A közösségi lét példája
Szekeres Mihály plébános, hosszú betegség után, 56 éves korában hunyt el. Közvetlensége és Istennek adott élete sokak számára örök példa.
Misi atya temetésén egyetlen családként ünnepeltünk: két püspök, közel kilencven pap és több száz hívő gyűlt össze. A Fokoláre Mozgalom képviselőinek megemlékezéséből idézünk.
Nagy Pál: Misi atyához ifjúkori barátság fűz, együtt ismertük meg sok évvel ezelőtt a Fokoláre lelkiséget, ami arra tanított minket, hogy váltsuk tettekre az evangéliumot, ismerjük fel a minden emberben jelen lévő Jézust, és bátran fogadjunk el, és így győzzünk le minden akadályt.
Mivel az életünket ezekre az evangéliumi alapokra helyeztük, elérkeztünk bizonyos választások elé: én úgy döntöttem, hogy Istennek adom az életem és fokolárba lépek, Misi viszont megértette, hogy őt Isten a papságra hívja.
A szemináriumban, a második évben komoly krízisen ment keresztül. Az is felmerült benne, hogy esetleg nem jól választott. Elmondta ezt egyik barátjának, aki megnyugtatta és csak annyit mondott neki, hogy Jézus követése azt jelenti, legyen a megtestesült szeretet, és így kell járnia az Ő nyomdokaiban. Erre így emlékezett vissza:
Tizenévesek nyári táborában 2008-ban Bódvaszilason. |
„Attól a pillatattól kezdve, mintha szárnyaim nőttek volna, és megtapasztaltam már kispapként és később is az evangélium egyedülálló erejét, ami képes megteremteni a keresztény közösséget.”
2011-ben fedezték fel tüdejében a rosszindulatú daganatot. Többször emlékeztetett arra, hogy „az evangélium legbelsőbb lényege: segíteni a közösséget, hogy a Szentháromság életét élje. Szeretném azért odaadni az életemet, hogy a papok Isten eszközei legyenek.”
A nyaralás után úgy döntöttünk, hogy költözzön oda hozzánk a fokolárba. Pár hónappal később mondta: „A fokolárban élni – ez volt az álmom. Most Isten megengedi, hogy itt éljek, és azt is, hogy itt haljak meg…” Misi nagyszerűen alkalmazkodott életünkhöz, mi pedig az ő életritmusához próbáltunk igazodni. Volt aki a szentolvasót mondta vele, volt aki a személyes szükségleteiben segített, másvalaki beszerezte kedvenc ételeit, és rendben tartotta a szobáját és a ruháit.
Naponta misézett otthonunkban, egy idő után inkább csak zárt körben. Nekünk mindig különleges pillanat volt vele együtt megélni a legszentebb áldozatot. Egy nap ezt mondta: „Isten tudja, miben áll az a csoda, amire nekem szükségem van, de haladok tovább Jézus nyomdokaiban, akkor is, ha egyre meredekebb az út…” Amikor megkérdeztük tőle, hogy van, gyakran ezt válaszolta: „Ma Jézus többet kér tőlem, és én szívesen odaadom Neki…”
|
Bakacsi Viktória: „Amikor Misi atyára gondolok, megérint az életszentség szépsége és mélysége, amit olyan sokszor, és egyre gyakrabban megtapasztaltam, amikor vele találkoztam. Róla gyakran Mária jutott az eszembe, talán azért is, mert egyszerűen és áttetszően élte meg Istennek adottságát, valahogy Máriáé volt.
2012 karácsonyán így írt paptestvéreinek: „Az én karácsonyom most igen sajátos. Értetek, akik a szolgálat sűrűjében vagytok, küldöm a magam felajánlását. Még tart a sugárkezelés utóhatása, sok-sok fizikai gyengeséggel, amelyben egyesülök a gyengévé lett Jézussal. De a karácsony ez is, mert a kis Jézus igen gyenge, törékeny volt. Így igazi a karácsonyom. Azért élek és imádkozom, hogy Jézus újraszületése a szeretetünk által állandósuljon az életünkben.”
Egy későbbi levélben ez áll: „Egy újabb kivizsgálási hullám végén vagyok, a rosszindulatú gócok szóródtak a tüdőmben. Jézus szinte napról napra új arccal jelentkezik. Megdolgozok az igenekért. Így sokszor tapasztalom, hogy a másik oldalon, a Feltámadott örömében vagyok. Most látom csak, mennyire fontos, hogy belevessem magam a jelen pillanatba, ami megszünteti a betegség lehúzó erejét. Úgy tűnik, a helyem hosszabban Jézus mellett, a kereszten van, igyekszem felfedezni ennek az átalakító újdonságát.” 2014 júliusában pedig így írt: „Ma megfogott ez a mondat: A keresztre feszített Jézus az örömöm, nélküle semmit sem teszek. Amikor az élő Jézusra figyelek a kapcsolatokban, akkor nekem is megy a vízen járás.”
Halálának híre gyorsan szétfutott a világ minden tájára, ahol ismerték és szerették őt. Egy ázsiai országban élő magyar fokolarina így ír róla: „Amikor eljutott hozzám Misi atya átköltözésének a híre, megálltam Isten előtt, és hosszan csendben maradtam. Eszembe jutott mindaz, amit együtt megéltünk Magyarországon: a 2002-es római ifjúsági kongresszus, ahová elkísért velünk együtt 90 gyereket, segített a lelki felkészülésben, és velünk volt minden aggodalomban. Javaslatára találkoztunk egy évvel később Mendén, ez is hozzájárult ahhoz, hogy az országban elindult a Gyerekek az egységért csoport élete. Meglepődve láttuk, hogy ez a korosztály, akik nem könnyen mennek gyónni, nála mindig szívesen gyóntak. Korábban szeretetéből született meg az a cigány-magyar közösség, akik a táncukkal Magyarországot képviselték az egyik római ifjúsági találkozón, és később Assisiben is, a II. János Pál pápa által szervezett béketalálkozón. Sohasem mulasztotta el az alkalmat, hogy elmesélje az igével kapcsolatos tapasztalatait. Hálás vagyok mindenért, amit tőle kaptunk, és még kapni fogunk.”
Júliusban volt egy lelkigyakorlat papok számára. Üzenete, melyet nekik küldött, mintegy végrendeletként szól mindannyiunkhoz: „Azt mondanám, hogy ne hagyják magukat elsodorni a tennivalókkal. Én is megéltem ezt a kísértést, és hibáztam is. De a betegség megtanított arra, hogy az egyházat Jézus építi, és nem én. A másik amit javasolnék, hogy éljenek közösségben más papokkal együtt, mert a közösségi lét a Feltámadott fényét hozza közénk.”
Összeállította: Tóth Judit
Fotó: Az Új Város archívumából (3)
E l ő t t ü n k j á r t a k EVANGÉLIUMI ERŐ
Új Város – 2015. október