Középfölde és ami benne van
Irodalom
Középfölde és ami benne van
Kovács Bertalan
A nagysikerű és valóban remek trilógia, A hobbit utolsó részének megjelenésekor szinte kötelességemnek érzem, hogy a lelkes filmközönség tekintetét a vászonról egy pillanatra az egész Középfölde-história megálmodójára, J. R. R. Tolkienre irányítsam.
Talán vannak, akik számára a nyelvészprofesszor művei és a belőlük készült filmadaptációk (különös tekintettel A Gyűrűk Urára) nem többek puszta fantasynál, egy nem létező világban zajló kitalált történetnél, amelynek kevés köze van a mi valóságunkhoz. Ráadásul a gonosz túlságosan konkrét ábrázolása (elsősorban a filmekben) kétségessé teszi, hogy ezek a művek egyáltalán hordoznak-e bármilyen értéket.
Azonban ha alaposan megvizsgáljuk, bőven van okunk arra, hogy pozitívan tekintsünk Tolkien írásaira. Elsőként le kell szögeznünk, hogy művei – nem csak az elemzők, hanem saját bevallása szerint is – nem a fantasy, hanem a mitológia műfajába tartoznak. Az írót Európa nagy népeinek mítoszai inspirálták, melyeknek egyúttal szakértője is volt, s így a történetei nem egy kitalált világban játszódnak. Középfölde a mi világunk előképe, és benne a jó és a rossz harca, a szereplők sorsának drámai pillanatai valójában rólunk, emberekről szólnak.
Szokás A Gyűrűk Urát a Narnia Krónikáihoz hasonlítani, és nem ok nélkül, hiszen írójával, C. S. Lewisszal Tolkien igen jó barátságban állt, melynek alapja többek között a közös keresztény hitük volt. Azonban míg a Narniában nehéz nem észrevenni a keresztény tanításra utaló áthallásokat, Tolkien műveiről ez nem jelenthető ki ennyire világosan. Ez viszont – talán sokak számára meglepő módon – egyáltalán nem tükrözi az író szándékát. Ugyanis az a világról alkotott vízió, ami Tolkien műveiből kiolvasható, egy keresztény ember látásmódja, aki a saját szavaival, de nagyon világos üzenetet ad az ember küldetéséről, a gonosz eredetéről, a halálról, sőt, magáról a teremtésről is. Nem véletlen, ha hőseit és azok sorsát közel érezzük magunkhoz.
Fotó: Magya Kurir
Új Város – 2015. január