Tusfürdő helyett szappan, üdítő helyett ivóvíz
Vagyonközösség, gondviselés, szegénység, pénzkezelés, adósságcsapda. A káposztásmegyeri plébánián nemrég estét szerveztek közös gondolkodás céljával. Szakemberek hozzászólásai és tapasztalatcserék segítették a családok gazdálkodásának újragondolását.
A gazdasági válsággal összefüggésben plébániánkon is megsokszorozódtak az egyre nehezebb pénzügyi helyzetekbe kerülő családok. Ez egyrészt arra sarkall minket, hogy az anyagi javak közösségét még intenzívebbé és intézményesebbé tegyük magunk között. A cél az, hogy a rendszeres segítség azok részéről, akiknek erre lehetőségük van, eljusson azokhoz, akiknek erre átmeneti jelleggel szüksége lehet. Megfogalmazódott egy igény arra is, hogy szakemberek adjanak elő arról, hogyan lehet védekezni az adósságcsapdák vagy a gazdaságilag kilátástalan helyzetek kialakulása ellen, illetve hogy tanuljunk egymás jól bevált gyakorlataiból a háztartási gazdaság terén.
A beszélgetésnek az volt a célja, hogy jobban megértsük, mi a kereszténység Jézus tanításán alapuló szemlélete a pénzügyekről. Pár fogalmat tisztáztunk, lehetséges félreértést eloszlattunk. Miközben természetes, hogy küzdünk a szegénység ellen, alapvetően a szegénység (mint az anyagi javaktól való szabadság) keresztény érték. Ugyanakkor önmagában a gazdagság sem az ördögtől van.
Beszéltünk a gondviselésről is, mert a keresztény pénzkezelés nem képzelhető el nélküle. Akkor működhet, ha Jézus a mezők liliomairól, és az ég madarairól szóló tanítása szerint élünk. Ez viszont ráhagyatkozást kér tőlünk, nyitottságot az isteni beavatkozás irányába, mint életünk minden terén.
Kihangsúlyoztuk a vagyonközösség fontosságát: részesedjünk amennyire lehet egymás szükségleteiben, és tegyük közösbe mindazt a pluszt, meg azt a mínuszt, amivel adott esetben rendelkezünk. Tudatosítottuk azt is, hogy a fogyasztói társadalom hamis igényeket kelt. Ellenállhatatlan vágyat ébreszt, hogy vásároljunk, utána pedig megteremti azokat az eszközöket (könnyen elérhető, de méregdrága fogyasztói hiteleket), amik hozzásegítenek a beszerzésükhöz, nem számolva az ebből fakadó következményekkel.
Ezután következtek a tapasztalatok. Először bepillantást nyerhettünk egy, a lakótelepen lakó, alkalmazotti fizetésből gazdálkodó sokgyerekes házaspár életébe. Elsőként azt fogalmazták meg, hogy mindennek az alapja a házastársi egység, és a kettejük közötti kommunikáció. Az adott pillanatban, és adott módon ebbe a gyerekeket is be lehet vonni, és be is kell vonni: a saját zsebpénzükből már ők is adnak a perselybe.
A másik fontos elvük, hogy nem úgy hórukk módon költik el a pénzt, hanem megtervezik, hogy mennyi lesz a bevételük, és ezt mire szeretnék elkölteni. Ennek módja megint esetleges, hogy ki papírdarabokon, ki pedig bonyolult Excel-táblákban vezeti: a lényeg, hogy legyen tervezés, és jó, ha ez vissza is követhető. Ez segít látni, hogy mi az, amire esetleg túl keveset költünk (például az egészség vagy művelődés terén), és mi az, amire túl sokat. Spórolási praktikumok is elhangzottak, főleg arra vonatkozóan, hogy milyen leépíthető fogyasztói cikkek szűrődnek be az életünkbe. Tusfürdő helyett jó a szappan is, a szipi-szupi vegyszerek helyett az egyszerűbbek, az üdítő helyett a csapvíz. Elmondták, hogy a pénzügyi mérlegeléskor lélekben a világ szegényei elé állva hozzák meg a döntéseket.
Az ő előadásukat kiegészítő többi hozzászólásból is az derült ki, hogy szükség van a házastársak között a szeretet kommunikációjában egyfajta rugalmasságra, hogy az ember le tudjon mondani a saját beállítottságáról: ami nekem adott pillanatban luxusnak tűnik, az lehet a másiknak a „szeretet-nyelve”.
Banki szakértőink arról beszéltek, hogy hitelt lehetőleg csak ingatlanra, vagy egyéb beruházási javakra szabad fölvenni, nem fogyasztási cikkekre és semmiképpen sem nyaralásra vagy napi megélhetésre, mert ezeknek a kamatai is sokkal magasabbak.
A hiteleknél vigyázni kell: a törlesztő részletek kiszámításánál csak a szabadon elkölthető (idegen szóval diszkrecionális) jövedelemmel szabad számolni, ami azután marad fenn, hogy levontuk a család összes bevételéből a megélhetésre szánt összeget és valamekkora (néhány havi fizetésnek megfelelő) tartalékot képeztünk a váratlan helyzetekre. Ilyenkor nem alakulhat ki banki hitelcsapda.
A hitelkártyát – mint az egyik legdrágább hitelfajtát – tanácsuk szerint lehetőleg ki kell iktatni, hacsak nem vagyunk biztosak benne, hogy nagyon fegyelmezetten mindig a havi fordulónapra vissza tudjuk tölteni az elköltött összeget.
Egy-egy család tapasztalatából született konkrét, hasznos tanácsok:
|
Frivaldszky Márk
Fotók: Erhardt Gyula
PRNewsWire/CN