Felelősen élünk?
Nézőpont Társadalom
Sebok Cristian
Tavaly Brazíliában jártam a szüleimnél. Visszafelé Svájcon keresztül jöttem, és Zürich nyomasztó hatással volt rám. Egy derűs és békés szigetnek tűnt, de a túlzott jólét és a meddő tisztaság szinte undort keltett az emberben (még a vonaton és a fürdőszobákban is kellemes zene szólt). Sokkal kevésbé zavart a szegénység és a zűrzavar Brazíliában, mint a hivalkodás, vagy az értékek és az elevenség hiánya a gazdag Európában. Az ellentét túl szembetűnő. Túl sok nyomorúság van az egyik oldalon, és hatalmas jólét a másikon.
Abba kell hagynunk végre a fejlődésmániás szónoklatot, ami csak a szegényekkel foglalkozik! Nem elég Afrika felemelkedésével foglalkozni, vagy kiemelni az embereket a favelákból: a vagyonos országoknak és a brazil milliomosoknak változtatniuk kell az életszínvonalukon. A korlátlan luxus fenntarthatatlan.
A bevándorlók áradatát Európába az egyenlőtlenség indította el. Ezek az emberek az otthonukat a „nyugati álom” miatt hagyták el, amit maga Európa exportált. Lezárhatjuk a határainkat, békét vihetünk Afrikába és a Közel-Keletre, beindíthatjuk a fejlődést a szegény országokban, de a terrorizmus, a tömeges bevándorlás, az öngyilkosságok és új háborúk nem fognak megszűnni. A hosszú távú megoldások a fenntartható fejlődésért a vagyonos közösségek saját házuk táján való tettein múlnak.
A fősodorbeli média mindezt figyelmen kívül hagyva eltorzítja a mostani menekültválságot, a beléptetés kontrollálása pedig a migráció irányításának illúzióját kelti. A vita gyökerei sokkal mélyebbre nyúlnak a pro- vagy anti-migráció kettősségénél. A kulturális szinten felmerülő kérdések: Hány bevándorlót akar Európa befogadni? Működhet-e itt egy brazil- vagy amerikai-típusú multikulturalizmus? Mi fog történni a kereszténységgel? Milyen veszélyekkel és előnyökkel jár az iszlám kultúra jelenléte az öreg kontinensen?
A tömeges vándorlás elleni küzdelem e kérdések megválaszolása és az egyenlőtlenség figyelembe vétele nélkül sziszifuszi munka marad.
Fotó: plus.google.com
Új Város – 2016. szeptember