Együtt Európáért
Május 12-én 150 városban rendezik meg az „Együtt Európáért” találkozót.
A központi esemény Brüsszelben lesz, ahol több mint 300 – különböző keresztény felekezethez tartozó – mozgalom és közösség fogja hozzájárulását adni egy megújult európai szellemiség kibontakozásához a kontinens keresztény gyökereiből táplálkozva.
Ez a keresztény összefogás a katolikus egyházi mozgalmak és új közösségek találkozóján vette kezdetét, amelyet II. János Pál hívott össze 1998 pünkösdjén. A pápa arra szólította fel a mozgalmakat, hogy sajátosságaikat megőrizve fogjanak össze és együtt legyenek egyház. Chiara Lubich úgy érezte, hogy a Fokoláre Mozgalom különleges feladata lehet, hogy a pápa óhajának megvalósításában különös odaadásával munkálkodjon, hiszen az egység karizmája pontosan erre ösztönzi a mozgalom követőit.
A rákövetkező években a párbeszéd, az együttműködés különböző fórumai szerveződtek a mozgalmak között, amibe a protestáns közösségek is bekapcsolódtak. 1999. október 31-én a Katolikus Egyház és a Lutheránus Világszövetség a megigazulásról szóló közös nyilatkozatának aláírása után a Fokoláre Mozgalom kis városában, az Augsburg közeli Ottmaringban összegyűltek a katolikus és evangélikus mozgalmak vezetői, hogy megkössék egymással a kölcsönös szeretet szövetségét, amely közös munkálkodásuk alapját képezi azóta is. Első, nagyobb szabású közös megnyilvánulásuk a müncheni székesegyházban volt 2001. december 8-án, ahol 45 katolikus és evangélikus mozgalom és közösség tett tanúságot egységéről a nyilvánosság előtt.
Ott fogalmazódott meg, hogy ezt az összefogást jobban láthatóvá kell tenni a közéletben, és az a felismerés is egyre jobban megerősödött, hogy az evangéliumban gyökerező karizmákban komoly erőforrás rejlik Európa keresztény megújítására.
Emlékezetes marad az a két nagyszabású stuttgarti találkozó, amely immár „Együtt Európáért” címmel törekedett ennek a programnak a megvalósítására. 2004-ben 150 mozgalom képviselői gyűltek össze, és 45 országból 200 város volt videó kapcsolatban a stuttgarti eseménnyel. 2007-ben már 240 különböző közösség, összesen mintegy 10000 fő volt jelen Stuttgartban, a kapcsolódó programok a rákövetkező években is folytatódtak, sok helyen hosszú távú projektekké értek.
![]() Stuttgart, 2004. |
Az idei brüsszeli találkozó középpontjában a politikusok és a megújulási mozgalmak találkozása áll, ahol bemutatják majd a testvériség már kialakult hálóját, reményt adva ezzel sokaknak, akik bíznak Európa megújulásában. A rendezvényt 17-18 óráig interneten is közvetítik, erről további információ a www.together4europe.org oldalon található. A kapcsolódó hazai eseményekről pedig a www.fokolare.hu oldalon tájékozódhatunk.
Az „Együtt Európáért” kezdeményezéssel együttműködő hazai mozgalmak és közösségek:
Antióchia Közösség, Chemin Neuf Közösség, Comunione e Liberazione, Fokoláre Mozgalom, Házas Hétvége, Hit és Fény, Regina Pacis Közösség, Regnum Christi, Sant’Egidio Közösség.
Az Új Város következő számában részletes beszámolót közlünk az eseményről, amelyben a tíz fős magyar küldöttség tagjai is megszólalnak majd.
Tóth Pál
„Együtt Európáért 2012” nyilatkozata Milyen Európát akarunk? Egy egyesült és sokszínű Európát erős társadalmi kohézióval a kulturális sokszínűségben. A különbözőség ne félelemre vagy elhatárolódásra indítson (adjon okot), és ne kelljen azt elfojtani, hanem inkább megélni, fejleszteni, gazdagságként megtapasztalni. A más kultúrák és vallási hagyományok hordozói felé való nyitottság és a közös kulturális örökség elmélyítése váljon a remény jelévé mindenütt, ahol veszélyben van az együttélés. A testvériség Európáját, amelyet az evangéliumra alapozott szeretet lelkülete jár át: • a javak és az erőforrások megosztása • egyenlőség és szabadság mindenki számára • a tettekben megnyilvánuló és szolidáris szeretet a gyengék és szegények felé városainkban, hogy ők is a közösségi élet részesei legyenek • figyelem az életre annak minden szakaszában • a természet és a környezet védelme • egy olyan életmód, amely elősegíti a bátor döntéseket minden téren. Egy olyan Európát, amely a „béke üzenetét” hordozza, híd a népek között, és a hétköznapok gyakorlatában megvalósítja azt, kezdve az emlékezet megtisztításán alapuló kölcsönös megbocsátáson. Egy demokratikus és a részvételen alapuló Európát. Az a tudat, hogy mindannyian egyedülálló és megismételhetetlen lények vagyunk, akiknek a kapcsolatra van hivatásunk, erőforrást jelent számunkra, hogy a demokráciában való felelős részvétel új formáit keressük a polgárok és az intézmények közötti konstruktív kapcsolatok érdekében. Egy az egész világra nyitott Európát, különös tekintettel Afrikára. Egy olyan Európát, amely nem korlátozódik a jelenlegi Európai Unióra. |
Az „Együtt Európáért” szellemiségéhez hasonló kezdeményezés a Charta XXI, amely a térségünk államai közötti kölcsönös megértést, egymás kultúrájának és történelmének megismerését szorgalmazza: • Észrevéve, hogy nemzeti érdekeinket sokkal hatékonyabban tudjuk elérni, ha egymást segítjük, mintha egymás ellen fordulunk, • tudva, hogy különösen az Európai Unión belül egymásra vagyunk utalva, • megtapasztalva, hogy egy ilyen közeledést a pártok egy része határozottan ellenez, • belátva, hogy a kormányok a jószomszédi kapcsolatok kialakításában csekély sikert értek el, felismertük, hogy a nemzeteink közötti, a XXI. században oly igen fontos kiengesztelődés megvalósítása elsősorban magánemberektől, civil szervezetektől illetve az egyházaktól várható. E felismeréstől vezettetve ezennel egy Megbékélési Mozgalom létrehozását kezdeményezzük. E mozgalomhoz csatlakozhat bárki, aki • tudja, hogy szülőföldje számára csak előnyös, ha a térséget mások is szeretik, • nyitott más nemzetek értékeinek felismerésére és tiszteletére, • elutasít minden gyűlölködést, • kész a szomszéd népek történelmének, kultúrájának, esetenként nyelvének megismerésére. A Megbékélési Mozgalom elsősorban magatartási forma és életmód, nem szervezet. Csatlakozni hozzá e nyilatkozat aláírásával lehet. Forrás és aláírási lehetőség: http://chartaxxi.eu/ |
Új Város – 2012 május
társadalom – Európa – párbeszéd
EGYÜTT EURÓPÁÉRT