Let’s Bridge!
Elindult a jelentkezés az augusztus végén kezdődő budapesti Genfestre! Az év kiemelt jelentőségű eseménye már most komoly előkészületre tekint vissza. Néhány érdekes hírt közlünk.
Az időpont
A Genfest az eredeti tervek szerint 2013-ban került volna megrendezésre. Azonban még nem tudtuk, hogy a háromévenként (tehát legközelebb 2014-ben) megvalósuló ifjúsági világtalálkozó egy esztendővel előrébb kerül a naptárban. Hogy miért? Mert a rendezvénynek helyet adó Rio de Janeiróban 2014 júliusában már lesz egy világesemény. Kergetni fogják a labdát planétánk legjobb focistái, világbajnokság lesz. Ezt megneszelve döntöttünk úgy, hogy 2013-ban nem lenne szerencsés Genfestet rendezni, menjünk inkább Brazíliába! Így lett 2012 a Genfest éve. Mindig szerettem a labdarúgást!
A helyszín
Az időpont kérdése után rögtön a helyszín problémája vetődött fel. Lehetséges ilyen, viszonylag rövid idő alatt alkalmas helyet találni? Róma tűnt befutónak, hiszen nem egyszer adott már otthont hasonló programnak. Azonban újra és újra előjöttek olyan hangok, melyek szerint jó lenne Olaszországon kívülre vinni a fiatal generáció ünnepét. Ezt erősítette fel Maria Voce is, aki a Fokoláre Mozgalom elnökeként végig kitüntetett figyelmet szentelt ennek az ügynek. Megkérdezve sok-sok ország véleményét vált világossá, hogy az a három város, mely reálisan vendégül tudná látni a Genfestet: Róma, Manila és Budapest. Ebben a helyzetben a főszereplők vették kezükbe az ügyet: a világ valamennyi fiataljának lehetősége volt véleményt nyilvánítani, majd az észrevételek összegzése után megszületett a döntés. Minden bizonnyal az önkéntesek 2006-os világtalálkozójának (Volontarifest) is komoly szerepe volt abban, hogy: Budapest!
A téma
Mint kiderült, elsősorban az általunk ajánlott kora őszi időpont bizonyult előnyösebbnek a Róma, illetve Manila által preferált novemberi időpontnál. Megkezdődött a konkrét munka. Első körben: Mi legyen a Genfest témája? Bizonyára valamennyi olvasó el tudja képzelni, milyen az, amikor földgolyónk igen sokféle pontjáról igen sokféle ember ötletel ezen a kérdésen egy kisebb teremben és órákon keresztül nem pihen a mikrofon, mert mindig beszél bele valaki. Saját ötletet mondva, de mégis kapcsolódva az előtte szólóhoz haladtak tovább a szavak embertől emberig, kultúrától kultúráig. Mégsem sikerült egyértelműen dűlőre jutni határidőre. Némi csalódottság lett úrrá a társaságon, amikor valaki rávilágított: pont a befogadásnak és az egységnek kell vibrálónak lennie közöttünk. A Genfest témája nem lehet más, mint az egység, mely közöttünk már létezik. Ezt kell „színpadra állítanunk” a Sportarénában Budapesten! A végső döntést egyértelmű elégedettség fogadta.
A mottó
Mi ez a sok híd Budapesten? Nem lehetne ezekkel kezdeni valamit? Egy külföldi számára – szinte elképzelni sem tudjuk mekkora – rácsodálkozás és öröm. A híd, mint központi motívum. Híd különböző vélemények, különböző vallások, különböző nemzetek és egyáltalán különbözőségek között. Meghazudtolva az általában nem túl gyors döntéshozatalt, szinte pillanatok alatt lándzsát törtünk a Let’s bridge! mottó mellett. Ez azért is szuper, mert egyszerre nem jelent semmit (nyelvtanilag) és mégis mindent, ami híddal kapcsolatos és építő! Rajtunk múlik, hogyan használjuk, hogyan élünk vele – és ez most nemcsak fellengzősség, hanem valóság. Gondoljunk a januári számban megjelent számtalan ötletre, melyek az előkészületet segítik a híd/hidak (bridge) mottót alapul véve.
A logó
Itt aztán volt véleményütköztetés! Négy „döntős” logó közül kellett választani azt az egyet, amely majd valamennyi országban egy kicsit a „Genfest arca” lesz. „Ahol ketten vagy hárman összegyűlnek az én nevemben, ott vagyok közöttük.” – ismerős Jézus mondata, igaz? Különösen fontos volt, hogy itt Ő döntsön és ne mi. Mert kinek ez tetszik, kinek az, de persze mégsem mindegy mire esik a választás. Az emberkés összekapaszkodós legyen, vagy a minimal art design? Retro stílusú vagy modern? Szinte elképzelhetetlen mennyiségű véleményt sikerült meghallgatni és befogadni. Végül a logó is elkészült. A színével pedig szerintem azóta már sokan megbarátkoztunk.
Minden lépés mögött egy történet, minden történet mögött emberek, minden ember mögött még egy ember és még egy. Az Ő nevében. Csak így érdemes. Beszállsz te is a hídépítésbe?
www.ujifju.hu
Gőbel Ágoston
Fotók: Papp Gábor
Új Város – 2012. február
Aktuális – Genfest 2012 – LET’S BRIDGE!
Miért, mi baj volt a logó színével? 🙂 Szerintem ennél jobbat, figyelemfelkeltőbbet nem is választhattak volna! 🙂 Nekem nagyon tetszik! 🙂