Érzelmi nevelés
„Négyéves kisfiam gyakran dühös és nehezen tudja érzelmeit megfékezni. Mit tegyek?”
Lucia – Verona
Az érzelmek rendkívüli energiát jelentenek, és ez az energia különböző magatartásformákat képes meghatározni. Fontos, hogy tudjuk kezelni érzelmeinket, mint például a dühünket, a szomorúságunkat, mert ha jól bánunk velük, akkor hozzájárulhatnak állandó kapcsolatok építéséhez és ahhoz, hogy értékelni tudjuk a mindenkiben benne rejlő jót és pozitívumot.
Mindenekelőtt szem előtt kell tartani azt, hogy az ember, ha megtanították neki, akkor képes uralkodni önmagán és érzelmein. És mindent meg lehet tanítani.
Daniel Goleman behatóan tanulmányozta az érzelmek világát és felfedezte, hogy alapvető kapcsolat áll fenn az általa definiált érzelmi intelligencia és a között „a képesség között, hogy ellenőrizzük saját és mások érzelmeit azért, hogy célokat valósítsunk meg.”
Az érzelmi intelligencia tehát annak az intelligenciának a része, mely képes saját és mások érzelmeit felismerni, tudatosan mérlegelni, kezelni.
Az érzelmekre való nevelésnek már akkor el kell kezdődnie, amikor a gyermek még kicsi. A családban is, az óvodában is, már a kiscsoportban fontos, hogy segítsük a gyermek azon képességének a kifejlődését, amivel saját érzelmeit kezelni tudja. Az is lényeges, hogy nevezzük nevén az érzelmeket. A szülők pedig, amikor kapcsolatba lépnek gyermekükkel, mutassák ki érzelmeiket. Elmondhatják, hogy mennyire örülnek, mert gyermekük valamit épített, vagy azt is, hogy mennyire szomorúak, mert valami rosszat tett.
Az óvodában lehet olyan foglalkozást betervezni, amikor a gyerekek felismerhetik saját érzelmeiket. Ilyen módon felfedezhetik, megérthetik, hogy saját viselkedésüknek figyelembe kell venni a többieket és azt is, hogy örömet vagy fájdalmat okozhat annak a személynek, akit szeretnek.
Az érzelmek az öröm forrását jelentik, és ha jól kezeljük őket, akkor érettségről tanúskodnak. Úgy gondolom, hogy a mennyországban az érzelmek kiteljesednek és fénnyel telnek meg, nagy fénnyel.
Ezio Aceti
Fordította: Tóth Judit
Új Város – 2012 május
Életmód – Gyermekeink világa
ÉRZELMI NEVELÉS