Európa új szemmel
Együtt Európáért 2012. A lelkiségi mozgalmak és Európa politikai vezetőinek találkozójáról beszélgettünk a brüsszeli magyar delegáció tagjaival és a hazai párhuzamos események szervezőivel.
Az európai egyházak közéleti szerepével kapcsolatos megítélés lassan, de jól érzékelhetően változóban van. Kontinensünknek új szellemi erőforrásokra van szüksége ahhoz, hogy képes legyen kilábalni a válságból. Egyre többen ismerik fel, hogy a kereszténységnek vannak jó megoldási javaslatai mind a gazdaság, mind a „fiatalokkal kapcsolatos vészhelyzet”, az elöregedés, a bevándorlók integrálása és a családok egyben tartásával kapcsolatban. Az egyházak tehát nemcsak a közfeladatok ellátása miatt értékesek a társadalom számára, hanem ún. hitéleti tevékenységük, spirituális tőkéjük szempontjából is, amennyiben erényes állampolgárokat nevelnek, a kiengesztelődés és a társadalmi béke munkásait.
Éretté váló együttműködés
Ennek a tendenciának a kristályosodási pontja volt a májusban megrendezett „Együtt Európáért” találkozó a keresztény megújulási mozgalmak és Európa politikai vezetői között, amelynek előkészületeiről lapunk előző számában már beszámoltunk.
„Azt hiszem, az Együtt Európáért valóban egy olyan kezdeményezés, mely ihletet tud adni egyéneknek vagy csoportoknak a szabad, megbékélt, demokratikus, szolidáris és testvéri Európáért vállalt odaadó munkájukhoz.” – fogalmazott Maria Voce. A Fokoláre Mozgalom elnöke szerint a mozgalmak közjót teremtenek azáltal, hogy „igyekeznek a keresztény szeretetet élni, felfedezik, hogy a másik ajándék számukra és a közösség javáért készek az áldozatvállalásra”, és számos polgárt bevonnak a konkrét kölcsönösség megteremtéséért folytatott odaadó munkába.”
Lelki immunrendszer
„A mozgalmak Európa testében egy erős immunrendszerhez hasonlítanak, amely lokalizálja és legyőzi kontinensünk betegségeit”, véli Farkas Ferenc, aki elkísérte a magyar politikusokat Brüsszelbe. „Ez a háromszáz mozgalom egymással összefogva képes hatékony segítséget nyújtani, életet adó, társadalmi, gazdasági, politikai megújulást hozni.” Hogy erre mennyire szükség van, azt aláhúzza Malustyikné dr. Király Ibolya is: „Engem nagyon megfogott az az új szemléletmód, ahogy bizonyos kérdéseket megközelítettek. A közösségi gazdaság témájában például azt hangsúlyozták, hogy mennyire fontos az ingyenesség a munkában is, mert ez adja meg az ember méltóságát. Nemcsak a fizetésemért dolgozom, hanem azért is, mert adni tudok.”
Kölcsönösség a politikában
A tíz fős magyar küldöttség este egy étteremben cserélte ki egymással benyomásait. „Már azért is megérte eljönni, hogy ez a közösség közöttünk felépüljön”, fogalmazott egyikük. A legfontosabb közös felismerés talán azt volt, hogy a politikában, a parlamenti munkában az egyéni utak mellett nagy szükség lenne a közös cselekvésre is. Egy politikus csak úgy tud talpon maradni, ha van lelki háttere, de van szakmai közössége is, ahol bátorítást, támogatás, szakértő és bölcs segítséget kap a többiektől, ahol közös kezdeményezések indulhatnak. „Emberileg szinte reménytelen vállalkozás ez, hiszen a munkatempó őrülten gyors, de időt kell áldoznunk rá, hogy Jézust magunk között tartsuk, mert csak Ő lesz képes azt az erkölcsi forradalmat előidézni, amire hazánknak szüksége van.” Azon a brüsszeli estén a magyar politikusok partnerei voltak egymásnak, és – ne féljünk kimondani – szakmailag is boldogok voltak.
Remény hazánknak
„Ezt az üzenetet kell hazavinnünk a többieknek”, hangzott a kölcsönös buzdítás, „hogy van remény, hogy nincs szakadék Brüsszel és Budapest között, hogy sallangmentesen, pózok és manír nélkül dolgozhatunk együtt Európa megújulásán. Az erőnk belülről fakad, a közösen megélt hitből táplálkozik.” A kereszténység azt hangsúlyozza, hogy az egyén első sorban személy, és a különböző szintű politikai közösségek személyek közösségei. Ennek igen komoly politikai vonatkozása is van: nekünk magyaroknak is csak akkor lesz jövőnk, ha a nemzet közösségek közössége lesz. „Sokáig úgy gondoltam, hogy mi keresztények attól vagyunk többek, hogy képesek vagyunk megbocsátani. Most ehhez hozzáteszem, hogy az evangéliumi kölcsönös szereteten alapuló összefogás lehet az ismertető jegyünk, amire a nemzetnek nagy szüksége van”, mondta az egyik résztvevő.
Budapesten és Szegeden
A brüsszeli eseményekhez kapcsolódva itthon is élénk figyelemmel kísértük az eseményeket. Szőke Péter, a budapesti Sant’Egidio közösség vezetője kifejtette: „Ennek a kezdeményezésnek nagyon fontos szerepe van. Általában mindig azt kérdezzük, kapunk-e valamit Európától és mennyit kapunk, azt kevésbé, hogy mit adhatunk. Ez a találkozó arra irányítja figyelmünket, hogy mi mit adhatunk Európának.”
A népek közötti testvériség konkrét jeleként a budapesti találkozón jelen voltak a ruszin, a bolgár és az örmény kisebbség képviselői is. „A civil szervezetek, a nemzetiség meghívásával azt szerettük volna hangsúlyozni, hogy a különbözőségekben meg lehet találni az egységet”, mondja Antalóczy Béláné, a találkozó egyik szervezője. „Ha ez kerületünkben sikerül, akkor bizonyára szélesebb körben is lehetséges.”
„II. János Pál arról beszélt, hogy korunk tele van a végzet prófétáival”, foglalta össze a nap tanulságát Szőke Péter. „Úgy tűnik, mintha semmi más nem várna ránk, mint katasztrófák, végzet, bajok. Talán véget kellene vetni ennek. Amit mindannyian megtehetünk, hogy ellentmondunk a szkepszisnek. Igenis lehetséges jobb, igazságosabb, testvériesebb világot élni! Én mélyen hiszem, hogy az evangélium az egyetlen, amely ezt az erőt hordozza, és ebben van a jövőnk.”
További cikkek:
-
Emmaus Voce: Az „Együtt Európáért” bemutatása
-
Romano Prodi: Mit adhat a politikának az „Együtt Európáért” találkozó?
-
Andrea Riccardi: Európa: remény a válságon túl
Tóth Pál
Fotók: CN
Új Város – 2012 június
Európa – kik vagyunk
EURÓPA ÚJ SZEMMEL