Természetes volt, mégis rendkívüli
A Fokoláre Mozgalom tagjai közül Chiara Luce Badano, egy olasz fiatal lesz az első, akit boldoggá avatnak. Chiara Lubich ideáljából merítette az erőt életéhez, amely felkészítette betegségének hősies elviselésére. Története sokakat lelki megújulásra indított.
Testvérlapunk, a német Neue Stadt munkatársa megkereste Maria Vocét, a Fokoláre Mozgalom elnökét, hogy feltegyen neki néhány kérdést a szeptember 25-i nagy esemény előtt.
– Miért annyira fontos ez a boldoggá avatás? És mit jelent ez a mozgalomnak?
– Jézus azt kéri az evangéliumban, hogy ne rejtsük véka alá a lámpást, hanem mindenkinek világítsunk, az emberek pedig, akik látják jótetteinket, dicsőítsék mennyei Atyánkat (vö. Mt 5,13- 16). Ez történik Chiara Luce boldoggá avatása kapcsán. Mennyi fiatal fantáziája szabadult fel, hogy ennek a lánynak a maga természetességében megélt rendkívüliségét továbbadja kortársainak énekkel, színdarabbal, musicallel! Hogy a világhálón a facebook, youtube és twitter számtalan kezdeményezéséről ne is beszéljünk! A boldoggá avatási szertartásra és ünnepre bejelentkezett résztvevők száma messze felülmúlja a legmerészebb várakozásokat is. Ezek a jelek mind arról árulkodnak, hogy a fiatalok hiteles példákra vágynak. Nagy öröm számunkra ez a boldoggá avatás azért is, mert ezzel a Katolikus Egyház megerősíti, hogy az egység lelkisége szerint élve el lehet jutni az életszentségre.
Chiara Luce Badano a betegágyán egy kemoterápiás kezelés után. |
– Most Chiara Lucének lesz a boldoggá avatása. Vannak azonban mások is a mozgalomban – gyermekek, fiatalok, házas és nem házas felnőttek –, akik átmentek a másik életbe. Közülük néhányak szentté avatási ügye folyamatban van, másoké el sem indult. Miért éppen Chiara Luce? Ő talán jobban élt? Vagy a többieket is boldoggá fogják avatni? Ha mégsem, ez azt jelenti, hogy ők kevésbé voltak tökéletesek?
– Ki tudja, hányan élik meg kereszténységüket a legkülönbözőbb életkorban hősies módon, és nehéz körülmények között! Ezt egyedül Isten látja. Chiara Lubich különleges szeretettel és figyelemmel kísérte azok sorsát, akik a célhoz közeledtek. „Indulásuk” pillanatában többször előfordult, hogy „megvalósult keresztényeknek” nevezte őket. Szívén viselte, hogy elkészüljön mindegyikük életrajza, hogy tapasztalatukkal tovább segítsenek mindannyiunkat, hogy hiteles evangéliumi életet élhessünk. Senki sem tartotta fontosnak, hogy boldoggá avatási pereket indítsunk, maga Chiara Lubich sem. A kezdeményező szinte kivétel nélkül mindig a katolikus püspök volt abban az egyházmegyében, ahol az adott személy elhunyt. Mi soha nem kérdeztük, hogy miért éppen annak az embernek indítják el az ügyét és miért nem a másikét. Fontos, hogy nagylelkűen válaszoljunk Isten irántunk, mindannyiunk iránt megnyilvánuló személyes szeretetére. „Tartóra emelt” testvéreink példája ebben a „vállalkozásban” segít minket.
– Az életszentség és a tökéletesség azonos fogalom. Ez a tökéletesség azonban gyakran megoszt minket, elszigetel.
– Jézus talán nem azt mondta: „Ti olyan tökéletesek legyetek tehát, mint mennyei Atyátok”? (vö. Mt 5,48). Isten kifejezett akarata minden keresztény számára, hogy törekedjen a tökéletességre!
Ezt erősítette meg a II. Vatikáni Zsinat (LG 40). Igaz ugyanakkor, hogy a múltban tényleg előfordult elkülönülés és eltávolodás. „Úgy tűnt, hogy az életszentség az apácáknak, szerzeteseknek, papoknak lett fenntartva, miközben a házasoknak más sors adatott” – állapította meg Igino Giordani, a XX. századi olasz kultúra egyik kiemelkedő alakja, az első házas fokolarinó. Mennyit szenvedett! Ironikusan A kategóriájú keresztényekről beszélt (papok és szerzetesek), akik meghívást kaptak a „tökéletesség állapotára”, és B kategóriájú keresztényekről (világiak), akik a „tökéletlenség állapotában élnek”. Chiara nagy felfedezése már a kezdet kezdetén az volt, hogy az életszentséghez a belépőt Isten akaratának a teljesítésében találta meg: mindenkiét, a munkástól a diákig, a képviselőtől a háziasszonyig. Giordani, miután a parlamentben találkozott Chiarával, így írja le meglepetését: „Mindenki számára járhatóvá tette az életszentség útját, ledöntötte a korlátokat, amelyek elzárták a laikusok világát a misztikus élettől. Közkinccsé tette a kastély aranyát, amelyhez eddig csak kevesen fértek hozzá…”
– Napjainkban az életszentség az emberektől távol került, mint cél. Nem gondolja, hogy mint eszmény felett, eljárt az idő, hogy kissé már elavult?
– Nem áll közel az emberekhez az a fajta életszentség, amelyet az évszázadok során a szentek életében rendkívüli jelenségek kísértek: extázis, csodák, szigorú önmegtagadások. Ezek a mai ember életétől idegenek. De Isten igéjének felhívása ma is így hangzik: „Legyetek szentek, mivel én is szent vagyok” (Lev 11,45); „Az az Isten akarata, hogy szentek legyetek” (1 Tessz 4,3). Ma új utak nyílnak: a nép életszentsége, közösségi szentté válás! Ez azt jelenti, hogy úgy kell szeretned a felebarátod, mint önmagadat. Ha te az életszentségre törekszel, azt kívánod a többieknek is. Chiara Lubich emlékeztetett egyszer VI. Pál pápa szavaira: „Ezekben az időkben az elszigetelt, rendkívüli szent egyedi alakját bizonyos értelemben a nép életszentségének, a megszentelő Isten népének kell felváltania.” Chiara Luce nem egyedül, nem magától lett szent, hanem a szüleivel, Chiara Lubich-kal és a fiatalokkal megélt kapcsolat által, akikkel megalkuvás nélkül életre váltották evangéliumi ideáljukat. A kis dolgokon kezdve a betegség legnehezebb próbatételeiben is hűséges volt a Szeretet Istenhez, akit kiskorától az első helyre tett életében. Boldoggá avatásának estéjén a VI. Pál teremben megemlékezést tartanak, amely a nép életszentségéről tesz majd tanúságot: nem csak az életét idézik fel, hanem a fiatalok el fogják mondani, hogyan élték meg az evangéliumot a legnehezebb körülmények között is.
Gabi Ballweg
Fordította: Vizsolyi László
Fotók: CN
Új Város – 2010 szeptember-október
az egység lelkisége – előttünk jártak