Párbeszéd az Olvasóval – 2012 június
HISZEK AZ ÉLET ÉRTELMÉBEN
Az ember életében nagyon sok más emberrel találkozik, érintkezik, akarja vagy nem akarja. A személyiségünktől függ, hogy mennyire lépünk kapcsolatba velük. Vannak, akik csak a minimális érintkezést fogadják el. Vannak, akik otthon, a munkahelyükön, barátaik körében és rokonaikkal is társaságban élnek, és szerintem ez már nagy dolog. Olyan emberekkel is gyakran találkozom, hála Istennek, akik még a „kötelező” kapcsolatok mellett is nyitottak mások felé, a lépcsőházban, a villamoson, az áruházban. Amellett, hogy tulajdonságainktól függ, hogy „szeretünk-e” nyitottak lenni, akaratunkkal is alakíthatjuk ezt a tulajdonságot magunkban. Chiara Lubich mindig kiemeli, hogy lépjünk ki önmagunkból és forduljunk a mellettünk lévő emberhez. Én magam nem vagyok könnyedén nyitott személyiség. De Chiara tanítását követve megtanultam, hogy ez nem érzés, hanem elhatározás kérdése, és azt tapasztalom, hogy alakíthatom a személyiségemet nyitottabbá, figyelmesebbé, mások problémái iránt fogékonyabbá. Jézusban teljes emberré válhatok.
Egyik ismerősöm nem lát, felnőtt korában vesztette el a látását a sokadik szemműtét után. Ezután sokat küzdött és ma is küzd, hogy értelmesen éljen. Annak ellenére, hogy nem hisz Istenben, emberségében olyan utat keresett, amivel életének és mások életének is értelmet adhat. Több könyvet írt, melyekben nem látók és más sérült emberek életét mutatja be, akik bár nehézségeik vannak, mégis vállalják a sorsukat és boldogok is. Most hangfelvételeket készít a természetben a nem látó gyermekek számára.
Elgondolkodtam. Én, amikor „nem látok” – nem látom értelmét – akkor is megteszem-e a jót? Mindig tanulhatunk másoktól és rácsodálkozhatunk mindarra, ami közös bennünk. Mint például az életbe vetett hitünk.
Horváth Viktória
Budapest
KÁVÉSZÜRCSÖLÉS KÖZBEN
Az egyik hétvégi nap reggelén azon kezdtem el gondolkozni, hogyan tehetném hasznossá a napomat. Eszembe jutott, hogy talán elmehetnék futni egyet, de nem volt túl nagy kedvem megtenni az erőfeszítést, hogy felöltözzek, felhúzzam a cipőmet, és a még félig alvó lábaimat megterhelő mozgásra kényszerítsem. Ehelyett a reggeli kávémat szürcsölgetve leültem a nappaliban, és a kezembe vettem a kupac tetején lévő, éppen nemrég érkezett Új Várost, hátha találok benne valami biztató gondolatot.
Szinte hihetetlen módon meglepett, és fejbe kólintott a fiatalok sportolási szokásairól szóló cikk. Éppen azokat az értékeket fogalmazták meg nagyon érett és határozott módon, mint a küzdelem, a kitartás, vagy a kemény munka, amelyek számomra is nagyon fontosak… de pont azon a reggelen mindegyiknek híján voltam. Én is abból a „társaságból” nőttem ki, amelyben most ők vannak, de egyáltalán nem emlékszem, hogy ennyi idősen ilyen tisztán láttam volna a sport értékét, arról nem is szólva, hogy ilyen kitartóan űztem volna. Szóval le a kalappal a fiatalok előtt…
Mondanom sem kell, hogy éppen elég volt ez a reggeli olvasmány egy határozott kezdőlökésnek, és nem sokkal később lihegve, de boldogan értem vissza a lakásunkhoz, hogy aztán újra belevessem magam a hétköznapok jóval szürkébb, de nem kevesebb kitartást igénylő feladataiba.
Kovács Berci
Pilisszentiván
ÚJRA GEN ROSSO
A napokban hallottam valakitől, hogy a Genfest előtt valószínűleg koncertet ad Budapesten a Gen Rosso is, az első „gen zenekar”, amely nagyon sokat jelent számomra. Húsz évesen sokszor felmerültek bennem ehhez hasonló kérdések: „Mi az életem célja? Hogyan élhetném le jól az életet?” Vágytam arra, hogy hiteles keresztény életet éljek, s az utat kerestem, ami segítene ezt elérni. Sok mindennel próbáltam kitölteni a napjaimat, de igazán mindig hiányzott valami. Több közösséget megismertem, de egyikben sem találtam meg a helyemet.
Ekkor hívott el egyik ismerősöm egy számomra kevéssé ismert együttes koncertjére. A szokásos előadásra számítottam, de ahogy teltek a percek, egyre jobban megragadott a légkör, amit ott tapasztaltam. Erősen érződött, hogy az együttes tagjai egymással is, a közönséggel is folyamatos, szép kapcsolatot tartanak. Persze nemcsak a légkör, hanem a dalok szövege is tetszett, az egyik különösképpen nagy hatással volt rám, – „A béke reménye” – egy szebb világról, a szeretetről szólt. Mély benyomással jöttem el és éreztem, hogy sokkal többet kaptam az egyszerű zenei élménynél.
A koncert után pár nappal lehetőség adódott találkozni az együttes tagjaival, ahova örömmel el is mentem, hisz szerettem volna többet tudni róluk. Sokat meséltek az életükről, s még inkább érezhető volt a kölcsönös szeretet légköre. Megdöbbentő és érdekes történeteket hallottunk tőlük, mindegyik a konkrét, életre váltott szeretetről szólt, ami – tapasztalataik szerint – minden helyzetben megoldás lehet. Elgondolkodtam a hallottakon, s vágytam arra, hogy jobban megismerjem azt a lelkiséget, amelyet ez a soknemzetiségű, sokféle, vidám ember élt egységben. Hamarosan sikerült felvennem a kapcsolatot azokkal a fiatalokkal, akik ugyanúgy a Fokoláre Mozgalom tagjai voltak, mint a Gen Rosso. Így lassanként bekapcsolódtam én is ennek a közösségnek az életébe.
Sok erőt adott a tudat, hogy nem vagyok egyedül a mindennapok küzdelmében, sőt, sokan éljük ugyanazt, sokan számíthatunk egymásra. Úgy éreztem, megtaláltam azt a kincset, amit kerestem, hogy az új élet gyökeresen megváltoztatott, és értelmet adott a tetteimnek.
A kisebb-nagyobb tapasztalatokon keresztül megértettem, hogy az Isten iránti és a felebaráti szeretetet élve találom meg az igazi örömet és békét, s érdemes mindig újrakezdeni.
Egy életre szóló ajándékot kaptam azzal a bizonyos koncertjeggyel.
T. K.
Budapest
ADNI A FÉNYT
Az elmúlt hónapok során – amikor esténként hazafelé tartunk feleségemmel a miséről – jó kapcsolat alakult ki egy buszsofőrrel. Néha csak köszönünk egymásnak, máskor néhány mondatot váltunk. Ő mindig rendkívül előzékeny és segítőkész velem, mozgáskorlátozottal szemben. Már régebben megosztotta velünk, hogy beteg.
Legutóbb a köszönést követően rákérdeztem, hogy van most. Szomorúan mondta, hogy rosszul, mert mély lelki fájdalma van. Hazafelé tartottunk, már az utolsó előtti megállónál voltunk, amikor édesapja halálát mondta el nekem. Leginkább ő volt azon, hogy apja a betegségével kórházba kerüljön, de ott egy szerencsétlen fejsérülés miatt elhunyt. Magát érzi emiatt felelősnek és állandóan az foglalkoztatja, ha nem erőltette volna a kórházat, apukája ma is élne. Próbáltam megvigasztalni, hogy édesapja Istennél van, imádkozunk érte, és nyugodjon meg ebben a hitben. Néhány perc leforgása alatt megnyugodott és hálásan köszönte a megértő, vigasztaló szavakat. Érezni lehetett, hogy elgondolkodott a hallottakon, mélyen érintette együttérzésem, megoszthatta valakivel mély fájdalmát. Én pedig feleségemmel nagy hálát éreztem, hogy tudtuk adni a fényt, a Feltámadottat, akivel a szentáldozásban találkoztunk.
Szántó Lajos
Szeged
TÁMOGATÁS
Ezúton is hálás köszönetemet fejezem ki, hogy már évek óta ingyenesen küldik havonta a lapot. Kisnyugdíjasok lévén, anyagi helyzetünk azóta sem változott, és a családban lévő munkanélküliek miatt (mindkét menyem), a négy unoka támogatására fordítjuk a nehezen megtakarított forintokat. A színvonalas lapban olvasott írásokból is erőt kapunk a nehézségek elviseléséhez.
Isten áldja meg Önöket, és mindazokat, akik ezt lehetővé teszik.
Köszönettel és tisztelettel:
A. J.
Budapest
Új Város – 2012 június
párbeszéd az olvasóval