Slow Tech projekt
Az EGÉSZ ÉLETEN ÁT TARTÓ TANULÁS PROGRAM, GRUNDTVIG alprogram keretében pályázott
- Pályázat azonosító száma: 2013-1-DE2-GRU06-16236 4
- SLOW TECH – An adult training in Media Ecology through Play
- Felnőttképzés a Médiaökológiai Játékokon keresztül
- Médiaökológiai felnőtt-tréning Játékokon keresztül
- A projekt honlapja: www.slowtech.eu
Általános ismertető
A mai technológiai fejlődésnek sokrétű következményei vannak: új lehetőségek, pozitív aspektusok, de veszélyek is: az egészséges életmódot jelentőnél több idő képernyő előtt, felboruló egyensúly a személyes életben, és a társas kapcsolatok vitelében egyaránt. A „képernyő függőség”, vagy az ahhoz közelítő sokunkat érintő jelenséget sok szempontból lehet, és érdemes vizsgálni: pszichológiai, szociológiai, antropológiai, történelmi, stb. Minden ország alkalmaz valamilyen módszert, metodikát, stratégiát, hogy segítse a fiataljait (a digitális bennszülötteket) arra, hogy tudatában legyenek a képernyő-túlhasználat veszélyeivel.
Ami „Tanuló Együttműködés”-hez tartozó „Slow Tech” projektünk felnőtt képzést végez, amely számba veszi ezeket a problémákat-témákat négy nemzetközi műhely során, a következőkre helyezve hangsúlyt:
- a különböző típusú médiák használatával, a velük való munkavégzéssel kapcsolatos kompetenciáink fejlesztése
- ez azáltal fog megvalósulni, hogy minden egyes média típus erősségeit és gyengeségeit részleteiben fogjuk elemezni és megérteni
- sokféle játékos aktivitás és feladat lesz. Ezek segítenek abban, hogy jobb egyensúlyt találjunk a személyes életünkben, tekintve a más emberekkel való kapcsolatépítést is
Négy nem állami szervezet része a projektnek négy európai országból (Lengyelország, Németország, Franciaország és Magyarország). Ezen partnerek az európai polgárokat és a felnőttek formálását-oktatását támogatják, különös tekintettel a szülőkre. Mindannyian önkéntes alapokon tevékenykednek.
A nemzetközi projekttalálkozók helyszínei és témái:
- Mannheim. 2013.nov.7-10.
Koordinátorok megbeszélése a nemzetközi projekttalálkozók témáit, menetrendjét, szervezéseit illetően. A célok megvalósításának ütemezése.
- Lengyelország, Lublin. 2014.március. 20-23.
- téma: a különböző médiatípusokkal kapcsolatos témák áttekintése, különös tekintettel a pszichopedagógiai kihívásokra és következményekre
- téma: a média története és fejlődése, kezdve a kézzel írt levelektől egészen a web 2.0-ig
- Németország, Solingen, 2014.jun.26-29.
- téma: játékok és interaktív tevékenységek, mint az önbizalom és a tág értelemben vett személyközi kommunikáció alapjai. Önkifejezés művészet és festészet által. Készségek elsajátítása, hogyan használjuk a játékokat, hogyan dolgozzunk együtt másokkal.
- France, Strasbourg, 2014.sept.11-14.
- téma: hogyan válasszunk, mutassunk be vagy reflektáljunk egy filmre, különös tekintettel az európai filmekre. A vita, mint a résztvevők közötti társas interakció építője. A film nem csak az egyén szórakoztatására alkalmas.
- Hungary, Budapest, 2015. feb.6-9.
- téma: Internet: Facebook és közösségi hálók, chat, „sztrímelés”, stb. különös tekintettel a felnőttek és a szülők szerepére. A közösségi média használatának erős és gyenge pontjai.
- Lengyelország, Krakkó 2015. május.
- téma: az egész „Tanuló Együttműködés” összefoglalása, eredmények nyilvános áttekintése, értékelése és megosztása nemzeti és nemzetközi hallgatóság előtt.
A projekt fő céljai
- Jelenség beható megismerése, tanulmányozása, feltérképezése.
- Fő cél a felnőttek életmódjának – ezáltal életminőségének – fejlesztése. (Segíteni a felnőtteket akiknek kevesebb ismeretük van az új médiát illetően – elkerülni a függőséget és a társas interakciók megtörését).
- Hatékony együttműködés elérése nemzetközi összefogással.
- A különféle média típusok erősségeinek és gyengeségeinek elemzése.
- A túlzott médiahasználat veszélyeinek számbavétele.
- Utak, módozatok keresése a fiatalok és felnőttek közötti – e területen meglévő – óriási szakadékok áthidalására.
- Játékos tevékenységek és gyakorlatok széles skálájának felvonultatása a mindent elsöprő technológia ellensúlyozására
Tervezett eredmények
- 2014. márc.: a honlap elindulása (www.slowtech.eu)
- 2014.máj.-2015.máj: a honlap frissítése a műhelyek dokumentumaival
- 2014. jún.: ideiglenes report
- 2015. júl.: Útmutatók (elektronikusan a honlapon): tippek a különböző média típusok használatára vonatkozóan, konkrét, mindennapi életben jelentkező példákkal
- 2015. júl.: Játék-szett (elektronikus verzió a honlapon): 10-20 különböző játék különböző korosztályok számára, amely tartalmaz praktikus szempontokat a vezetésre és a csoportdinamikára vonatkozóan.
A nemzetközi projekttalálkozók beszámolói
- Lengyelország, Lublin. 2014.március. 20-23.
- téma: a különböző médiatípusokkal kapcsolatos témák áttekintése, különös tekintettel a pszichopedagógiai kihívásokra és következményekre
- téma: a média története és fejlődése, kezdve a kézzel írt levelektől egészen a web 2.0-ig
Magyar résztvevők: Krizsán Viktória, Gyüre-Fekete Regina, Gyüre Tamás, Smohai Máté