Januári ajánló
Illusztrációk Lázár Ervin meséihez
Mikkamakka tárlata
A Budapest Bábszínház és a Csodaceruza gyermekirodalmi folyóirat közös kiállításán rajzok, illusztrációk, bábok, és rajzfilmek együtt idézik fel Lázár Ervin méltán népszerű mesefiguráit. A kiállítás apropójául a Budapest Bábszínház januári bemutatója szolgál. Lázár Ervin kedvelt meséjét, a Hétfejű tündért állítják színpadra a nagyérdemű közönség legnagyobb örömére. A darab premierje 2012. január 17-én lesz, a kiállítás január 30-ig látogatható a Koós Iván Galérián. (1062 Budapest, Andrássy út 69.) A szervezők és az alkotók szeretettel várnak mindenkit, aki lelke mélyén fogékony erre a csodálatos mesevilágra.
Perjés Bernadett illusztrációja
Mesekönyv Nagy Olga történetei alapján
A kopasz király és más mesék
Nagy Olga (1921-2006) néprajztudós számtalan népmese gyűjtője, lejegyzője volt. Főképp erdélyi, mezőségi és cigány meséket ismerhettünk meg fáradhatatlan munkájának köszönhetően a Mezőségből, Marosszékről, Kalotaszegről. Saját maga is írt kisebb történeteket az eredeti mesék mellett, melyek az ízes népi nyelvet megőrizve az emberi értékek hiteles átadására törekszenek és tanítanak: tiszteletre, becsületességre, testvériségre, kíváncsiságra, a humor szeretetére és bátorságra.
A kopasz király és más mesék című gyűjtemény december második felében került a könyvesboltok polcaira, mely igényes külsővel, gyönyörű belső rajzokkal kelti életre Nagy Olga történeteit.
Kun Fruzsina illusztrációja
Habemus papam
Van pápánk!
Nanni Moretti rendező új filmjében egy kitalált pápaválasztás elevenedik meg, meglepő és érdekes fordulatokkal kísérve. Az újonnan megválasztott pápa ugyanis megrémül a rá nehezedő tehertől és nem jelenik meg a Szent Péter téren a hívek előtt. Az ott lévő bíborosok pedig mindent megtesznek, hogy eltitkolják a problémát. Moretti alkotását december 29-én tűzték műsorukra a hazai filmszínházak. Az elismert rendező filmje igen vegyes kritikai fogadtatásban részesül bemutatása óta, és ez nem is véletlen. A Van pápánk! egy fontos és bátor alkotás, ám merészsége sokféle reakciót vált ki. A katolikus egyház némi bírálattal, de inkább megnyugvással fogadta, több katolikus újságíró és filmkritikus dicsérte a rendezőt a bajba jutott pápa emberi ábrázolásáért. Az olasz püspöki konferencia lapja (Avvenire) ugyanakkor egyenesen a film bojkottjára szólított fel, a Vatikán azonban nem csatlakozott ehhez. Annyi bizonyos, hogy Moretti filmje emberien és érzékenyen nyúl a pápa karakteréhez, ugyanakkor nem a legszerencsésebb módon közelít a választás kérdéséhez. Túl emberi marad a történet és nem történik említés az egyházban már végbement változásokról sem. Nanni Moretti (aki saját maga is szerepel filmjében) ugyanakkor elérte célját, hiszen alkotásával égető kérdésekre irányított reflektorfényt.
Az ajánlót összeállította:
Gőbel Ágoston
Új Város – 2012 január
kreatív oldalak – ajánló
Rendkívüli módon fellelkesített a Habemus Papam (Van pápánk!) című film kapcsán megindult véleményfolyam. Jó volt látni, hogy senkit sem hagy hidegen, foglalkoztat minket, bármilyen emberről (nézőről) legyen is szó. Széles skálán mozgott a “tetszési index”. Érdemi diskurzus azonban mindezidáig nem alakult ki, pedig lehet, hogy megérne néhány kört a dolog. A Magyar Kurir, a Mindennapi.hu, de sok más portál írása is feldobja a labdát Nanni Moretti filmjével kapcsolatban. Én magam is írta róla saját blogomon, mert megérdemli a figyelmet. Fontos film.