Vidám vagy bántó tréfa?
É l e t m ó d CSALÁD
Ezio Aceti
Férjem gyakran nevetgél, játszik hároméves fiammal. Jó őket együtt látni. De néha, mikor a férjem túllő a célon a becenevek adásával és a poénkodással, a kisfiam megharagszik. Meddig lehet elmenni a viccelődéssel?
aláírt levél
Kedves anyuka, köszönöm Önnek a kérdést, mert lehetőséget nyújt, hogy arról beszéljek, mit jelent a nevetés egy gyermek számára. Az első szabály, hogy ne gúnyoljuk ki gyermekünket, mert ez erőszakot jelez, nemcsak mert nem érti, hanem azért is, mert azt érezteti vele, hogy a felnőttnek hatalma van felette.
Ettől eltérő azonban az üzenete annak, amikor a szülő a gyerekkel játszik és nevet. A közös játék során belépünk az ő valóságába, az ő világába, együtt álmodozunk és belefeledkezünk a játékba. Nevetni élvezetes, és emellett visszahat testi és lelki egészségünkre is. A kutatók szerint a nevetés kilazítja a befeszült rekeszizmot, és ezáltal a gyermek megspórol egy sor sírást. A nevetés továbbá az apával való együttlét örömét és szépségét is jelenti, aki jót akar neki, és ezért feladja a saját világát. A gyermek nevet ezen, és a nevetésben találkoznak egymással. Egyben fölöttébb vicces is számára, hogy az ő „hatalmas” apukája leereszkedik hozzá, játszik vele, és beveti minden fantáziaját kapcsolatuk érdekében.
Az apa így újra felfedezi a saját gyermekkorát, találkozik a múltjával, a hála pillanatait éli meg, anélkül, hogy más célja lenne, mint megtapasztalni az ajándékozás és az összetartozás lényegét. A gyermekek az emberségünkkel való találkozás lehetőségét kínálják nekünk: mosolyukkal és ártatlanságukkal lefegyvereznek minket, úgy érezzük magunkat mellettük, mint az Atya, aki valószínűleg velünk mosolyog.
Forrás: CN
Fordította: Sás Benedetta Sára
Fotó: CN
Új Város – 2016. november