A testvériségre épülő alaptörvény
Gennie vagyok Mianmarból. Yangonban lakom, és az egyik követségen dolgozom. Szeretek verseket írni, sétálni, regényeket olvasni és dokumentumfilmeket nézni.
Hogy mit jelent nekem az egyesült világ?
Az egyesült világ gondolata folytonosan jelen van a szívemben, mert úgy érzem, hogy sokan élünk annak tudatában, hogy nem vagyunk egyedül, annak ellenére, hogy különböző rasszokhoz, kultúrákhoz, vallásokhoz és társadalmi rétegekhez tartozunk és földrajzilag esetleg távol élünk egymástól. A loppianói Sophia Egyetemen az Egység kultúrája szakra jártam, és az ott végzettekkel erős kötelék, a kölcsönös szeretet kapcsol össze bennünket. Ez a kapcsolat mindig akkor valóságos, amikor a hétköznapokban nem hagyjuk elaludni ezt a tüzet magunkban. Loppianóban megtapasztaltuk ugyanis, hogy együtt képesek vagyunk valamire. Nyitott szívekre van szükség, arra a készségre, hogy másokért éljünk. Azt remélem, hogy egyre többen leszünk, akik így gondolkodnak.
Hogy mit teszek e testvériség megvalósításáért konkrétan?
A fentiekéből következik, hogy számomra az egyetemes testvériség egy olyan alapvető emberi érték, amire minden egyéb épül. Ez a béke és a társadalmak virágzásának az alapja. Különös aktualitása van ennek hazámban, Mianmarban, ahol a demokratikus jogállam újjáépítésén fáradozunk húsz éve katonai diktatúra után. Mianmar kulturálisan és etnikailag igen sokszínű ország, 135 különböző népcsoportot tartanak számon és több vallás is jelen van az országban. Az államnak ma olyan fiatalokra van szüksége, akik képesek megerősíteni az ország egységét, akiknek vannak erős eszméi és képesek ezek szerint cselekedni. A testvériség elvei szerint élni számomra azt jelenti, hogy az állampolgárok elfogadják és elismerik egymás egyedülálló értékét, biztosítják egymás számára az identitáshoz való jogokat, de nem állunk meg ennél. A testvériség eszméje azt kéri, hogy képesek legyünk megbocsájtani egymásnak, hogy pozitív, kölcsönös kapcsolatokat építsünk egymással. Olyan országban élek, ahol a belső viszályok, a polgárháborús állapotok hosszú időn át rányomták a bélyegüket az emberi kapcsolatokra. Szeretnék környezetemben minél több olyan kapcsolatot létrehozni, amelyek egy másik trend kialakulásnak irányába hatnak.
Barátaimmal létrehoztunk egy interdiszciplináris kutatócsoportot, amely szeretne hozzájárulni alkotmányunk reformjához. A testvériség eszméjéből fakadó elveket próbáljuk meg alkalmazni az alaptörvényre, első tanulmányunk már publikálásra készen áll. Szeretnénk hozzájárulni a témáról folyó társadalmi vitához és a döntéshozók figyelmébe ajánlani javaslatinakat.
Az ország egységére, az együttműködésre irányuló törekvéseket egyébként kitüntetett figyelem övezi Mianmarban, hiszen a sok átélt szenvedés megértette velünk, hogy nincs más út. Különböző szerveztek, csoportok és egyének dolgoznak a béke érdekében, akik elsősorban a fegyveres konfliktusok áldozatain kívánnak segítni (Internal Displaced People). Tagja vagyok egy művészcsoportnak is, amely – többek között – adományokat gyűjt az áldozatok megsegítésre. Szeretném a szabad időmet, a képességeimet, a gondolataimat egyre jobban a testvéri kapcsoltok szolgálatába állítani.
Gennie Attim
Mianmar, Yangon
a TransAsia Peace Network tagja