetve bizonyos értékesítési lehetőségekkel is. Talán ezt az értékesítést kiemelném, ugyanis arról van szó, hogy számunkra a vevő nem egy potenciális anyagi lehetőség, hanem ő is a felebarátunk. Az a felebarátunk, akit Isten ugyanúgy szeret és ezért nagyon fontos számunkra. Ezért is igyekszünk olyan termékeket eladni, amelyeket környezetkímélő technológiával, sok esetben biotechnológiával állítunk elő. Nagyon fontosak a vevői és eladói kapcsolatok, mert úgy gondoljuk, hogy ezzel a közvetlen kapcsolattal is segíthetjük Isten országának építését. Arról van szó ugyanis, hogy próbálkozunk direkt pályás piacok kialakításával, ahol a vevő és a termelő közvetlenül találkozik egymással. Ennek a főbb színhelyei azon települések plébániái, ahol kapcsolataink vannak, hiszen potenciálisan itt van a legnagyobb kapcsolati tőkénk. Ezen a területen még sok teendőnk van.
Összefoglalva, valaki nagyon találóan azt mondta, hogy olyan a munkánk, mint egy kis laboratórium. Keressük a mi utunkat, keressük Isten felé, keressük a felebarát felé, és aztán meglátjuk, hogy hova jutunk, de mindennek a fő mozgatórugója Isten szeretete.
Dobó László – őstermelő
Zákányszék
Fotó: Papp Gábor