Egyesült Világ Projekt – United World Project
A Genfest fiataljai az egész világra kiterjedő, nagyszabású kezdeményezést indítanak az egyetemes testvériség és az egyesült világ eszméjének konkrét megvalósítása érdekében.
Chiara Lubich 2005-ben így fogalmazott „A korunkat jellemző kiáltó ellentmondások láttán biztos támpontokra van szükségünk, olyan erős eszmékre, amelyek megmutatják a kiutat a válságból, amelyek képesek markánsan alakítani gondolkodásunkat és cselekvésünket, amelyek képesek megszólítani és elköteleződésre késztetni minden egyes embert, de a népeket is, gazdasági, társadalmi és politikai berendezkedésükkel együtt. Létezik egy ilyen egyetemes eszme, amely már a megvalósulás útjára lépett, és amely alkalmasnak mutatkozik, hogy méltó válasz legyen erre a korszakos kihívásra. Ez az eszme az egyetemes testvériség.” Már a 2006-os budapesti Volontarifest is ennek a gondolatnak a jegyében fogalmazta meg társadalmi programját, kihangsúlyozva, hogy egy lelkiségi mozgalom nem csupán az egyének és a kisközösségek lelki életére lehet hatással, hanem valódi társadalomformáló erővel rendelkezik. A 2012-es Genfesten a fiatalok kapnak szót, akik ezt az eszmét új lendülettel, távlatos gondolkodással, az egész világra kiterjedő összefogással kívánják kibontakoztatni.
Az egyetemes testvériség nem maradhat egy elvont eszme, tudatos munkára van szükség ahhoz, hogy hatással legyen az emberek hétköznapi életére. Az elsődleges cél annak tudatosítása a fiatalokban, hogy aktív szerepet kell vállalniuk saját jövőjük alakításában. A föld hét milliárd lakosa közül majd két milliárd fiatal, és tíz fiatal közül nyolc Ázsiában vagy Afrikában él. A világ ma olyan hatalmas mértékű társadalmi átalakulásokon megy át, amit a korábbi korok nem ismertek. Így még aktuálisabb a kérdés: Milyen jövő vár a fiatalokra? Lesz-e munkájuk, otthonuk, tudnak-e családot alapítani, értelmes életet élni? Nagyon is tudatában vagyunk annak, hogy a globalizáció önmagában nem old meg semmit, és ezt egyre többen ismerik fel. Számos olyan törekvés van ma világszerte, amely konstruktív összefogásokat sürget a béke, a párbeszéd, a fenntartható fejlődés érdekében. A Genfesten is megjelenik egy „nép”, amely úgy döntött, hogy megpróbál testvérként élni, a testvériség kultúráját kidolgozni és azt másoknak is ajánlani.
Aláírásgyűjtő kampány
Az Egyesült Világ Projektet a Genfesten fogják a fiatalok hivatalosan bemutatni és akkor indul el az az aláírásgyűjtő kampány is, ahol a résztvevők csatlakozhatnak a kezdeményezéshez. A Genfest mottója: „Let’s bridge” így nem korlátozódik a nemzetközi találkozó együtt eltöltött napjaira, hanem egy hosszú távú, átgondolt és jól szervezett program keretében biztosítja a kezdeményezés folytonosságát.
De mit is vállal az, aki csatlakozik az Egyesült Világ Projekthez? Először is azt, hogy életét a Genfesten javasolt életstílus szerint alakítja, és azon a helyen, ahol él, az egyetemes testvériség konkrét megvalósítására törekszik. Ezzel tagja lesz egy egész világra kiterjedő hálózatnak, amelyet a Genfesten résztvevők saját környezetükbe visszatérve aláírások gyűjtésével tovább szőhetnek. Az aláírók egy narancssárga karkötőt kapnak, annak jeléül, hogy nemzetközi szinten támogatják a projektet, és aktívan hozzájárulnak megvalósításához.
Vegyük sorra a projekt egyes elemeit.
Egyesült Világ Hálózat – United World Network
A vállalás: „Elkötelezzük magunkat az Aranyszabály élésére, amely sok kultúra és tradíció alapját képezi: »Tedd másoknak azt, amit szeretnél, ha veled tennének; ne tedd másoknak azt, amit nem szeretnél, ha veled tennének«, tudatában annak, hogy a változást magunkon kell elkezdeni. Minden lehető eszközt felhasználunk arra, hogy megvalósítsuk tervünket helyi, nemzeti és nemzetközi szinten, különösen azokra figyelve, akik leginkább szenvednek.”
Ez az első pont biztos alapokra helyezi a projektet, amennyiben arra az ősi bölcsességre épít, hogy minden társadalmi megújulás záloga az egyének megújulása: nincs új társadalom új emberek nélkül. Az innovatív fejlesztő programok, a közügyekért elkötelezett politikai cselekvés, az egyházi és civil szervezetek szolidaritási akciói mind-mind terméketlenek lesznek akkor, ha nincs mögöttük sok-sok olyan új ember, aki komolyan elhatározta, hogy az evangélium szerint alakítja életét. Az Aranyszabály nemcsak a Bibliában található meg, hanem számos kultúra és hagyomány közös alapelve, amely összekapcsolja a keresztényeket a más vallási és kulturális hagyományokat követő, az emberiség java mellett elkötelezett emberekkel.
A projekt sikere tehát attól függ, hogy hány olyan fiatal lesz, aki szívében komoly döntést hoz – amelynek életvezetésére is következményei lesznek -, és hány fiatalt tud környezetében ennek az eszménynek megnyerni. Képzeljük el a Google térképet, amelyen nem az éttermek és múzeumok, hanem azok a pontok vannak bejelölve, ahol egy-egy fiatal ilyen döntést hozott! Felülről közelítve látunk majd olyan városokat, amelyek fénylő foltok a térképen, amelyek – ha nagyobb felbontásra zoomolunk – megannyi ragyogó ponttá bomlanak, utcákhoz, terekhez, egyetemekhez, irodákhoz, üzemekhez kötődve a térképen. Ha pedig visszafelé görgetjük az egér gombját és elhagyjuk városunkat, akkor szemünk elé tárul hazánk panorámája, majd Európa kontúrjai, mintha az egész kontinens egyetlen fénylő égbolt lenne, megannyi csillaggal.
Az egyéni döntés és elköteleződés elengedhetetlen a változásokhoz, de önmagában nem elégséges. Még az egymást segítő kisközösségek sem képesek szembenézni a szélesebb társadalom megoldásra váró, akut problémáival, ezekhez nemzeti, sőt nemzetközi összefogás szükséges. Korunkban egyre jobban felfedezzük, hogy a különféle hálózatok milyen hatalmas erőforrásokat rejtenek magukban. Miért ne használnánk ki ezeket a lehetőségeket Isten országának terjedése érdekében? Az ilyen jellegű összefogások mutatják meg igazán, hogy az „egyesült világ” kifejezésnek mi is a mély értelme.
Az Aranyszabály mindenekelőtt a szenvedőkre irányítja figyelmünket. A Genfest fiataljai kitüntetett figyelemmel kívánnak Afrika, e sokat szenvedett kontinens felé fordulni, és minden afrikai nép körében szeretnék elterjeszteni a testvériség megvalósítására irányuló kezdeményezéseket.
Egyesült Világ Megfigyelő – United World Watch
A vállalás: „Támogatjuk egy állandó nemzetközi megfigyelő szervezet felállítását, amely az egész világon monitorozza a testvériség megvalósulását az egyének és a közösségek életében.”
Ez a szervezet folyamatosan figyeli és nyilvánosságra hozza a testvériség megvalósítására irányuló egyéni vagy csoportos kezdeményezéseket világszerte, és kampányokat szervez az Egyesült Világ Projekt széles körben való megismertetésére. Feladatai közé tartozik, hogy támogassa az ezzel kapcsolatos kutatásokat, segítse azokat az egyetemi hallgatókat, akik erről a témáról készítenek szakdolgozatot és doktori disszertációt, és képzéseket szervezzen.
A nemzetközi jogvédő szervezetek tevékenységéhez hasonlóan itt tehát azokat a kezdeményezéseket kívánják előtérbe helyezni, amelyek valamilyen formában hozzájárulnak a testvériség növekedéséhez a társadalmi élet különböző szféráiban: a gazdaságban, a politikában, a kultúrában, a gyógyító tevékenységben, a szociális munkában. Ennek a megvalósítása komoly szakmai háttérmunkát igényel, hiszen olyan kézzelfogható ismertetőjegyek, indikátorok kidolgozására lesz szükség, amelyek mindenki számára egyértelművé teszik, hogy mi is számít a testvériség megvalósulásának. Olyan fogalmak, mint a társadalmi összefogás, a béke, egymás elfogadása, párbeszéd a különböző vallási meggyőződések és kultúrák között, a megbocsátás és kiengesztelődés, a kisebbségek befogadása, a javak megosztása, a környezet védelme szerepelnek majd a listán.
Egyesült Világ Hete – United World Workshop
A vállalás: „Kérelmezzük az ENSZ megfelelő szerveit, hogy az immár húsz éve működő Egyesült Világ Hetét nyilvánítsa saját, nemzetközi szintű programjának, hogy ezzel felhívja a kezdeményezés fontosságára a különböző szintű intézmények figyelmét.”
Ezt a programsorozatot immár tizenöt éve megrendezik világszerte. Hazánkban Egyesült Világ Hete néven vált ismertté, angol elnevezése pedig United World Workshop, Egyesült Világ Műhely. Ez év áprilisában a fiatalok küldöttségét már fogadta az ENSZ illetékes New York-i szervezete, és átvette a projekt dokumentációját, amelyben szerepel azoknak a tevékenységeknek a bemutatása, amelyet a fiatalok az elmúlt években az öt kontinensen végeztek. Hazánkban is emlékezetes, amikor néhány évvel ezelőtt az aktuális politikai és társadalmi helyzetet látva a magyar és a szlovák fiatalok együtt mutatták meg, hogy lehetséges a testvériség a két nemzet között. Az esztergomi és a sturovói helyszíneken több százan együtt vettek részt egy egész napos programon, melynek keretében szociális, fizikai munkát végeztek, kulturális estet tartottak, megerősítették elkötelezettségüket.
Műhelymunka
Az elképzelések szerint az Egyesült Világ Projektet egy állandó jelleggel működő nemzetközi munkacsoport tartja fent, amely folytatása annak a már egy éve működő, fiatalokból álló teamnek, amely a projektet előkészítette. A nemzetközi munkacsoport feladata, hogy ezt az eszmei célkitűzést egy konkrét akcióterv keretében fokozatosan kibontsa, kezdve a már meglevő kezdeményezések koordinálásával és új programok indításával. A munkacsoport tevékenységében részt vehetnek majd a világ különböző részeiről hosszabb-rövidebb időre érkező fiatalok is. A web 2.0 pedig lehetővé teszi, hogy a fiatalok a Föld bármely részén megfigyelőként hozzájáruljanak e tevékenység sikeréhez. A vállalkozás szakmai megalapozottságához szükséges lesz az egész Fokoláre Mozgalom összmunkája, ahogy azt Maria Voce, a mozgalom elnöke a fiatalokkal való találkozása során hangsúlyozta: „Szükség van arra a generációkon átívelő párbeszédre, amely az egység karizmájának sajátja”. A különböző életkorok, szakmai felkészültségek és megközelítések párbeszédéből születhetnek az igazán jó megoldások.
Az aláírásokat gyűjtő ív ezen a linken érhető el:
http://petition.unitedworldproject.org/
Fotók: Sás Benedek, focolare.org, Magyar Kurir