Kétarcú Európa
Egyre több ember érzi azt, hogy baj van Európával. A Kelet és Nyugat között feszülő gazdasági különbségeken kívül mérgezik a belső viszonyokat a migránskérdés és a brit kiválási törekvések is, amelyek egy támogató népszavazás esetén precedenst teremthetnek.
A többsebességű Európaként leírt Európai Unió minden bizonnyal élete fontos fordulópontjához érkezett, hamarosan eldől: az erőből vezetni akaró német–francia brüsszeli páros átviheti-e a Keleten ellenzett akaratát a migránsok kötelező elosztásáról (ahogyan eddig is tette minden más elképzelésével). Fontos kérdés ez Európa életében, mert nem arról van szó, ahogyan az euroszkeptikusok egy része hiszi, hogy ha szétesik az EU, akkor mindenki úgy él majd, mint Marci hevesen. Egy globalizált világban – ahol a világpiaci történéseket kontinensnyi országok diktálják – nehezen rúghatna labdába sok kicsi európai ország, még olyan fejlett iparral és gazdasággal sem, mint Hollandiának például.
A kommunizmus negyven évében a keletieknek sajátos immunrendszerük alakult ki a létüket és vallásukat fenyegető proletárdiktatúrával szemben. Hamarabb megérzik azokat a veszélyeket, amelyeket a nyugati társadalom figyelmen kívül hagy. A német, francia vagy görög politikusok nem értik, miért nem akarja a magyar, román vagy lengyel ember az Egyesült Államokhoz hasonló konglomerátum kialakulását kontinensén, miért ellenzi a központosítási törekvéseket. Miközben a brüsszeli politikusok a keletiek nyakasságán csodálkoznak, nem veszik észre, hogy az évtizedek óta jónak ítélt politikai rendszerük ezer sebből vérzik. A Németországot átfogó tüntetéssorozat az Európa és Amerika között megkötendő szabadkereskedelmi egyezmény ellen egy jel a sok közül, hogy nemcsak Kelet népe, hanem a nyugatiak is ébredeznek. De mondhatnánk a hagyományos osztrák politikai osztályt sarokba állító radikális jobboldal látványos térnyerését is.
Közös érdek tehát, hogy Európa felébredjen és megtalálja a kiútkeresés és a közös út számára szükséges válaszokat. Más életképes alternatíva ugyanis nem létezik.
Makkay József
Fotó: © Depositphotos.com/ Alexander Trofimov
Új Város – 2016. június
Nézőpont – Társadalom